Mutfaklarda Yeni Trend: Bitki Yetiştirmek

Mutfaklarda Yeni Trend: Bitki Yetiştirmek

Mutfaklarda Yeni Trend Bitki Yetiştirmek son yıllarda oldukça tercih edilmektedir. Doğal ve bitkisel bir şekilde beslenmek isteyen kişiler, son yıllarda mutfaklarında kendi bitkilerini, sebzelerini veya yeşilliklerini yetiştirmektedirler.
Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de mutfakta bitki yetiştirmek oldukça popüler olmuş durumdadır. Nane, fesleğen gibi küçük yeşilliklerin yanı sıra farklı sebze ve yeşillikler de mutfakta yetiştirilebilmektedir.

Kitchen Garden Trendi

Mutfakta bitki yetiştirmek son zamanlarda tüm dünyada oldukça popülerdir. Uzun yıllardır yurtdışında mutfak trendlerinde sıklıkla tercih edilen Kitchen Garden trendi, son yıllarda da Türkiye’de de yavaş yavaş görülmeye başlandı. Genel olarak geniş mutfak alanına sahip olanlar Kitchen Garden trendini yakalasa da küçük mutfak alanına sahip olanlarda mutfaklarında bitki yetiştirebilir.
Doğaya dönüş mottosu artık ev dekorasyonlarının olmazsa olmaz fikirlerinden biridir. Bu sebeple doğaya dönüş teması mutfak alanlarında da görülebiliyor. Organik beslenmeyi tercih eden veya organik beslenmeye yönelen kişiler mutfaklarında küçük bitkiler yetiştirmeye başlamaktadır. Sizler de mutfak alanlarınızda nane, fesleğen, çeşitli sebzeler veya yeşillikler yetiştirebilirsiniz.

Mutfak Alanınızda Kendi Bahçenizi Oluşturun

Yemek yaparken kullandığınız yeşillikleri kendi mutfağınızda yetiştirmeyi denediniz mi? Son yıllarda mutfak dekorasyonunda da sıklıkla tercih edilen mutfakta bitki ve yeşillik yetiştirme fikri, en çok tercih edilen mutfak dekorasyonu fikirleri arasındadır. Mutfak alanlarınız ister güneş görsün veya görmesin birçok farklı bitki veya yeşilliği yetiştirebilirsiniz.
Mutfaklarınızda kendi küçük bahçenizi oluşturabilmek için nane, fesleğen, maydanoz gibi birçok farklı yeşilliği yetiştirebilir ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Mutfakta yeşillik yetiştirmek hem sağlıklı beslenmenize destek olurken hem de mutfağınızın daha modern ve farklı görünmesini sağlar. Bitkilerinizi ister tezgah üzerinde ister pencere kenarında isterseniz de duvar raflarında konumlandırabilirsiniz.
Mutfakta en çok tercih edilen bitki ve yeşillik çeşitleri ise nane, dereotu, fesleğen, roka, reyhan, kekik gibi birçok bitkidir. Mutfakta bitki yetiştirmek oldukça işlevseldir. Dalından koparıp yemeklerinize ekleyebileceğiniz gibi aynı zamanda mutfağınızın dekorasyon görünümünü farklılaştıracaktır. Çeşitli saksılar içerisinde bu tarz bitkileri yetiştirebilir ve farklı şekillerde mutfağınızda konumlandırarak istediğiniz mutfak görünümüne sahip olabilirsiniz.