Pratik Ev Temizliği ve Yapılması Gerekenler

Pratik ev temizliği alışkanlık haline getirilirse genel ve detaylı ev temizliğinde hiç de zorlanılmadan kolaylıkla temizlik işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ev için pratik bilgiler başlığı altında da değerlendirilebilecek pratik ev temizliği için bilmeniz gereken çeşitli püf noktaları olduğunu düşünüyorum. Ev temizliğinde püf noktalar belirlenerek yenilikleri temizlik konusunda uygulamanız halinde elde edeceğiniz zaman oldukça fazla olacaktır. Ev temizliği için öncelikle ortak alan ve kişisel bölgelerin mutlaka evdeki her bireyin katkısı ile toplanmasının önemli olduğunu belirtmeliyim. Aksi halde bir evin temizliği kabusunuz olmaya devam edecektir. Ev temizliğinin kişiyi yıpratmaması için evdeki her bir ferdin görevlerini eksiksiz olarak yerine getirmesi gerekir. Bunun dışında günlük egzersiz mahiyetindeki 20 dakikalık toplama ve temizleme işlemi oldukça etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Pratik Ev Temizliği için Öncelikler

Her Zaman Derli Doplu Ev İçin

Pratik ev temizliği konusunda en başta önceliğiniz evinizin her bölümünün toplu olmasıdır. Toplu ve düzenli evin temizliği ikinci planda değerlendirilecektir. Ancak hem düzensiz, dağınık hem de kirli bir evin misafirleriniz üzerinde bırakacağı etki oldukça kötü olacaktır. Bunun için yapmanız gereken öncelikle her bir eşyayı olması gereken yerine koymaktır. Dilerseniz pratik ev temizliği işini gün içine yayarak gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz de belirli saatlerde temizlik işlemini kısa süre içinde gerçekleştirebilirsiniz. Bu tercih tamamen kişisel temponuza bağlı olarak şekillenebilir.

Pratik Ev Temizliği
Pratik Ev Temizliği

Lekelere Karşı Anında Müdahale

Pratik ev temizliği konusunda önemli ayrıntılardan biri de anında müdahale kuralıdır. Bu kurala göre lokal kirlenmelerin anında müdahale edilerek kirin yüzey içerisinde kurumasına ve çıkışının daha da zorlu olmasına engel olmanızdır. Bu işlem özellikle çocuklu ailelerin vazgeçilmez kurallarından biri olmalıdır. Çocuklar ister istemez evin hemen her bölümünü kısa süre içinde kirletebilirler. Bu kirlenmeyi çok fazla abartmadan ancak sonradan temizlenmesi güç olacak kirleri de anında müdahale ile ortadan kaldırarak çözüme kavuşturabiliriz.

Temiz kırlentler için lekelere ani müdahale edin
Temiz kırlentler için lekelere ani müdahale edin

Tozlar, bir evin kirli görünmesini sağlayan önemli problemlerdendir. Bunun için belirli periyotlarla toz alma işlemi gerçekleştirmek ev temizliği püf noktaları arasında yer alır.

Antre ve Hol İçin Pratik Ev Temizliği

Pratik ev temizliği kurallarından biri de evinizin giriş kısmı ile ilgilidir. Holler, dışarı ile temasın yoğun olduğu alanlardır. Bu bölgelerin temizliğinin dikkat edilmesi evin diğer bölgelerinin de daha geç kirlenmesini sağlayacaktır. Hol temizliğinin de genel temizlik kurallarına bağlı olarak gerçekleştirildiğini ifade edelim. Bunlardan birincisi holün düzenli olması, ikincisi özellikle ayakkabılarla girilen bir eve sahipseniz mutlaka ayakkabıların temizlenerek ev içine girişin sağlanmasıdır. Holdeki yüzeylerin toz ve kirlerine diğer alanlara oranla daha titiz bir şekilde müdahale ederseniz toplam temizlik için ayıracağınız sürenin de kısalacağını göreceksiniz.

Mutfaklar İçin “Kullandıkça Temizle” Kuralı

Evimizin herhalde en çok kirlenen bölümlerinin başında mutfaklar gelir. Bu sebeple mutfakların temizliğindeki altın kuralları mutlaka hayata geçirmelisiniz. Bu kuralların en başında “kullandıkça temizle” kuralı gelmektedir. Kullandığınız her malzemenin işi bittikten hemen sonra temizlenerek yerine konulması mutfak temizliği konusunda işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Mutfak zemininde meydana gelecek lokal ani kirlenmelere de zamanında müdahale ederek kirlenme oranını düşürebilirsiniz. Bunun dışında mutfak temizliğinde sirke ve limon ikilisini kullanmanız da pratik mutfak temizliği önerileri arasında gelmektedir.

Banyo Ve Yatak Odası İçin Pratik Temizlik

Banyo temizliği su ile hızlı erişime sahip olunması açısından bekletilmeden yapılabilecek alanların başında geliyor. Özellikle kireç ve su lekelerine karşı kullanacağınız beyaz sirke ile pratik ev temizliği uygulamanızı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Yatak odası temizliği evin temizlenmesi en kolay alanları arasında yer almaktadır. Pratik olarak yatak odasını düzenli tutmak ve haftada bir zemin temizliği yapmak oldukça uzun süre temiz bir yatak odasına sahip olmanızı sağlayacaktır.

[haber id=”9323″]

Temizlik İçin En Büyük Püf Nokta – Minimalist Yaşam Tarzı

Genellikle dağınıklık eşyaların çokluğundan kaynaklanır. Anılar önemlidir lakin her anı saklanmaya kalkarsa büyük bir eşya yığınları olabilir. Bu nedenle sizin için çok da derin izler bırakmayan anılara dair eşyalar bırakın sadece zihninizde yer alsın.

[haber id=”8305″]

Evin sadeliği yani minimalist bir yaşam tarzı çoğu dağınıklığın otomatikman ortadan kalmasını sağlar. Bu da size ekstra toparlama işleminin olmasına gerek bırakmaz. Hatta temizlik bağımlısı insanların yaşam tarzlarına bakarsanız fazlalık hiç bir eşyayı hayatlarında barındırmakdıklarını görürsünüz.  Bu nedenle sürekli derli toplu bir ev için minimalist yaşam tarzını kendinize düstur edinmeniz gerekmektedir.

Bu şekilde pratik ev temizliğini alışkanlık haline getirmeniz durumunda detaylı ev temizliği yaptığınız zamanlarda da eviniz genel anlamda temiz olacağından kolayca detaylı ev temizliği yapabilirsiniz.

Detaylı ev temizliği nasıl yapılır hakkında makalemiz için: Detaylı Ev Temizliği Nasıl Yapılır?