Rahat ve Modern: Eames Sandalyeler

Modern ve estetik tasarımlar artık günümüz dekorasyon anlayışının vazgeçilmezleri, kullanım kolaylığı sağlamasının yanında zarif ve etkileyici tarzları ile yaşam alanlarına etkileyici bir görünüm kazandırıyorlar. Bugün yazımızda farklı dekorasyon stillerine renk ve estetik kazandıran, modern tasarıma sahip Eames Sandalyeler ve yaşam alanlarına kattıkları estetik ve şık etkileri üzerinde durmak istiyoruz.

Eames Sandalyeler Rahattır

Tasarımın ihtiyaca hitap etmesi gerekliliğimottosuyla, ilk olarak sanayi gücü ve dayanıklılığı esas alarak yapılan Eames Sandalyeler, rahat ve dik duruşta insan bedenini kavrayan, vücuda uyumlu kavisli şekliyle üretilmiştir. Sıcak ve çekici görünüme sahip modelleri mevcut olan Eames sandalyeler, konforu arttırmakta ve omurga üzerindeki ağırlığı ortadan kaldırmaktadır.

Son yıllarda dekorasyon tutkunlarının yakından takip ettiği gibi ahşap ağırlıklı iç mekanlar oldukça ilgi görüyorlar. Ahşabın farklı materyaller ile olan uyumundan ortaya çıkan iç mekan dekorasyon örnekleri hiç şüphe yok ki hayranlık uyandıran bir etkiye sahip.

Modern evlerin estetiğine uyumlandırılan tasarımlarıyla ahşap, işlevselliğe de katkıda bulunur.Ev ve ofis ortamlarında derinin, kumaşın ve ahşabın birlikteliği,  şıklık ve konfor bekleyenlere cevap verebilmektedir.

Ahşabın modern ve çekiciliği ile günümüz modern iç mekan dekorasyon tarzları arasında gösterilen Loft, Endüstriyel gibi popüler stillerin ihtiyaç duyduğu modern tasarımlar arasında Eames sandalye modelleri bir çok alanda tercih edilen, görsel açıdan son derece estetik aynı zamanda uzun yıllar sorunsuz kullanabilecek sağlamlığa ve kaliteye sahipler. Eames sandalyelerin başlangıç hikayesi aslında tasarım açısından değilde, üretim maliyetinin uygun olmasından dolayı başlayan bir hikaye.

Eames Sandalye modellerinde modernite, konfor ve pratiklik arasında mükemmel bir denge bulunmaktadır. Estetiğin çekiciliği ve işlevselliğiyle Eames sandalyeleri yıllardır tercih edilen tasarımlardan olmuştur.

Yeni Model Eames Sandalyeler

Günümüz modern tasarımları arasında oldukça popüler olan Eames sandalyeler modern mimari ve mobilya alanına büyük katkı sağlayan  20. yy tasarımcıları olan Charles Eames (1907-1978) ve esi Ray Eames tarafından tasarlanmıştır. ABD’li çift aynı zamanda sanat, film, endüstriyel ve grafik alanlarında bir çok farklı çalışmalara imza atmışlardır. Çift tasarım aşamasında bir çok farklı unsuru göz önünde bulundurarak hem maliyeti düşük, hem kullanışlı hemde görsel açıdan modern bir tasarım hayali kurması sonucu ortaya çıkan Eames sandalyeler, geçen zamana rağmen günümüzde modern iç mekanlarda tercih edilen dayanıklı tasarımlar arasındalar.

Popüler tekstil tasarımlar, grafikler ve ahşapta, kontrplakta yapılanı deneysel ve bilgiye dayalı çalışmalar,Eames çiftinin zamansız eserlerini ortaya çıkarmalarını ve ürettikleriyle öne çıkmalarını sağlamıştır.

Eames sandalyeler tasarım olarak ahşap ayaklara sahip, oturma bölgesi olarak plastik madde tercih edilmesi bu tasarımın daha hafif olmasında büyük rol oynuyor. Ahşap ayakların tercih edilmesinin sebebi ise tasarımın plastik ayaklara göre daha fazla ağırlıklara dayanabilmesi. Tasarımda ahşap ayakların kullanılması bir çok farklı iç mekanda rahatça kullanılabiliyor olması anlamına geliyor aynı zamanda.

Başlangıçtakontrplakla yola çıkılan serüven cam elyafı kullanılarak devam etmiş; hafif, katlanabilir ve dayanıklı Eames sandalyeler üretilmiştir. Kollu ve kolsuz modeller kabuğa benzer oturma prensibine sahiptir, sallanan modelleri de mevcuttur.

Eames sandalye modellerinin bu kadar ilgi görmesinin başka bir nedeni ise modern hatlara sahip olması ve kolay kullanımı. Görsel yönden mekanda tek başına farklılık yaratabilen bir tasarım, ahşap detaylara sahip olması hemen her tarz yaşam alanında kullanılabiliyor olması en büyük tercih sebepleri arasında yer alıyor.  Diğer bir avantajı ise canlı bir çok renk seçeneğine sahip olması, yaşam alanının dekorasyon tarzına ve renklerine uygun bir Eames sandalye modelini şuan hemen her online dekorasyon satış sitesinde kolayca bulunabiliyor. Tüm bu özellikler bu tasarımların neden bu kadar ilgi gördüğünün cevabı aslında, modern tasarım, dayanıklı yapı, ahşap ile sağlanan doğal sıcaklık ve kolay kullanım.. Bir sandalyeden beklenebilecek tüm özelliklere sahip.

Eames Sandalyeler

Günümüz Sandalye Modelleri

Eames sandalye modelleri bahsettiğimiz gibi bir çok farklı renk seçeneğine sahipler, aynı zamanda uv korumasında özel olarak üretiliyorlar. Yüksek ağırlıklara dayanabilen ahşap ayaklar ve oturma alanı olarak fiber, plastik polikorbon tasarıma sahipler. En önemlisi son derece hafif bir tasarım, Eames sandalyeler yemek odası, mutfak, bahçe, oturma odası gibi bir çok farklı yaşam alanına rahatça uyum sağlayabiliyor.

Fil grisi, parşömen, denizköpüğü yeşili, limon sarısı, turuncu kırmızı,  gri ve bej kombinasyonu vb. özel renk tonlarıyla dekorasyon tarzını bütünlemektedir. Bu renk yelpazesinin farklı ahşap malzemelerle bir araya gelmesiyle trendlere uygun sıcaklıkta yakalanmıştır.

Eames sandalye modelleri bahsettiğimiz gibi birçok farklı renk seçeneğine sahipler, aynı zamanda uv korumasında özel olarak üretiliyorlar. Yüksek ağırlıklara dayanabilen ahşap ayaklar ve oturma alanı olarak fiber, plastik polikorbon tasarıma sahipler. En önemlisi son derece hafif bir tasarım, Eames sandalyeler yemek odası, mutfak, bahçe, oturma odası gibi bir çok farklı yaşam alanına rahatça uyum sağlayabiliyor.

Eames Sandalyeler

İskandinav Tarzı Eames Sandalye Modelleri

Tarzınız ne olursa olsun Eames sandalyeleri, yeniden yarattığınız dekorla ve kendine has tarzıyla birlikte ortamlarınızı mükemmelleştirmektedir.  Minimalist beyaz duvarlar, ahşap zeminler ve modern mobilyalar İskandinav tarzı salon için imza niteliği taşımaktadır. Kontrastların, dokuların ve yumuşak dokuların karışımı olan bu tarzda rahatlık ve denge unsurlarını barındıran Eames sandalyeler çok yakışmaktadır.

Dekorasyonu tamamlayabilen bir etkiye sahip olan Eames sandalye modelleri başta loft olmak üzere, iskandinav tarzı dekorasyonların ve endüstriyel tarzı iç mekanlara en çok yakışan modern sandalye modelleri arasında ilk sırada gösterilebilir. Yazımızı bitirmeden önce meraklıları için ufak bir bilgi verelim, Eames sandalye fiyatları bir çok farklı satış kanalında değişebilen fiyatlara sahip, ancak ortalama bir rakam vermek gerekirse Eames sandalye fiyatları 100 tl üzerindeler

Rahat Sandalye Tavsiyeleri

Ofiste, çalışma odamızda, evimizin yemek odasında ve listelersek daha pek çok yerlerde kullandığımız sandalyelerimizi daha ergonomik ve uzun süre kullanabilmek için bu tavsiyeler işinize yarayabilir:

Sandalye satın alırken:

ilk kriteriniz fiziksel ebatlarınıza uygunluk olmalı. Çünkü ilk kriterde estetik görüntüyü seçenler sonradan memnun kalmadıkları için daha fazla masraf yapıyorlar.

Rahat Sandalye Tavsiyeleri

Eğer değiştirme şansınız yoksa sandalyenizin rahatsız olduğunuz kısımları ofis tipi ergonomik minderlerle destekleyebilirsiniz.

Zemin döşemesi de iyi seçin:

Aşırı kaygan bir zeminde sandalye sürekli hareket edeceğinden dolayı  bunu önlemek için daha uygun bir zemin seçiniz.

Özellikle kış zamanı giydiğiniz kalın kabanlar ağır olduğu için mümkünse bu kabanları sandalyenize asmayın çünkü dengeyi ve rahatınızı bozacaktır.

[galeri]