Tarz Sahibi Mutfak Masa Sandalye Modelleri

Bu sezonun mutfak masa sandalye modelleri arasından tercih yapmak istiyorsanız size bir önerim var.

♥Seçim yaparken şıklığın, kalitenin, pratikliğin ve kullanışlılığın bir arada olduğu ürünleri seçin. ♥

Tek başına bir özelliğin ön planda olması dekorasyonda ihtiyacınız olan diğer niteliklerin eksik kalmasına neden olacaktır. Bu da dekorasyonun ana hedefini yakalamanıza engel olur.

Mutfak Masa ve Sandalyeler 

Mutfak masa sandalye modelleri çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu yelpazenin genişliği seçim yapmakta zorlanmanıza neden olacaktır.

Temelde uygulamanız gereken ölçülerden yola çıkarsak bu yelpazenin de daraldığını göreceksiniz. Öncelikle mutfakta kullanacağınız bu ürünlerin ebatları en büyük kriteriniz olmalıdır.

[haber id=”10359″]

Geniş bir mutfağa sahip olanlar için tercih edilecek mutfak masa sandalye modelleri ile daha dar mutfaklara sahip olanların tercih edeceği modellerin aynı olmayacağı ortadadır.

Dar mutfaklar için tercih edilebilecek bir masa sandalye çeşidi
Dar mutfaklar için tercih edilebilecek bir masa sandalye çeşidi

Mutfakta kullanacağınız alanı mutlaka metre yardımı ile ölçün. İstediğiniz masa sandalye takımının ebatlarıyla karşılaştırarak muhtemel kaplayacağı alan ve mutfakta sizin için kalacak boş alan makul seviyelerde olmalıdır. Dar mutfağa sahipseniz ve geniş bir mutfak masası ile sandalye seçimi gerçekleştirirseniz gerek kullanım gerekse dekorasyon açısından hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Sarı renkli sandalyeler ile saat , beyaz masa ve mutfak ürünleri ile kombin oluşturmuş.
Sarı renkli sandalyeler ile saat , beyaz masa ve mutfak ürünleri ile kombin oluşturmuş.

Ebatlarını belirlediğiniz mutfak masa sandalye modelleri için ikinci önemli kriter de renk seçimidir. Mutfağınızın fayans, dolap ile diğer mobilya ve aksesuarlarında kullanılan ana renklerle uyumlu bir rengin seçilmesi, mutfağın toplam dekorasyon kalitesinin de artmasını sağlayacaktır.

Bu anlamda açık renkli mutfağa sahip olanlar için bej, beyaz ve pastel renklerin tonları seçilebilir. Aynı zamanda temel renklerle uyumlu olan sıcak renkler de tercihe bağlı olarak masa ya da sandalyelerde kullanılabilir.

Şık Mutfak Masa Sandalye Modelleri

Bazı masa sandalye modellerinin birbirinden farklı renklerle üretilmiş olmasını avantaja çevirebilirsiniz. Sandalye ya da masanın rengi ile mutfağın ana renklerinde yakalayacağınız bir uyum, tüm takımın mutfak içinde dekoratif bir şekilde kullanılabilmesini de sağlayacaktır.

Yeşil Sandalyelerle kombin edilmiş bir mutfak masası
Yeşil Sandalyelerle kombin edilmiş bir mutfak masası

Sırtlı ve sırtsız bank modelleri bu sene de mutfak masa sandalye modelleri arasında yerini almış görünüyor. Bu ürünleri de tercih ederken ölçülerine dikkat etmelisiniz.

Bank Şeklinde Mutfak Masası
Bank Şeklinde Mutfak Masası

Bazı ürünlerin oldukça geniş yer kaplaması nedeniyle mutfağa sığmadığını ve bu sebeple de takımın bozularak bazı parçalarının evin farklı alanlarında kullanıldığını gözlemliyorum.

Bu tip uygulamalar maalesef dekorasyonun tam olarak sağlanamayıp satın almadan önce ölçme ve tespit işlemlerinin yapılmaması nedeniyle amacı dışında kullanılan ürünlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Farklı Masa ve Sandalye Kombinasyonu 

Dekorasyon konusunda kendinize güveniyorsanız masa ve sandalye modellerini ayrı ayrı da satın alabilirsiniz. İstediğiniz özellikte bir takım bulamamışsanız ayrı ayrı alacağınız ürünlerle kendi takımınızı da oluşturabilirsiniz. Bunu yaparken temel dekorasyon kurallarına renk seçimine ve masa ile sandalyelerin boyut uyumuna dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde ebat ve yükseklik olarak küçük bir masanın etrafındaki büyük ve hantal sandalyeler hiç de hoş bir görüntünün oluşmasını sağlamayacaktır.

Farklı Tipteki Sandalyelerin kombinasyonu
Farklı Tipteki Sandalyelerin kombinasyonu

Masaların yüzeylerinin camla kaplı olan modelleri günlük temizlikte size oldukça pratiklik sunmaktadır. Leke tutmayan bu yüzeylerin kısa sürede temizleniyor olması her gün temizlenmesi gereken bu ürünlerde avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle en kullanışlı mutfak masası modelleri arasında yer alan cam yüzeyli mutfak masalarını tercih edebilirsiniz. Bu ürünlerin bir çoğunda açılıp kapanabilme özelliği de bulunmaktadır. Yani olası misafir durumunda masayı açarak daha fazla kullanım alanı sağlayabilirsiniz.

Pratikliğin mutfak masa sandalye modelleri seçiminde önemli olduğunu belirtmiştik. Üreticiler bu ihtiyacı gözeterek bazı masa modellerinin açılıp kapanma özelliklerini müşterilerine sunmaktadır. Bu tip masalarda dikkat etmeniz gereken masanın açılma ve kapanma mekanizmalarının pratik ve sağlam olmasıdır.

Katlanabilir Mutfak Masası
Katlanabilir Mutfak Masası

Bazı mekanizmalar oldukça zor açılmakta ve aynı şekilde masanın kapanması da zahmetli olmaktadır. Zamanla yarışılan günümüzde masayı bir kişi tek hareketle açabilmeli aynı şekilde de kapatabilmelidir. Bu işlemin her gün belki birkaç defa tekrar edilecek olması, bu mekanizmada kullanılacak malzemelerin de kaliteli olmasını gerektirmektedir.

İkea Gamleby Mutfak Masası
İkea Gamleby Mutfak Masası

Bazı kullanıcılarımız bize ulaşarak, mutfak masası modelleri için marka tavsiyesinde bulunmamızı istemiş. Hangi marka mutfak masası alayım diye düşünüyorsanız, İkea mutfak masası modelleri veya bellona mutfak masası modellerini tercih edebilirsiniz. Yine Koçtaş mutfak masası modelleri de en çok tercih edilen ürünler arasında yerini alıyor. Markalardan bahsetmişken bazı ürünlerini de galerimizde sizler için paylaştık. Siz de galerimizi ziyaret edebilir ve beğendiğiniz markanın mutfak masalarını tercih edebilirsiniz.

[galeri]