Retro Sevenler İçin Dekorasyon İpuçları

Gelişen teknolojiler dekorasyon alanında karşımıza bir çok yeniliği beraberinde getiriyor, yaşam alanlarında yenilikçi ve fonksiyonel tasarımların öne çıktığı bir dönemi yaşıyor olsak da geçmişe olan özlem bir türlü bitmiyor. Bunun bir çok sebebi var ancak en önemlisi evin sıcak ve samimi bir stile sahip olması en büyük etkenlerden bir tanesi. Yenilikçi tasarımlar yani modern olarak tabir edilen mobilyalar ve iç mekan unsurları aranılan yada yaşanmak istenilen sıcak ve samimi ruhu yansıtmıyor olabilir, bu durum bir çok kişi için geçerli olabilir. Evde aradığı sıcak ortamı yenilikçi tasarımlarda bulamayanlar geçmişe dönüş yaparak canlı renklerin ve dokuların öne çıktığı, sıcacık ve samimi görünümleri ile heyecan yaratan retro tarzı dekorasyon fikirlerine yoğunlaşıyorlar. Retro dekorasyon yapmanın ise bir çok yolu var, retro mobilyalar veya retro oda aksesuarları kullanarak retro tarzı dekorasyon yapmanız oldukça kolay.

Retro Ev Dekorasyonu

Retro Oda Aksesuarları
Retro Oda Aksesuarları

Retro tasarımları evin her bölgesinde kullanmanız mümkün. Salon veya oturma odasında daha canlı bir görüntü almanızı sağlayacak bir dekorasyon önerisi olarak karşımıza çıkan retro tasarımlar yine geçmişten gelen çizgilerle belki de özlediğiniz çocukluğunuzu size hatırlatacak.

Peki retro stili neden bu kadar ilgi görüyor, cevabı aslında çok açık, renkli, sıcak ve samimi.. Ayrıca hepimizin içinde nostaljik alanları seven, geçmişe özlem duyan bir yanımız var. Retro tarzı iç mekanlar özgür hatta abartılı dokunuşlara imkan sağlayabiliyor, canlı renklerin özgürce kullanılması aynı zamanda nostaljik detaylar ile geçmişe götüren şık ve bir o kadar samimi yaşam alanları. Kulağa oldukça hoş geliyor fakat bir mekanı retro tarzı dekore etmek sanıldığı kadar kolay değil, duvar, zemin, mobilya ve aksesuar seçimlerinde oldukça seçici ve titiz davranılması gerekebilir. Özellikle günümüzde geçmiş dekorasyon akımlarının popüler bir halde olduğunu düşünürsek retro tarzı özel üretim mobilyalar ve aksesuarlar yüksek satış fiyatlarına sahip oluyorlar genellikle.

Retro Dekorasyon İle Geçmişe dönüş

Son yıllarda yaşam alanlarında geçmiş dönemlere ait eğilimler oldukça popüler hale geldi. Yakın tarihin dekorasyon yaklaşımı olarak retro tarzı, iç mekan dekorasyon stilleri arasında renkli olduğu kadar eğlenceli bir stile sahip. Kelime anlamı olarak geçmişe dönüş şeklinde ifade edilen Retro, 1950 den 1970 sonlarına kadar hüküm süren dekorasyon anlayışı olarak tabir edilebilir. Ancak bu vintage tasarımların ağırlıklı olarak yaşam alanlarında kullanılacağı demek değil, bu durum çoğu zaman soru işaretlerini beraberinde getirebiliyor.

Vintage ve retro akımları birbirinden farklı dekorasyon eğilimleridir, retro tarzı bahsettiğimiz gibi yakın tarihin izlerini taşır, vintage (kelime anlamı bağbozumu) ise bir dönemi temsil eder, daha eskiye dayanır. Retro ve vintage arasındaki fark, retro sadece bir dönemi temsil etmez ancak vintage tam olarak belli bir geçmişe sahiptir ve belli bir dönemi temsil etmesi gerekir. Günümüzde geçmişin izlerini taşıyan ve nostaljik etkilere sahip iç mekanlarda retro ve vintage eğilimleri başarılı şekilde harmanlanarak etkileyici görünümler elde edilebiliyor.

Retro Dekorasyonda Öne çıkan renkler ve desenler

Retro stili evlerde karşınıza birden çok odak noktası haline gelebilen canlı renkleri rahatlıkla görebilirsiniz. Renkler mekanın tümü yada belirli alanların öne çıkarılmasında kullanılabilir, bu konuda kişinin tarzı ve beğenileri ön planda tutulabilir. Peki hangi renkleri tercih etmeli? Mor, fuşya, mavi tonları, kahverengi, avokado yeşili, pembe, turuncu, kırmızı yada limon yada hardal sarısı gibi dikkat çekici renkler retro tarzı dekorasyon için tercih edilebilir, yine tarza göre ikili renk kombinleri tercih edilebilir.

Oturma Odası Dekorasyonu

Retro tarzı oturma odasında özellikle canlı renk ve desenlere sahip koltuk takımları mekana enerji katacağı gibi tasarımı ile sıcak bir etki bırakabilir. Renkler kadar desenlerde retro tarzında öne çıkan unsurlar, özellikle duvarda geometrik desenli duvar kağıtları ile tam bir retro havası elde edilebilir. Kısacası renkli ve desenli parçaları yaşam alanın her bölgesinde özgürce kullanmaya imkan sağlayan bir stil.

Özetleyelim, retro tarzı dekorasyon isteyenler geometrik desenleri, yer yer çiçek desenleri, Mor, fuşya, mavi tonları, kahverengi, avokado yeşili, pembe, turuncu, kırmızı yada limon yada hardal sarısı gibi dikkat çekici renkleri evin genelinde kullanabilir. Aynı zamanda mekan içinde nostaljik etki yaratacak retro oda aksesuarları ve objeler tercih edebilir. Pop art, patchwork tasarımları duvarda, zeminde rahatlıkla tercih edebilir. Bu renk ve dokuların yanında retro tarzı bir evde metal, krom yada cam detaylar yine kişinin tarzına göre rahatça kullanılabilir.

Retro dekorasyon fikirleri?

Evde retro sıcaklığını ve şıklığını yaşamak isteyenler için küçük önerilerimiz var, ilk olarak geniş ve çok renkli minderlere sahip hardal sarısı yada avokado yeşili başta olmak üzere mor, fuşya yada kahve oturma takımları.. Önceliğiniz mekanda retro stilini yansıtacak mobilyalara yer vermek olmalı. Orta sehpalar bu stilde büyük önem taşıyor, ince ayaklara sahip şık ahşap yada yine zevke uygun bir renkte retro orta sehpa olmazsa olmazlardan. Bir çok markanın takım olarak ürettiği harika takımlar var, biraz araştırma ile rahatça ulaşabilir ve ilham alabilirsiniz.

Retro havası kazandırmak için mekanda özellikle parlak turunculara yer vermenizi öneririz, yuvarlak hatlara sahip turuncu sarkıtlar, abajur ve turuncu yan sehpalar,puflar.. Duvarda düz renkler yerine büyük geometrik desenlere sahip duvar kağıtları ile tam bir retro yansıması yaratabilirsiniz. Düz renk duvar kullanacaksanız dekoratif metal yada ahşap tablolar mutlaka evde yer vermeniz gereken parçalar. Bu tablolarda da yine tamamlayıcı nitelikte motiflerin ve renklerin olmasına özen göstermelisiniz.

Zemin kaplama olarak ahşap kullanabilirsiniz, daha sıcak ve samimi bir etki açısından ideal bir seçimdir. Aynı zamanda zeminde eskilerin kırk yama dediği günümüz adı ile patchwork halılar ile dikkat çekici bir görünüm elde edilebilir. Bu halılar fazla renkli geldiyse tüylü düz renk halıları kullanabilirsiniz.

Turkuaz Renkli Ev Dekorasyon Fikirleri

Galerimizde sizler için seçtiğimiz retro ev dekorasyon örnekleri size ilham verebilecek bir çok farklı detaya sahipler. Merak ettiğiniz tüm sorular ve öneriler için konu altından bize yazabilirsiniz.

[galeri]