Salon İçin Perde Seçimi Nasıl Yapılır?

Salonlar, misafirlerimizi ağırladığımız ve zarafeti ile evimizin teşhir salonu olan mekanlardır. Salonda yaptığımız değişiklikler evin toplam dekorasyonunu doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple gerek salonlarımızın mobilya seçimini gerekse mobilyalara ve duvar renklerine uygun dekorasyon uygulamalarını titizlikle gerçekleştirmeliyiz. Salon için perde seçimi nasıl yapılır, salon perdeleri nasıl olmalı? sorularının cevabını salonun saydığımız özelliklerine dikkat ederek vermek gerekir.

Konuyla bağlantılı olması açısından daha önce yazdığımız 2019 perde modelleri hakkındaki içeriğimizi de incelemenizi tavsiye ederim.

Salon Perdeleri Nasıl Olmalı ?

Perde seçimi yapmadan önce salonunuz için belirlediğiniz birtakım ölçülere dikkat ederek tercihte bulunmalısınız. Bu özelliklere uymadığınız taktirde salonunuzda bir bütünlük oluşmayacak ve dekorasyonun istenilen homojen kalitesi salonunuza yansımayacaktır. Bu sebeple tercih edeceğiniz perde modeli mobilyalarınızın tarzından bağımsız olmamalıdır. Mobilyalarınız klasik stile sahipse perdeleriniz de klasik tarzda olmalı, mobilyalarınız modern görünümlü ise perdeleriniz de spor ya da modern görünümlü olmalıdır. Yine odanın genelinde bulunan renkler ile uyumlu olarak perdeler tercih etmelisiniz. Ancak country tarzda bir salon dekorasyonuna yer verdiyseniz, perdelerin de country tarzda çiçek motifleri içermesi durumunda karmaşık bir görüntü oluşabilir. Bu nedenle daha sade ve sıcak renkli perdeler tercih edilebilir.

Salon için uygun perde önerisi
Salon için uygun perde önerisi

Salon için perde seçimi nasıl yapılır sorusunun bir cevabı da salonun büyüklüğüne uygun bir perdenin seçilmesi gerekir olmalıdır. Küçük bir salonunuz varsa ve bu salonun daha ferah bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız perdelerinizi seçerken duvarların rengi ile aynı renk ve tonda bir seçimde bulunmanız size oldukça başarılı bir dekorasyon uygulaması sağlayacaktır. Büyük salonlar için ise pencerelerin tarzına uygun yine duvar renkleri hesaba katılarak ama duvar renklerinden biraz bağımsız bir renk ve model tercihinde bulunabilirsiniz.

 

Salondaki pencerelerin tarzları da perde seçiminizi etkileyen unsurlardandır. Bazı pencereler Fransız tarzı olarak tabana yakın bir şekilde uzun tarzdayken bazıları ise daha küçüktür. Küçük pencereler için daha sade ve tek renkli modeller kullanabilirsiniz. Bu seçim, salon dekorasyonunda perdelerin diğer eşyalarınız ile bütünleşmesini kolaylaştıracaktır. Büyük ve uzun pencereler için ise yere kadar uzanan ve farklı desenleri ile salon dekorasyonuna pozitif katkı sunabilecek perde modelleri seçilebilir. Aynı şekilde katlanabilen perdeleri kullanabilirsiniz. Bunun yanında büyük salonlarda fon perde kullanımını da ihmal etmemeniz gerekir.

[haber id=”2878″]

Dekoratif Bir Salon için Perde Seçimi Nasıl Yapılır?

Salon için perde seçimi nasıl yapılır sorusunun bir cevabı da salon için düşündüğünüz doğal ışığın oranında aranmalıdır. Salonunuzun daha çok güneş ışığı ile dolmasını istiyorsanız nispeten daha ince salon perde modelleri kullanmalısınız. Loş bir ışık girsin düşünceniz varsa desenleri ile daha kalın bir perde modeli seçebilirsiniz. Dilerseniz sarı renk ve tonları ile seçeceğiniz salon perde modelleri sayesinde salonunuzun her mevsimde sıcak bir ışıkla dolmasını sağlayabilirsiniz.

Salon için sarı perde modeli
Salon için sarı perde modeli

Salon için perde modeli seçiminizi yaparken perdenin kumaş cinsi de tercihinizde belirleyici olacak etkenlerden biridir. Lüks bir salona sahipseniz ve etkileyici bir dekorasyon arıyorsanız ipek perde modelleri isteğinizi yerine getirmede oldukça başarılıdır. Klasik ve geleneksel bir salona sahipseniz yüzyıllardır değişmeyen ağırlığı ile kadife perde modellerini seçebilirsiniz. Modern döşenmiş bir salona sahip olanlar ise koton ve keten kumaştan dokunmuş perde modellerini daha çok tercih etmelidir.

Rustik bir salon

Salon için perde seçimi nasıl yapılır sorusuna cevap aramaya devam ediyoruz. Perde seçiminde renk tercihi de perdelerin desenleri ve tarzı kadar önemli bir ayrıntıdır. Sade ve minimalist bir tarzla döşenmiş salonlarda iddialı ve sıcak renkli perdeler kullanmak doğru olmaz. Bu tarz salonlar için yine sade ve açık renklerle bu renklerin tonları kullanılmalıdır. Bu kullanım salonun tarzına daha uygun olacak ve salonun dekoratif kalitesini artıracaktır. Dilerseniz tüllerinizde işlemeli modelleri de tercih edebilirsiniz. Ancak çok fazla karmaşık görünmeyen daha sade tül modelleri tercih edilmelidir. Minimalist salonlarda sade modeller göze daha fazla hitap etmektedir.

Minimalist Salonlar için uygun perde

Modern görünümlü bir salona sahip ev sahipleri için günümüzde çok yaygın olan jaluzi, katlamalı ve stor perde modelleri de kullanılabilir. Bu perdeler, pencerelerin çok fazla açılıp kapandığı salonlar için uygun olmayabilir. Ayrıca bu şekildeki perde kullanımında tercih edeceğiniz rengin duvar renkleri ile uyumlu olması dekorasyondaki odak noktasının tamamen salon içinde kalmasını sağlayacaktır.

Kahverengi Koltuklara Uygun Perde
Kahverengi Koltuklara Uygun Perde

Birbirinden güzel salon perde çeşitleri ile yukarıda belirttiğim bilgiler ışığında tarzınıza ve eşyalarınıza uygun bir model sayesinde salonunuzun dekorasyon kalitesini artırmanız mümkündür.