Oturma Odası Nasıl Dekore Edilmelidir?

Oturma odası dekorasyonu günümüzün en masraflı ve en uğraştırıcı aktivitelerinden biridir. Bir oturma odası nasıl dekore edilir diye soranlara cevap vermek için bu yazıyı yazdık. Oturma odası gün içerisinde en fazla zaman geçirdiğimiz alandır. Bu yüzden odanın hep zevkimize hitap etmesi hem de bizi rahat ettirmesi gerekmektedir.

Oturma odası dekorasyonu içerisinde dikkat edilmesi gereken unsurlar:

  • Otuma odası için ideal eşyalar; oturma grubu, orta sehpası ve yemek alanı varsa yemek masasıdır. İnsanlar genelde bu eşyaları bir oraya bir buraya çeker durur. Halbuki bir oturma odasını dekore ederken odak noktası belirlemeniz gerekmektedir. Genelde bu odak noktası televizyon olur ve koltuklar televizyona bakacak şekilde konumlandırılır. Koltukların arasına uyumlu bir halı konur ve halının üstüne orta sehpası yerleştirilir.
  • Boş duvarlar odanın eksik hissedilmesine neden olabilir fakat bu duvarları tamamen doldurun anlamına da gelmez. Güzel bir tablo, fotoğraf vb. görsel eşyaları duvarlara asabilirsiniz. Asılan eşya dekorasyona uyumlu olmalı ve gereksiz bir ayrıntı kaymamalıdır. Ayrıca sehpa, masa ve televizyon ünitelerine de süs eşyaları konulabilir. Bu alanlarda da fazla eşya kullanılmasından kaçınmanızı tavsiye ederiz.
  • Oturma odasının ışıklandırmasını duvar boyalarına uygun bir şekilde yapmalısınız. Çok parlak veya çok karanlık ışıklardan kaçınmalısınız. Televizyonu görmenizi engelleyebilecek türdeki ışıkları da kullanmayınız.
  • Doğru boyayı seçmek herhalde dekorasyondaki en zor adımdır. Bazen deneme yanılma yoluyla doğru duvar boyası rengini bulabilirsiniz. Duvar renginiz ve diğer tüm eşyalarınızın arasında bir uyum olması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Oturma odası dekorasyonu için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ölçülerdir. Eşyalarınızı alırken boyutlarına dikkat etmeli ve odayı olduğundan daha küçük göstermemelisiniz. Bunun için isterseniz eşya almadan önce odanın ölçülerini alabilirsiniz.