Retro Salon Dekorasyonu

Salon dekorasyonları için birbirinden farklı tarzlar ve dekorasyon önerileri mevcuttur. Eski yapılarda genellikle salon ve oturma odası için ayrı alanlar mevcut iken son zamanlardaki yapılarda küçülmeler meydana gelerek bu ayrım ortadan kaldırılmıştır. Hem salon hem de oturma odası için aynı alanın tasarlandığı evlerde de farklı dekorasyon fikirleri üretilmektedir.

En Güzel Retro Salon Dekorasyon Fikirleri

Önceki dönemlerde genellikle zengin ve gösterişli görüntüsü ile klasik tarzdaki dekorasyonlar salonlarda ön plana çıkarken, oturma odaları daha konforu ve rahat tarzda dekore edilmek ile beraber modern tarzın izlerini taşımaktadır. Ancak son dönemlerde küçülen evlerde bu ayrım gözetilmeksizin oturma odası ve salon için aynı alan tasarlanmaktadır. Bu nedenle klasik dekorasyonun izleri ortadan kalkarken daha modern ve farklı çizgilerin hakim olduğu etkileyici dekorasyon fikirleri denenmeye başlanmıştır.

Retro Salon Dekorasyon Fikirleri En Güzel

Etkileyici salon dekorasyonlarından bir tanesi olan retro tarzı salon dekorasyonu klasik tarzdaki salon dekorasyonlarının tam tersi görünümündedir. Zengin ve gösterişli mobilyaların olduğu altın renkteki detayların çoğunlukla kullanıldığı klasik tarzın zıttı bir dekorasyon tarzı olan retro tarzdaki dekorasyonlar gösterişten uzak sade modeldeki mobilyalar ile dekore edilmektedir.

Retro tarzı dekorasyonlarda tarzı aksesuarlar ile zenginleştirmek mümkündür. Özellikle desenlerin ve renklerin birlikte kullanıldığı bu dekorasyonlar oldukça renkli ve hareketli bir tarz olma özelliğindedir. Retro tarzı dekorasyonlarda sıklıkla kullanılan renkler arasında bulunan fuşya, hardal sarısı, mint ve orman yeşili, mor, denim mavisi, safran sarısı, petrol yeşili gibi renkler retro tarzın en dikkat çeken ve kullanıldığı alana hareketlilik katan renkleridir. Bunun yanında salon dekorasyonunda tercihiniz retro tarzı olacak ise bu renklerden biri ya da bir kaçına mutlaka yer vermelisiniz.

Retro Tarzı Dekorasyonlarda Kullanılan Renkler

Renklerin insan psikolojisine etkileri bir hayli fazladır. Hem ruhsal hem de fiziksel etkilerinin insan psikolojisini fazlasıyla etkilediği yapılan araştırmalar ile de ortaya konulmuştur. Ev ve iş yerleri gibi zamanımızın pek çoğunu ayırdığımız yaşam alanlarını dekore ederken kullanılan renklerin psikolojimizi nasıl etkilediği konusunda iyi araştırma yapılmalı ve bu şekilde dekorasyon sağlanmalıdır.

2020 Retro Salon Dekorasyon Fikirleri

Retro tarzda da durum bu şekildedir. Her tarzda her renk uygulanabileceği gibi bunun belli oranları da bulunmaktadır. Dekorasyon tarzı yapılırken renk kombinasyonu önceden belirlenerek dekorasyonun yapılacağı alan bu renk kombinasyonuna uygun olarak yapılmalıdır. Bu nedenle her tarz için sıklıkla kullanılan belli başlı renkler de bulunmaktadır. Örneğin retro tarzı dekorasyonlar genellikle eski ve yeniyi bir araya getirerek renkler yardımı ile de tarzın kullanıldığı alana canlılık katmaktadır.

Retro Salon Dekorasyon Fikirleri 2020

Farklı ve zanlı renklerin bir arada kullanılması gibi retro tarzı dekorasyonlarda hem soluk hem de canlı renkleri de bir arada kullanma özgürlüğüne sahipsiniz. Retro tarzı dekorasyonlarda genellikle eskiyi çağrıştıran ve eski yaşamların izlerini anımsatan kadife kumaşlar ile birlikte koyu renkler tercih edilirken tarzın yapılacağı alanın büyüklüğü ya da küçüklüğü de düşünülerek açık tonlardaki renkler de kullanılmaktadır.

Retro tarzı dekorasyonlarda mobilyalar sade renklerden yana tercih edilirken halı, perde, kilim gibi eşyalar genellikle renkli ve desenli modellerden yana tercih edilir. Bu şekilde dekorasyon hem zenginleştirilmiş hem de tamamlanmış olur. Örneğin sade ve düz renkteki koltuk takımları desenli ve renkli kırlentler ya da koltuk şalı ile hareketlendirilir.

Retro Salon Dekorasyon Fikirleri

Ceviz ağacı ya da ahşap olarak üretilen orta ve yan sehpalar için desenli ve renkli kilimler tercih edilir. Mint yeşili gibi renkler ile boyanan duvarlar için geometrik desenli yine renkli perdeler tercih edilmektedir. Aksesuarla da salonun bu tarzına uygun olarak eski ve modern tarzın beraber harmanlanarak iç içe geçtiği modeller olarak tercih edilir.