Oturma Odası İçin Uygun Duvar Renkleri Neler?

Sitemizin sıkı takipçilerinden olan Nazlı hanım bizlere bir soru yöneltti biz de bu soruyu yazı biçiminde paylaşalım ki herkes faydalansın istedik. Nazlı hanımın sorusu; “Merhaba oturma odamı boyatmak istiyorum. oturma odası için uygun duvar renkleri nelerdir?”

Oturma Odası İçin Uygun Duvar Renkleri Nelerdir?

oturma odası için uygun duvar renkleri nelerdir
oturma odası için uygun duvar renkleri nelerdir

Merhaba Nazlı Hanım, bir yaşam alanı için renk yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var, özellikle bu alan oturma odası gibi sık ziyaret edilen alanlar olduğu için göz yormayan yani dikkat dağıtmayan, oturma odasında kullandığınız oturma takımının rengine uyumlu tonlar seçilmelidir.

iki renk duvar boyama
iki renk duvar boyama

Özellikle ülkemiz evlerinin salonları büyük hacimli değil, dolayısı ile burada renk ve yerleşim seçimi yapmak biraz daha zorlaşıyor. Oturma Odası İçin Uygun Duvar Renkleri seçerken öncelikle önem vermeniz gereken noktalar arasında tavanın yüksekliği, odanın aldığı güneş ışığı ve odanın baktığı cephedir. Bu özelliklere göre duvar boyası rengine karar verilebilir.

2019 duvar renkleri nelerdir
2019 duvar renkleri nelerdir

Her ne kadar büyük ve geniş odalarda örnekte görüldüğü üzere koyu renkler tercih edilse de küçük odalarda koyu renkler çok fazla tercih edilmemektedir.

Oturma odanızın hacmi küçük ise size tavsiyemiz açık tonlar seçmeniz. Beyaz duvarlar daha ferah ve geniş bir his uyandırır mekanda, kırık beyazlar yada daha sevdiğiniz renklerin yumuşak tonları yani pastel tonlarını seçebilirsiniz. Yine bu yılın en çok tercih edilen renklerinden bir tanesi deniz kabuğu rengidir. Pastel duvar renkleri arasından seçimler yapabilirsiniz, bu tonlar daha salonda daha huzurlu bir atmosfer yaratacaktır. Oturma odanızın şuan ki rengi mavi ise beyaz yerine çivit mavisi tercih edebilir, çeşitli duvar dekorasyonları ve aksesuarlar ile mekana şık bir tarz kazandırabilirsiniz.

duvar renkleri
duvar renkleri

Oturma odası dekorasyonu yaparken renk seçimi elbette zordur, pastel renkler seçilebilir, en çok tercih edilen renkler seçilebilir ancak biraz daha cesur seçimler de yapmak mümkün. Örneğin bu görselde yer verdiğimiz sarı renk çok tercih edilmese de enerjik ve farklı bir dekorasyon elde etmeniz için oldukça uygundur. Yine benzer şekilde yeşil ve mavi tonları da tercih edilebilir.