Salon Dekorasyonu Aksesuar Uygulamaları ve Trendler

Salon dekorasyonu aksesuar uygulamaları çoğu insanın özenle takip ettiği dekorasyon ürünlerinden oluşmaktadır. Bunun sebebi salonumuzdaki aksesuarların hem çok daha fazla göz önünde olması hem de toplam ev dekorasyonuna daha büyük oranda katkı sağlayacak olmasıdır. Bir diğer sebepte genelde misafirlerimizi salonlarımızda ağırladığımızdan bu odanın dekorasyonuna diğer kısımlara göre daha fazla özen gösteririz. Tabi salon dekorasyonu deyince aklımıza her ne kadar öncelikle mobilyalar gelse de, unutulmaması gereken en önemli ayrıntı dekoratif salon aksesuarlarının dekorasyonda en az mobilyalar kadar önemli olduğudur. Bazen küçük bir vazo veya bir tablo odanın havasını değiştirebilir.

Siz de salon dekorasyonu aksesuarları ile salonunuza farklı bir hava katmak istiyorsanız yazımızı okumanızı öneririz.

Dekoratif Salon Aksesuarları

Salon dekorasyonu aksesuar uygulamalarında vazolar ayrı bir yere sahiptir. Hangi mobilya türünü salonunuz için seçmiş olursanız olun mutlaka size uygun bir vazo çeşidi bulunacaktır. Bu vazo çeşitleri sayesinde hem estetik bir alana sahip olursunuz hem de diğer eşyalarınız ile uyumlu kombin sağlamış olursunuz.

Salon dekorasyonu seçiminde kullanacağınız vazoların rengini belirlerken çok dikkat çekici sıcak renkler yerine işlemeli ve pastel renklere sahip vazolar, bütünlüğü yakalamanız için daha doğru bir seçim olacaktır. Ancak salonunuzun renklerinin vazo tercihinde de doğrudan etkili olduğunu unutmayın.

Turuncu Vazo ve Yeşil Yapraklı bitkilerden oluşan salon dekorasyonu aksesuarları

Salon dekorasyonu aksesuar tercihinde size uygun bir biblo mutlaka vardır. Ben salonumda genellikle takım bibloları kullanmaktan hoşlanıyorum. Sebebi de salonuma daha sıcak ve hikâyesi olabilecek bir alan oluşturmasıdır. Siz isterseniz tekli biblolar da kullanabilirsiniz. Biblo seçimindeki zevk tamamen size bağlıdır. Dekoratif hayvan figürlerinden insan biblolarına kadar birçok alternatifinizin olduğunu bilmelisiniz.

[haber id=”3708″]

Salon dekorasyonunda kullanılan kuş figürleri

Salon dekorasyonu aksesuarları için bazen kullanacağınız bir çerçeve ve içindeki manevi değeri yüksek bir fotoğraf, salonunuzun bütün havasını değiştirebilir. Bunun için daha çok sehpa üzerine konulan ve etrafı farklı desenlerle süslenmiş çerçeveleri öneriyoruz. Farklı geometrik şekillere sahip çerçeveleri tercih edebileceğiniz gibi isterseniz kalpli ya da taşlı çerçeveler de salon dekorasyonu için şık bir görünüm oluşturacaktır.

Farklı Tarzlar İçin Salon Aksesuarları

Salonuna şıklık katmak isteyenler için şamdan ve mumluklar çok güzel bir alternatiftir. Günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile hem cam hem de metal şamdan ve mumluk seçenekleriniz oldukça artmış görünüyor. İsterseniz tarzınıza ve salondaki diğer eşyalarınıza uygun düşecekse salon dekorasyonu aksesuarları seçeneklerinden biri olarak camın ve metalin birlikte dizayn edildiği takım halindeki mumlukları da kullanabilirsiniz.

Salon Aksesuarları arasında kullanılabilecek modern mumluk

Eviniz hangi tarz döşenmiş olursa olsun özellikle salonlarınızda ferahlığı artıran ve dekorasyonu ciddi oranda kaliteli kılan önemli salon aksesuarları içinde çiçekler yer alır. Farklı tarzlardaki çiçek buketlerinin salonunuza katacağı havanın tahmin ettiğinizden çok daha fazla olacağına emin olabilirsiniz. Önemli olan doğru dekoratif salon çiçeği seçimini yapabilmektir. Bu seçim için salonda kullandığınız ana renklerle uyumlu çiçekleri seçmeniz en temel uygulama olmalıdır. İsterseniz kurutulmuş ve güzel kokuları ile salonunuzun hoş kokmasını sağlayan çiçek türlerini de kullanabilirsiniz. Ayrıca çiçekler her dekorasyon tarzına uyum sağlasa da özellikle country tarzda döşenmiş salonlarda çiçekler daha etkili olmaktadır.

Salon dekorasyon aksesuarları içinde dikkat çeken uygulamalardan biri de duvara monte edilen duvar aksesuarlarıdır. İster tablo ister ayna isterseniz de dekoratif bir saat ile salon duvarlarınızı farklı aksesuarlar ile süsleyebilirsiniz. Son dönemde kaftan kabartmalı tablo ile süslenen salon duvarları oldukça dikkat çekmektedir. Dilerseniz çok güzel bir yağlı boya tabloyu salon duvarınızda kullanabilirsiniz. Yine klasik bir saati duvarınızda kullanabileceğiniz gibi kenarları farklı işlemeler ile bezenmiş duvar saatlerini de tamamlayıcı dekorasyon aksesuarı olarak düşünebilirsiniz. Özellikle dar salonlara sahip bayanların çokça kullandığı ayna sayesinde hem dekoratif bir ortam oluşturulmuş olur hem de alan derinliği artırılarak mekânın daha ferah olmasına katkı sağlanır. Aynaların çerçevelerinin de çok farklı seçenekleri olduğunu unutmayalım.  Bu nedenle Evinizin Güzelliğini Tamamlayan Dekoratif Aynalar yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Salon aydınlatma sistemleri, yeteri kadar ışığı salon içerisine orantılı olarak yaymalıdır. Bunun dışında salonların bir köşesinde duran ve sadece aydınlatmada değil dekorasyonda da önemli bir işlevi olan lambader uygulamaları da salon dekorasyon aksesuarları arasında gösterilebilir. Diğer mobilyalarınızın rengine ve modeline uygun olarak ahşap ya da metal ayak tercih edilebileceği gibi farklı şekillere sahip modern görünümlü lambaderler de kullanılabilir.

Dekoratif Kitaplık
Dekoratif Kitaplık

Salon dekorasyonunda bir diğer güzel dekorasyon ürünü de dekoratif kitaplıklardır. Kitap okumayı seven biriyseniz ve bu kitapları sergilemekten haz duyuyorsanız duvarlara monte edilebilen asimetrik veya geometrik şekillere sahip kitaplık modelleri kullanabilir ve dekorasyonunuza farklı bir hava katabilirsiniz.

Galerimizde sizlere ilham verecek birbirinden güzel dekoratif salon aksesuarları yer almaktadır.

[galeri]