Retro Oda Aksesuarları

Retro tarzındaki eşyalar üretildikleri malzeme ya da renkler ile diğer tarzdaki eşyalardan ayrılmaktadır. Genellikle ceviz ağacı ya da ahşap malzeme kullanılırken döşeme kumaşları ise genellikle kadife kumaştır. Yine retro tarzı eşyaların malzemelerinde özellikle de aksesuar üretim malzemelerinde krom, sert plastik ya da fiberglas malzeme kullanılmaktadır. Ayrıca aksesuarlarda da yine parlak ve canlı renkler kullanılmaktadır.

Retro Aksesuar Fikirleri 2020

Retro tarzındaki eşyalar ve özellikle de aksesuarlar dekorasyona ayrı bir hava katarken dekorasyonu da canlı ve etkileyici hale getirmektedir. Bunlara örnek olarak ise, renkli tablolar, baskılı ya da desenli kırlentler, desenli duvar kağıtları retro aksesuarlar ve dekoratif ürünler arasında en sık kullanılanlarıdır. Retro tarzı dekorasyonlarda desen ve renk ön plana çıkarken desenlerde en çok geometrik desendeki aksesuar ve ürünler tercih edilmektedir. Ayrıca retro tarzı dekorasyonlarda ahşap detaylar da oldukça büyük öneme sahiptir.

Metal tablolar, ahşap detaylı ya da ceviz ağacından üretilen aksesuarlar, geometrik desenlere sahip kareli ürünler, zıt renklerin uyumu ile birlikte kontrast renkli parçalar retro tarzı dekorasyonlarda kullanılmaktadır. Retro tarzı dekorasyonlarda önemli olan bu parçaları doğru şekilde ve renkler ile bir araya getirebilmektir.

Retro Aksesuar Fikirleri

Retro tarzı dekorasyonlarda en çok tercih edilen renkler ise özellikle aksesuarlarda canlı ve enerjisi olan renklerdir. Bu tarzda pembe renge ve tonlarına özellikle de fuşya rengine çok fazla yer verilmektedir. Fuşya ile birlikte yeşilin tonlarından mint, orman, petrol yeşili, mavi tonlarından denim mavisi, sarının tonlarından ise hardal ve safran sarısına yer verilmektedir. Bu renkler ile beraber bu renklere uyum sağlayacak farklı renkler de retro tarzı dekorasyonlarda kullanılmaktadır.

Özellikle bu renkler ile beraber kullanılan renkler ise siyah, beyaz, ahşap ve metal renkleridir. Retro tarzı dekorasyonlarda canlı ve enerjik renklere çok fazla yer verildiği için bu renkler arasında bir dengenin tutturulmuş olması oldukça önemlidir.

2020 Retro Aksesuar Çeşitleri

Retro tarzı dekorasyonlarda hem ihtiyaç hem de dekoratif olma özelliği düşünülerek aksesuar olan aydınlatmalar da tarz içerisinde ayrı bir öneme sahiptir. Aydınlatma olarak ve aksesuar olarak düşünüldüğünde retro tarzı dekorasyonlarda lambader ve abajur oldukça önemlidir.

Genellikle üç ayaklı ahşap ve canlı renklerden biri ile üretilen lambaderler bu tarz içerisinde en çok tercih edilen aydınlatmalar arasında yer almaktadır. Avizeler de ise genellikle dikkat çeken, renkli ve geniş avize modelleri tercih edilmektedir. Eskiye çağrışım yapan bu avize modelleri retro tarzı ile oldukça uyumlu olmak ile beraber iyi bir aydınlatma aracı olarak da görülmektedir.

Retro Aksesuar Çeşitleri 2020

Retro Tarzı Dekorasyon Nedir

Retro tarzı dekorasyon eskiden kullanılmış ya da eskitilmiş eşyaların günümüz dekorasyonuna entegre edilerek eski ve yeninin bir arada kullanılması denilebilir. En çok modern dekorasyon ile beraber kullanılan retro tarzı başka tarzlar ile de harmanlayarak bir dekorasyonu tamamlamak mümkündür. Genellikle eski tarz eşyalar ile birlikte renklerin de ön plana çıktığı retro tarzı dekorasyonlarda sade modeldeki mobilyalara kullanılmaktadır.

Genellikle retro tarzı eşyalar dediğimiz zaman 1950 ve 1990lı yıllarda kullanılan eşyaların günümüzde de dekorasyonlarda kendilerine yer bulan eşyalardır. Son zamanlarda oldukça sık tercih edilen retro tarzı dekorasyonlar eski dönemlerde özellikle de 1950li ve 1990lı yıllar arasında kullanılması çok popüler olan eşyaların günümüz dekorasyonlarında da kullanılmasıdır.

Retro Aksesuar Çeşitleri

Retro tarzı dekorasyonlarda ön plana çıkan canlı renkler ve konforlu mobilyalardır. Ancak retro tarzı dekorasyon yaparken her retro tarzındaki eşyayı bir araya getirmek doğru bir dekorasyon tarzı yansıtmaz. Eşyaların birbiri ile uyumlu olması ve renklerin birbirine yakışması son derece önemlidir.