Mutfak Dolaplarınız Yetersiz Mi Geliyor? İşte 8 Örnek Depolama Çözümü!

Mutfak Dolaplarınız Yetersiz Mi Geliyor? İşte 8 Örnek Depolama Çözümü!

Herkes geniş ve çok işlevsel bir mutfağa sahip olmak ister. Ancak ortalama olarak mutfakların küçük ve orta büyüklükte olduğunu da söyleyebiliriz.

Eğer yaşadığınız evin mutfağı oldukça küçük ise alanı verimli bir şekilde kullanarak mutfağınızı daha işlevsel bir hale dönüştürebilirsiniz.

Mutfak dolaplarının yetersiz kalmasından dolayı depolama sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Ancak mutfağınızda yaşadığınız bu depolama sorununu gidermek için önerilerimize göz gezdirebilirsiniz.

Mutfak İçin 8 Depolama Çözümü

Mutfağınızın daha işlevsel ve fonksiyonel bir alan haline dönüşebilmesi için büyük bütçelere ayırmanıza gerek yoktur. Sadece önerilerimizi inceleyerek sizler de mutfağınızdaki dolapları daha fonksiyonel bir şekilde kullanabilirsiniz.

Modern ve işlevsel bir mutfak dekorasyonu yapmak için ihtiyacınız olan tüm ipuçlarını sizler için derledik.

1)Zeminden Tavana Kadar Dolap Yapımı

Mutfaklarda dikkat çeken en önemli şeylerden biri de dolaplar ile tavan arasında kalan boşluklardır. Üst dolabın bitiş noktasından itibaren dolapların devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Aynı şekilde boş kalan duvarları da yine dolap yapımı için değerlendirebilirsiniz. Bu sayede mutfak dolaplarınızın sayısını çoğaltabilir ve depolama sorununun önüne geçebilirsiniz.

2)Buzdolabının Üzerine Dolap Yaptırın

Diğer dolapların devamı için değerlendireceğiniz alanı buzdolabının üzerine kadar uzatabilirsiniz. Dolap üniteleri her alan için uygun ölçülerde ve özel olarak tasarlanabilmektedir.

Buzdolabının üzerini depolama alanı olarak kullanabilirsiniz. Üstelik estetik açıdan da çok hoş bir görünüm elde edebilirsiniz.

3)Koridor Tasarımını Tercih Edin

Mutfaklarda sadece bir alan üzerine dolaplar yerleştirilmektedir. Ancak masa koyacağınız geniş alanı da mutfak dolabı yaptırmak için kullanabilirsiniz. Yine masa koyacağınız yeri belirli bir seviyede boşluk bırakarak üst kısma dolap yaptırabilirsiniz. Bu görünüm mutfağınızda bir koridor tasarımını oluşturacaktır.

İsterseniz açık raf sistemlerini de yine bu alan için değerlendirebilirsiniz. Yaptıracağınız koridor tasarımı ile mutfağınızdaki depolama sorununu büyük ölçüde giderebilirsiniz.

4)Mutfak Adası Modelleri

Ada mutfak modelleri sadece geniş mutfaklar için tercih edilmemektedir. Her mutfak büyüklüğü için özel olarak tasarlanan ada mutfak modelleri ile depolama sorununun önüne geçebilirsiniz.

Özel depolama alanı olan ada mutfak modelleri ile modern bir mutfağa da sahip olabilirsiniz. Estetik açıdan oldukça hoş bir görünüm yanı sıra işlevsel bir mutfak yapımı için ada mutfak modellerini tercih edebilirsiniz.

5)Sürgülü Kapılı Dolaplar

Mutfağınız küçük ise kapaklı dolapların yerine sürgülü modelleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede kapakların kaplayacağı alanı daha verimli kullanabilirsiniz.

Duvarlara sonradan monte edeceğiniz dolaplarında yine sürgülü modellerden olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede mutfakta hareket alanınızı kısıtlamadan depolama sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz.

6)Askılı Duvar Şeritleri

Tezgâh ile dolap arasında kalan veya boştaki duvarlarınızı değerlendirmek için askılı duvar şeritlerini değerlendirebilirsiniz. Bardaklarınızı bile asarak bu alanda depolayabilirsiniz.

Havlular, mutfak gereçleri için askılı duvar şeritleri en ideal çözümlerden biridir. Sadece mutfak için evinizin pek çok yerinde depolama sorununu gidermek için bu fonksiyonel askılı duvar şeritlerini tercih edebilirsiniz.

7)Açık Raflı Dolaplar

Açık raf sistemleri mutfak dolaplarının yetersiz geldiği durumlarda işlerinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Baharatlıklarınızı, bakliyatlarınızı veya kavanoz ve bardaklarınızı açık raflı bölümlere yerleştirebilirsiniz.

Hem görsel olarak mutfak dekorasyonunuzu tamamlayabilir hem de depolama alanı elde edebilirsiniz.

8)Çekmece Düzenleyiciler

Çekmeceleriniz sandığınız kadar küçük alanlar değildir. Bu alanları da değerlendirmek için çekmece içi organizer ve düzenleyicileri kullanabilirsiniz. Depolama çözümü için tercih edeceğiniz bu işlevsel ürünler dolap içleri için de uygun pek çok farklı tasarıma sahiptir.