Orta Sehpa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Orta sehpa alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Orta sehpa mobilyaların bağlayıcı noktasıdır. Bu yüzden diğer mobilyalar ile uyumu gibi pek çok özelliklerine dikkat edilmesi gerekir. Olmazsa olmaz ürünler arasında yer alan orta sehpa dekorasyonu tamamlayan özelliği bünyesinde barındırır. Ayrıca küçük dekoratif ürünlerin orta sehpa üzerinde sergilenmesi sağlanır. Özellikle orta sehpanın bulunduğu oturma odasında vakit geçirildiği sırada bardak gibi ürünlerin orta sehpa üzerine konulabilmesi açısından ise oldukça işlevsel bir üründür. Orta sehpa ne kadar işlevsel ve birçok özelliği barındıran bir mobilya olsa da dikkat edilmesi gereken ve göz önünde bulundurulması gereken noktaların unutulmaması gerekir. Bu noktada orta sehpa alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabı şu şekilde sıralanabilir.

Kullanılan Diğer Mobilyalar ile Uyum

Sehpa satın alırken dikkat edilecekler arasında ilk akla gelen dekorasyon ile uyumudur. Salon ya da oturma odalarında koltuklar ile birlikte kullanılan orta sehpalar dekorasyon için kritik bir öneme sahiptir. Sadece koltuk ile uyumu değil bunun dışında odanın genel dekorasyonu ile uyumunu da dikkat edilmesi gerekir. Örnek verilmesi gerekirse oturma odasında rustik ya da İskandinav tarzı bir dekorasyon hâkim ise orta sehpa seçimi de ahşap malzemeye sahip ürünler arasından yapılmalıdır. Minimalist bir şekilde dekore edilmiş bir odada ise sade çizgileri barındıran minimal sehpalar mükemmel bir uyum yakalayacaktır.

Sehpanın Boyutu

Orta sehpa seçimi sırasında dekorasyon kadar dikkat edilmesi gereken sehpanın ölçüleridir. Sehpanın yüksekliği kullanılan kanepenin birkaç santim aşağısında bitecek şekilde ayarlanmalıdır. Bu şekilde bir seçim yapıldığında kullanılan mekânda orantı yakalanması sağlanır. Ayrıca sehpa kullanılan kanepenin üçte ikisinin yarısını kaplayacak şekilde seçilmeli ve diğer mobilyalar ile arasında 2-3 ayak mesafesinin bulunması gerekir. Bu şekilde dikkat edilen ölçüler ile mükemmel bir görünüm sağlanabilir. Sehpanın ortada göz alıcı etkisi ya da aşırı küçük kalması gibi problemlerin yaşanması engellenir. Bu şekilde diğer mobilyalar ile eşsiz bir uyumun yakalanması sağlanacaktır.

Sehpanın İşlevselliği

Sehpa seçiminde işlevsellik oldukça önem arz eder. Özellikle küçük salon ya da oturma odalarında daha fazla mobilya kullanımına imkân olmayan mekanlarda fonksiyonel orta sehpa kullanımı büyük rahatlık sağlar. Zigon sehpa için yer olmayan salonlarda parçaları bulunan ya da zigon sehpaları bulunan orta sehpalar büyük kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca kusursuz bir görünüm yakalanması mümkündür. Bunların dışında çok fazla eşya bulunan mekânlarda ise çekmeceli orta sehpa kullanımı büyük bir avantaj olarak görülür. Tüm ıvır zıvırların toplanması için orta sehpa kullanılabilir. Dekorasyonu engellemeyen fonksiyonel orta sehpa seçimi ile her zevke hitap eden bir tasarım yapılabilir.

Sehpanın Malzemesi ve Şekli

Orta sehpa alırken dikkat edilecekler arasında sehpanın malzemesi yer alır. Özellikle dayanıklı ve kolay kullanım için malzemeye dikkat etmek gerekir. Bu noktada eğer temizliğin kolay yapılması isteniyorsa yüzeyi mermer ile kaplana bir orta sehpa seçimi zorluk yaratabilir. Ayrıca dayanıklılık açısından geçme ayaklara sahip orta sehpa seçimi diğer ürünlere göre daha kullanışlı olacaktır. Özellikle yapıştırma ya da vidalama ile takılan ayaklara sahip orta sehpaların uzun ömürlü kullanımı daha zordur. Çocukların olduğu bir evde cam orta sehpa tercihi ise yüksek risk taşır. Ayrıca çocukların olduğu evlerde sehpanın şeklinin sivri detayları barındırmamasına önem verilmelidir. Sehpanın yüzeyi gibi ayaklarının da sivri detayları bulundurması güvenliğin tehlikeye atılmasına yol açabilir. Bu nedenle kullanım alanına göre sehpanın malzemesine dikkat edilecek orta sehpa alınmalıdır. Ahşap kaplama ya da masif sehpa tercih edilecek ise özellikle sıcak içecekler ya da vazolardan damlayan suların iz bırakacağı unutulmamalıdır.

Orta Sehpanın Kullanılacağı Odanın Boyutu

Orta sehpa satın alırken dikkat edilecekler arasında sehpanın boyutu kadar önem arz eden bir diğer nokta ise odanın boyutudur. Bu durumda sehpalar genellikle odaların ortasında yer aldığı için odanın boyutları göz önüne alınmalıdır. Küçük bir odada büyük bir sehpa kullanımı odanın küçüklüğünün ortaya çıkmasına neden olacaktır. Aynı şekilde büyük bir odada küçük bir orta sehpa hoş bir görüntü elde edilmesini engelleyebilir. Bu durumda orta sehpa seçimi sırasında sehpanın konumlandırılacağı yerin ölçülmesi daha sonrasında oluşabilecek problemlerin önüne geçilmesini sağlayacaktır.