İlham Veren Oturma Odası İçin Dekorasyon Fikirleri

Oturma odası için dekorasyon fikirleri arıyorsanız bilmeniz gereken temel kuralların olduğunu söylemek isterim. Bu kurallar çerçevesinde oluşturacağınız dekorasyonların çok daha göz alıcı ve nitelikli olmasını sağlayabilirsiniz. Bu kuralların başında oturma odanızın ebatlarına uygun seçenekler aramak gelmektedir. Biz de bu yazımızda hem oturma odası dekorasyon fikirleri hem de misafir odası dekorasyon fikirleri konularını ele aldık.

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Oturma odalarında geçirdiğiniz süre, evde geçirdiğiniz toplam sürenin içerisinde önemli bir oranı kapsamaktadır. Bu sebeple oda dekorasyonu da daha çok size özel içeriklere sahip olmalıdır. Bunu gerçekleştirmek ve ferah bir oturma odası tasarlamak için odanızın metrekaresini bilmeniz gerekiyor. Dekorasyon işlerinde elinize metreyi alıp ölçüm yapmak en sağlıklı yoldur. Göz kararı ölçümler genellikle istediğiniz şekilde dizayn yapmanıza engel olur. Ölçtüğünüz her bir uzunluğu kağıt üzerinde göstererek odanın hem alanını hem de kenar uzunluklarını not etmelisiniz. Bu ölçüm özellikle mobilya seçiminde işinizi kolaylaştıracaktır.

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri
Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Oturma odası için dekorasyon fikirleri arasında en temel belirleyici etken mobilya takımlarıdır. Bu takımın zevkinizi yansıtması önemli ve vazgeçilmez bir ayrıntıdır.

Bunun yanında oturma odasında kullanacağınız her mobilya grubu sizin için uygun olmayacaktır. Özellikle mobilyaların ebatları odanıza uygun olmalıdır. Aksi halde geniş bir mobilya grubunu nispeten daha dar oturma odasına koymaya kalkışırsanız ferahlık hissini kendi elinizle ortadan kaldırırsınız. Bu da basık ve rahat olmayan bir dekorasyon görüntüsü elde etmenize neden olur.

Bu sebeple oturma odası ölçülerini dekorasyon bitinceye kadar yanınızdan ayırmamanız gerekiyor. Her malzeme için odanızdaki duruşunun nasıl olacağını elinizdeki ebatlara ya da hazırladığınız taslağa uydurarak hayal edebilirsiniz.

Nispeten dar bir oturma odası sahibiyseniz seçeceğiniz mobilyalar daha az yer kaplayan modern tarzda ve kullanışlı özelliklere sahip olmalıdır. Ayrıca yine oda alanına göre mobilya takımının ünitelerinden birini de oda dekorasyonu için kullanmayabilirsiniz. Oturma odası dekorasyon fikirleri arasında kabul edilen bu yöntemle insan trafiğinin daha rahat işlenebileceği bir oturma odası dekorasyonu oluşturursunuz. Yine tercihen L oturma grupları tercih ederek yerden tasarruf sağlayabilirsiniz. Büyük ve kaba tv üniteleri yerine de tv sehpası tercih edebilir veya televizyonunuzu duvara monte edebilirsiniz.

[haber id=”9523″]

Ferah Oturma Odası için Dekorasyon Fikirleri

Oturma odası için dekorasyon fikirleri sizi de ilgilendiriyorsa mutlaka oda rengini belirlemede dikkatli olmalısınız. Oturma odasının rengi de diğer ev bölümlerinin rengi gibi insan psikolojisi üzerinde önemli bir etki oluşturur.

[haber id=”6236″]

Bu etki oranı dekorasyondaki renk kullanımın bütünlüğü nispetinde artar ya da azalır. Oturma odası rengi; toplam renk, duvar renkleri ve mobilya renkleri gibi ayrı başlıklar altında değerlendirilebilir. Genel prensip ise kullanacağınız mobilya ve duvar renkleri toplam renk ağırlığını belirleyeceği için asla birbiri ile uyumsuz olmamalıdır. Küçük alanlar için pastel ve açık renkler tercih edebilirsiniz. Bu daha ferah bir görüntü almanızı sağlayacaktır.

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri
Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Dar oturma odaları için beyaz, bej ve pastel renklerin açık tonları her zaman ferahlık hissi uyandırmanızda etkili yollardan biridir. Bu renkleri gerek mobilya grubunuzda gerekse duvar renkleri olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Oturma odası için enerji katmak istediğinizde ise dekorasyonda tamamlayıcı ürünlerden yararlanabilirsiniz. Örneğin mobilyalarınız için düşündüğünüz kırlentlerde sıcak renklerden birini tercih ederek odanıza  enerji yükleyebilirsiniz. Ya da asacağınız bir tablonun renkleri de oda enerjisine pozitif bir katkı sunacaktır.

[haber id=”2878″]

[haber id=”9695″]

[haber id=”838″]

Oturma odası için dekorasyon fikirleri arasında odanın odak noktasını belirleyerek bu odak nokta çerçevesinde hareket etmek de önemlidir. Oturma odaları için odak noktası genellikle televizyon üniteleri olarak belirlenmektedir. Televizyona göre konumlandırılmış mobilya grubu klasik bir oturma odası dekorasyonu sunacaktır. Bu sebeple televizyon ünitesinin oda içerisinde doğru konumlandırılması da önem arz eder. Televizyon ünitesini yerleştirmede pencerenin konumu, duvarlar arasındaki mesafe de dikkat etmeniz gereken dekorasyon özellikleri arasındadır. Bazı oturma odalarında televizyon ünitesi kullanılmamaktadır. Bu odalarda da duvara monte edilen televizyon, dekorasyon için odak noktasını oluşturur. Dilerseniz televizyonun olduğu duvarı farklı duvar uygulamaları ile daha çekici hale de getirebilirsiniz.

Oturma odalarında bunun dışında televizyon koltukları, tablolar, aydınlatma için kullanacağınız avizeler ve perdeler de dekorasyonun bir parçası olarak düşünülmelidir. Klasik tarzda bir dekorasyona sahipseniz sarkıt avizeli aydınlatma ürünlerini tercih edebilirsiniz. Bunun dışında eğer modern tarzda bir oturma odası dekorasyonu yapmaya niyetliyseniz, led aydınlatmalar daha uygun olacaktır.

Oturma Odasında doğru bir aydınlatma tercihi için aşağıdaki bağlantımızı da tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

[haber id=”3842″]

[haber id=”1512″]