Mutfak Tezgahı Nasıl Seçilmeli, Uygun Malzemeler Neler ?

Mutfağı yenilemek isteyenler yada yeni mutfak yaptıracaklar için dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri mutfak tezgahı seçimleridir. Bir mutfak dekorasyonu için tezgah ve dolap seçimleri konusunda dikkatlice düşünülmesi gerekir, hangi malzemenin mutfağa uyum sağlayacağı ve dayanıklılığı uzun ömürlü bir dekorasyon için göz önünde bulundurulması gereken bir nokta. Bugün yazımızda mutfak tezgahı nasıl seçilir? mutfak tezgahı için uygun malzemeler neler? mutfak tezgahı nasıl olmalı? sorularına yer veriyoruz.

Mutfak Tezgahı Nasıl Seçilmeli?

Mutfağınızda kullanacağınız malzemeler hem dekorasyonun kalitesini hemde sizin stilinizi belirgin şekilde dekorasyona yansıtacaktır. Bu anlamda özellikle mutfağın en önemli unsurları olan mutfak tezgahı ve mutfak dolabı seçerken tasarımda kullanılan malzemenin kalitesi ve dayanıklılığı aynı zamanda mutfağınızda yaratmak istediğiniz atmosfere uyumluluğu fazlasıyla önem taşır.

Dekorasyon tutkunlarının bildiği gibi mutfak tezgahlarında bir çok farklı malzeme kullanılabiliyor, her bir malzemenin kendine has bir tarzı ve kullanım açısından artıları yada eksileri bulunuyor. Peki mutfağınıza uygun, aynı zamanda istediğiniz mutfak dekorasyonu için ideal bir tezgah seçimi nasıl yapılır, hangi malzemeler listenin başında yer almalı dilerseniz yazımızın devamında mutfak tezgah modelleri ve üretim malzemeleri konularını biraz detaylandıralım.

Mutfak Tezgahı Nasıl Seçilmeli, Uygun Malzemeler Neler ?

Mutfak tezgahı seçimi konusunda size önerimiz mümkün olduğu kadar, hayalinize ve tarzınıza uygun mutfak örnekleri arasında olabildiğince fazla model seçeneğini incelemeniz olacaktır. Farklı farklı mutfak tezgah örnekleri inceleyerek bu modeller arasından mutfağınıza ve en önemlisi sizin tarzınıza uygun modeller üzerinde karar aşamasına geçebilirsiniz.Sonrasında farklı bir model görüp pişmanlık yaşamamak için istediğiniz modeller üzerinde sıkı bir araştırma yapmanız hem maddi açıdan hemde uzun ömürlü bir mutfak dekorasyonu için en doğrusu olacaktır.

Popüler Mutfak Tezgah Modelleri

Doğal taş mutfak tezgahları 

Popüler mutfak tezgah modelleri arasında doğal taşlardan imal edilen mutfak tezgahları geliyor. Doğal taş tezgahlar denince akla ilk gelenler granit ve mermer tasarımlardır. Doğal taş grubuna giren mermer ve granit dayanıklı yapıları ile mutfak dekorasyonunda ilk akla gelen tezgah malzemeleridir. Doğal taş tezgahların özelliklerinden bahsedecek olursak granit tezgahlar bir çok farklı renk seçeneğine sahip olan, oldukça dayanıklı aynı zamanda ısıyı izole edebilen bir yapıya sahip mutfak tezgahı malzemesidir. Yani mutfağınız için granit tezgah düşünüyorsanız tek ve düz renklerde bulabilmeniz oldukça zordur.

doğal taş mutfak tezgah modelleri 2017

Diğer doğal taş tezgah modeli ise günümüzde hala popüler olan mermerdir. Mermer mutfak tezgahları tıpkı granit gibi uzun ömürlü kullanım için uygun ve doğru bir seçimdir. Mermer tezgahların bir çok avantajı var ancak en bilinen dezavantajı çabuk leke oluşturmalıdır. Mermer mutfak tezgahları kullanacaksanız daha dikkatli olmanız gerekiyor, diğer tasarımlara göre maliyeti daha yüksek olacaktır ancak uzun yıllar sorunsuzca kullanabileceğiniz dayanıklı ve kaliteli bir tezgah çeşididir. Mermer tezgahların bir avantajı ise hem modern hemde klasik mutfak dekorasyonu için zengin ve şık bir stil oluşturmasıdır.

Corian mutfak tezgahları

Diğer bilinen adı ile akrilik mutfak tezgahları, diğer doğal taş mutfak tezgahlarının aksine corian tezgahlar daha kolay şekillendirilebilir yapıdadırlar. Akrilik tezgahlar kum, taş, cam yada porselen gibi ürünlerin ham maddeleri ile üretilen bir malzemedir, kullanım açısından uzun ömürlü bir yapısı vardır.

corian mutfak tezgahları

Corian mutfak tezgahları yüzey olarak pürüzsüz ve en önemlisi çizilmeye karşı son derece dayanıklıdır. Mutfağınız için hangi tarzı tercih ederseniz edin akrilik tezgahlar ile istediğiniz stili mutfağınıza kolayca yansıtabilirsiniz, renk seçeneği bir hayli zengin bir malzemedir.

Kolay kolay çizilmeyen bu mutfak tezgah malzemesi aynı zamanda hijyeniktir, özellikle sağlık sektöründe sıkça tercih edilen bir malzemedir.

Masif mutfak tezgahları 

Masif ahşaptan üretilen bu tezgahlar daha çok dekorasyonda doğal, sıcak ve samimi bir tarz arayanlar için ideal bir seçimdir. Masif mutfak tezgahları diğer doğal taş tezgahlar gibi oldukça sağlam, dayanaklıdır. Yani kullanım açısından hiçbir sıkıntı yaşatmayacak bir tezgah tipidir. Ahşabın doğallığını ve sıcaklığını mutfağa yansıtmak için son derece uygun bir mutfak tezgah tipidir.

masif ahşap mutfak tezgahları

Masif ahşap mutfak tezgahları özellikle rustik ve country tarzı mutfak dekorasyon örneklerinde sıkça karşımıza çıkar ve kendine hayran bırakan bir stile sahiptir. Bu tezgahların bir çok avantajı var , belkide en önemlisi modası hiç bir zaman bitmeyecek olmasıdır. Ahşabın şık aynı zamanda doğal tarzı ile sıcak bir mutfak dekorasyonu hayali kuranlar için masif tezgahların önemi büyüktür. Ahşap olması beraberinde doğal, sıcak bir tarz, kullanım açısından dayaıklı, uzun ömürlü, bakımı ve temizliği kolay ve kullanışlı olması gibi avantajları getirir.

Çelik mutfak tezgahları 

Çelik tezgahlar diğer tezgah malzemelerinde olduğu gibi dayanıklılığı ve kullanım kolaylığı ile öne çıkan tasarımlar. Diğer bir avantajı ise modern ve endüstriyel bir stil yaratmasıdır. Özellikle Endüstriyel dekorasyon stillerinde karşımıza çıkan tasarım harikası modern mutfakların olmazsa olmazlarıdır paslanmaz çelik mutfak tezgahları. Son yıllarda ise kullanımı giderek artan bir grafiğe sahip olan çelik mutfak tezgahlarının tek dezavantajı ise kolay çiziliyor olmalıdır, ve çelik oldukları için tamirleri bir hayli zordur.

çelik mutfak tezgahları

Dekton mutfak tezgahları 

Sert yüzeyli ve uzun ömürlü bir yapıya sahip olan dekton tezgahlar kompozit tezgah sınıfındadır, oldukça ince bir yapıya sahip olmalarına karşın son derece dayanıklıdırlar. Bir kaç malzemenin basıç ve yüksek ısı ile sıkıştırılarak oluşturulan ve kolay şekillenebilen dekton mutfak tezgahları ısıya, çizilmeye dayanıklı, aynı zamanda renk solmalarının kolay kolay görülmediği bir tezgah malzemesidir.

dekton mutfak tezgahları

Ne Renk Mutfak Tezgahı Tercih Etmeliyim?

Eğer mutfak tezgahınızda kullanılacak malzeme konusunda karar verdiyseniz, bir diğer soru olan ne renk mutfak tezgahı tercih etmeliyim sorusu karşınıza çıkacaktır. Aslında bu sorunun cevabı sizin zevkiniz doğrultusunda olacaktır. Mutfak tezgahının rengini seçerken mutfak duvarı renginizi, mutfak dolaplarınızın rengini ve hatta tezgah arası fayans renklerini göz önünde bulundurmalısınız. Son yıllarda özellikle büyük mutfaklarda koyu renkli mutfak tezgahları tercih edilirken daha küçük mutfaklarda açık renkli tezgahlar tercih edilmektedir. Bunun yanında eğer ada mutfak düşünceniz varsa ada mutfak üstü için de aynı ürünü tercih etmeye dikkat etmelisiniz. Dilerseniz fikir vermesi açısından ada mutfaklar hakkında yazdığımız yazımızı okuyabilirsiniz: Ufkunuzu Açacak Ada Mutfak Modelleri