Salona Sıcak Bir Tarz Katan Palet Sehpalar

Ahşap paletler dekorasyonda geri dönüşüm projeleri arasında en fazla ilgi gören ve birbirinden yaratıcı mobilya fikirlerine sahip dekoratif parçalar. Asıl amacı dışında dekorasyona sıcak ve doğal bir hava katan ahşap paletler hakkında bir çok farklı dekorasyon fikrini önceki yazılarımızda sizler ile paylaşmıştık, bugün yazımızda el yapımı palet sehpa modelleri ile farklılık kazanmış ahşap palet sehpa modelleri ile gözlerinize hitap edecek salon dekorasyon fikirleri hazırladık sizler için.

Ahşap palet sehpa modelleri

palet sehpa modelleri
palet sehpa modelleri

Paletler her ne kadar ürünleri taşımak için kullanılsa da zaman zaman yani ömrünü tamamladığında veya daha üretildiği anda harika ev dekorasyon ürünü haline gelebiliyor. Tüm kendin yap dekorasyon konularında olduğu gibi burada da önemli olan yalnızca hayal gücü ve doğru açıdan bakabilmek. Önemli olan palete baktığımızda içerisinde yer aldığı durumu değil değiştiğinde yer alacağı salonu ve oraya katacağı sıcak havayı görebilmek.

Paletler yaratıcı ellerden çıkan dekoratif el yapımı mobilyalar arasında son derece ilgi gören bir kendin yap projesi, bir çok farklı tarza uygun olması aynı zamanda ortama doğal bir tat vermesi ahşap paletlerin dekorasyonda uzun zaman daha trend olacağına işaret ediyor. Diğer bir yandan el yapımı bir mobilyanın mekana katacağı değerde bir o kadar önemlidir,  yapım aşaması ise bir hayli zevkli olan ahşap palet sehpalar kişinin hayal gücüne bağlı şekilde farklı özelliklere sahip olabiliyorlar.

Basit bir paletin salonun odak noktası haline gelen bir parçaya dönüşmesi son derece şaşırtıcı değil mi? Ahşabın en basit halinin bile iç mekanlarda yarattığı etkileri en net şekilde gözler önüne seriyor palet sehpalar. Palet mobilyalara ilgi duyuyorsanız ve evinizde bu el yapımı dekoratif tasarımlara yer vermek isterseniz önceki yazılarımızda paylaştığımız İlham Veren Ahşap Palet Mobilyalar 2016 , İlham Veren 12 Dekoratif Ahşap Palet Sehpa  ve son olarak Eski Ahşap Paletler ile Dekoratif Salıncaklar konuları size ilham verecektir.

Meraklıları için ahşap palet modelleri ve fiyatları , nerelerden temin edebilecekleri  ( Bknz: palet satışı ) ve ahşap paletler ile ilham veren dekorasyon fikirleri yazımızın devamında sizleri bekliyor olacak.

Ahşap palet satın almak için bir çok ünlü ev dekorasyon sitesini ziyaret edebilirsiniz, bir çok farklı model ve ahşap palet fiyatı ile karşılaşabilirsiniz, size uygun olanları sipariş verebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise çevrenizde sektöründe ahşap paletlere ihtiyaç duyan kişi yada firmalardan rica ederek ücretsiz şekilde sahip olmanız mümkün olabilir.  Paletleri zorlanmadan bulacağınızı düşünüyoruz ve sonraki aşama yani paletten sehpa yapımı sürecinden bahsetmek istiyoruz birazda.

Paletleri orjinal halini bozmadan kullananlar var ancak dekorasyona dahil edeceğiniz bir mobilyanın detaylara ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz ve el yapımı palet sehpa yapmak için ihtiyacınız olan malzemeleri sıralıyoruz.

Palet sehpa nasıl yapılır , hangi malzemeler gerekir? 

Sprey Boya: Yapacağınız sehpa için dekorasyona uygun bir sprey boyaya ihtiyaç duyabilirsiniz, eğer renkli bir dekorasyona sahipseniz palet sehpayı birden fazla renge boyayarak daha dikkat çekici bir tasarım haline çevirebilirsiniz. Özellikle parlak renkler ahşap üzerinde güzel bir ambiyans yakalamanızı sağlayacaktır.

Zımpara & Vernik: Palet sehpanın özellikle boya ve vernik işlemi için yüzeyin pürüzsüz olmasını sağlamalısınız, bunun için kısa bir zımpara işleminden sonra yine sprey vernik ile işlemi tamamlayın.

Tekerlekler : Tasarımın kolay hareket edebilmesi aynı zamanda daha dekoratif bir görünüme sahip olması için istediğiniz büyüklükte tekerlekler kullanabilirsiniz. Tekerlek satın almak için yine yapı marketleri yada dekorasyon alış veriş sitelerinin yapı market kategorilerini ziyaret edebilirsiniz.

Cam yüzey : Bu tamamen isteğe bağlı bir ilavedir ancak palet orta sehpanın daha rahat kullanılmasını istiyorsanız palet için özel cam kestirebilirsiniz. Bu sayede tam anlamıyla bir orta sehpa rahatlığını sağlayabilirsiniz.

Ahşap palet sehpa yapım aşaması 

Paleti aldıktan sonra güzel bir şekilde zımparalayın, yüzeyin pürüzlerinden kurtulduğunuzda sprey boya ile istediğiniz renk yada renkler ile boyayın. Ahşap boyama işleminde biraz pratik yaptıktan sonra evdeki tüm ürünleri boyamak isteyeceksiniz. Boyama işlemi bitti ise sıra tekerlekleri monte etmeye geldi, Sehpa köşelerini matkap yardımı ile delip satın aldığınız tekerlekleri palete monte edin.

Son olarak palet üstüne özel olarak kestirdiğiniz camı yerleştirin, camın palet yüzeyinden kaymaması için sabitlediğinizden emin olun. Artık el yapımı dekoratif palet sehpa salona sıcak ve rustik bir hava katmaya hazır.

[galeri]