Salona Sonbahar Dekorasyonu Fikirleri

Her mevsimin ayrı bir güzelliği vardır. Sonbahar da bu güzel mevsimler içinde dekorasyon açısından düzenleme yapabileceğiniz mevsimlerden biridir. Salona sonbahar dekorasyonu fikirleri ile yeni bir doku kazandırabilir, yazın bunaltıcı havasından kışın soğuğuna geçişi sağlayabilecek dekoratif niteliklere sahip olabilirsiniz.

Daha önce sonbahar modası ev aksesuarları hakkında yayınlamış olduğumuz makaleden yola çıkarak sonbahar ev aksesuarlarının kullanım alanlarının, özellikle salon dekorasyonunda nasıl kullanılması gerektiğinin bir analizi yapalım dedi.

Sonbahar Salon Dekorasyonu Fikirleri

Sonbaharın renklerini evinize getirmek, sonbahar dekorasyonu için güzel bir uygulamadır. Bunun için özellikle sarı, turuncu, kahverengi ve tonlarına sahip objeleri ve nesneleri kullanmanız sonbahar etkisinin salonda da hissedilmesini sağlayacaktır. Bu renkleri kullanırken salonu çok fazla boğmamak da gerekir. Yerinde ve kararında uygulanan renkler sayesinde tabiatla bütünleşmiş bir salona sahip olabilirsiniz.

Salonda Sonbahar Dekorasyonu
Salonda Sonbahar Dekorasyonu

Salonda sonbahar temalı duvar kağıtları kullanabilmenizin yanında aynı zamanda kışın habercisi olan duvar kağıtlarını da tercih edebilirsiniz. Böylelikle salonda iki mevsimin yansımalarını da yayabilirsiniz.

[haber id=”554″]

Salona sonbahar dekorasyonu fikirleri arasında en çok tercih edilen tekniklerden biri de kurutulmuş bitkilerin salonda dekorasyon malzemesi olarak kullanılmasıdır. Malum sonbahar denilince insanların aklına yaprakların dökülmesi, bitkilerin sararması gibi fikirler canlanır. Bu nedenle de bu tip dekorasyon ürünlerini kullanarak ortama sonbahar teması katabiliriz. Bunun için ihtiyacımız gereken tek şey yaprakları sararmış dallar veya sararmış bitkilerdir. Bunlardan damarları ile net ve güzel bir renge sahip yaprakların çerçevelenip duvara asılması ile güzel bir dekorasyon uygulaması yakalayabilirsiniz. İster farklı renkli küçük birkaç yaprak isterseniz de tek ve büyük yaprak kullanın salonda oluşturduğu farklı havayı hissedeceksiniz.

Salonda kullanabilecek sonbahar temalı kurumuş bitkiler
Salonda kullanabilecek sonbahar temalı kurumuş bitkiler

Nedendir bilinmez şamdanlar ve mumlar sanki sonbahar mevsiminde daha bir ön plana çıkmaktadır. Birçok evde bu mevsimde dekorasyon tamamlayıcı olarak mum kullanılmaktadır. Bu mumları ister modern mumluklarda ister şamdanlarda kullanın, Bu uygulama salonunuza sonbaharın naif ruhunu hatırlatan bir etki uyandıracaktır. Ayrıca sonbahar dekorasyon ürünleri içerisinde en çok kullanılan şeylerden bir tanesi de kurumuş kozalaklardır. Bu mevsimlerde kolayca bulabilir ve evin her köşesine rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Ağaç Kütüklerine yerleştirilmiş mumlar
Ağaç Kütüklerine yerleştirilmiş mumlar

Ağaç kütüklerinin içini oyup çeşitli şekillerde mumluklar yapabilirsiniz. Bu hem maliyet olarak çok düşük olacak, hem de salonda iyi bir sonbahar ev aksesuarı oluşturmuş olacaksınız.

Sonbahar, geçiş mevsimi olduğu için salonunuzda özellikle akşamları oluşabilecek serin havalarda hem misafirlerinizin üşümemesi hem de dekoratif bir görünüm yakalanması için battaniye kullanabilirsiniz. Battaniyeleri isterseniz yün, isterseniz kaşmir kumaşlardan seçin ama salona sonbahar dekorasyonu fikirleri arasındaki önemli uygulamalardan biri olduğunu unutmayın.

Salonda yapılabilecek sonbahar dekorasyonu örneği
Salonda yapılabilecek sonbahar dekorasyonu örneği

Sararmış bitkilerdeki hâkim renk turuncunun ve sarının tonlarıdır. Bu rengin bitkilerle salonunuza taşınması için dilerseniz kurumuş farklı bitkilerden oluşan bir köşe hazırlayabilirsiniz. Bu köşede hoş kokusu ve rengi ile bu bitkileri tamamlayacak olan tarçının da kullanılmasını tavsiye ediyoruz. İsterseniz salon içerisinde farklı bölgelere dağıtılmış olarak kullanabileceğiniz kuru bitkileri de salona sonbahar dekorasyonu fikirleri içine dâhil edebilirsiniz.

Sonbahar temalı bir köşe
Sonbahar temalı bir köşe

Sonbahar aynı zamanda kabak mevsimidir diyebiliriz. Avrupa ve Amerika’da her yıl kutlanan Cadılar Bayramının temel mihenk taşı haline gelmiş kabak sonbahar da yetişmesi nedeni ile dekorasyon malzemesi olarak kullanılabilir. Cadılar Bayramı her ne kadar ülkemizde yaygın olmasa da, ilham alınacak sonbahar dekorasyon fikirleri sunar.

Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki, sonbahar dekorasyonu yalnızca dekorasyon ürünleri  ile yapılmaz. Dekorasyonunuza sonbahar renklerini de dahil etmeniz gerekmektedir. Bu renkleri koltuk kılıfları ile dahil edebilirsiniz, perdeler ile dahil edebilirsiniz veyahut biraz daha maliyetli olacaktır fakat duvar kağıdı kaplamaları ile dahil edebilirsiniz.

Başlıca Sonbahar Dekorasyonu Uygulamaları 

  • Evinizde yazlık ve kışlık perdeler kullanıyorsanız sonbaharda kışlık perdelerinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Perdelerinizin rengi ve nispeten daha kalın olması sayesinde sonbaharın serin havası salonunuzda rahatsızlık vermeyecektir. Üstelik bu değişim, salon dekorasyonunda önemli bir tamamlayıcı ürün olan perdelerle gerçekleştirildiği için toplam dekorasyon kalitesini de artırmaktadır.
Otantik Perde Modeli
Sonbahar da kullanılabilecek Otantik Perde Modeli
  • Sonbaharda meşe palamudunun dekorasyondaki etkisi yadsınamaz. Bu sebeple salona sonbahar dekorasyonu fikirleri arasında meşe palamuduna da mutlaka yer vermelisiniz. Dilerseniz palamutları boyayarak güzel bir görünüm de elde edebilirsiniz. Meşe palamutlarından orta sehpa süsü oluşturmak için kurumuş bitkiler ve dallardan bir konsept oluşturarak bunları cam vazoda sergileyebilirsiniz. Bu uygulama da sonbaharı hatırlatan önemli bir dekoratif niteliğe sahiptir.
  • Salonun atıl bir köşesinde kullanacağınız bal kabağı oyması aksesuarlar sayesinde sonbaharın rengi kabul edilen turuncu hâkimiyetini de salonunuza taşımış olacaksınız. Bal kabaklarını isterseniz boyayabilir, isterseniz içlerine farklı türden materyaller yerleştirebilirsiniz. Ne olursa olsun bal kabakları sonbahar salon uygulamaları içinde kullanılan önemli birer alternatiftir.
  • Sonbaharda yazdan kalma hatıraların duvarları süslemesini ya da bir sehpa üzerinde canlanmasını istiyorsanız mutlaka fotoğraf kareleri kullanmalısınız. Bir iki çerçevelenmiş, yaz sevinçlerini yansıtan fotoğraflar sayesinde güzel bir sonbahar salon dekorasyonu sahibi olabilirsiniz. Çerçevenin büyüklüğünü diğer eşyalar ile uyumuna bakarak ayarlayabilirsiniz. Biz, çok büyük çerçeveler ve fotoğraflar kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.
  • Sonbahar benim mevsimim diyorsanız salonların duvarlarında radikal değişiklikler de yapabilirsiniz. Örneğin bir duvarı ya da duvarların tamamını sonbaharın renklerinden biri ile boyayabilirsiniz. Boyamada tercih edeceğiniz rengin nispeten daha açık tonlarda olmasına dikkat etmelisiniz.