Tarz Yolunda Salonda Halı Kullanımı

Evin hangi odasına bakarsak bakalım, ilk dikkatimizi çeken dekorasyon ürünlerinden bir tanesi de halılardır. En güzel mobilyalar tercih edilse, en güzel perdeler alınsa bile, dekorasyonu tamamlayan uygun bir halı alınmadığı takdirde içinize sinen bir görüntü almanız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle biz de bu yazımızda sizler için salon halısı önerileri konusunu ele aldık.

Salon Halısı Modelleri

Halı kullanımı kültürümüzün bir parçasıdır. Salonda halı kullanımı için birçok parametrenin bir arada düşünülüp doğru karar verilmesi gerekir. Eskiden halılar yalıtımın bir parçası olarak zeminlerde kullanılırken günümüzde çoğu zaman kültürün devamı ve zemin dekorasyonu için tercih edilmektedir. Bunun yanında yalıtımı iyi olmayan evlerde ilmik sıklığı daha fazla olan halıların kullanılması da doğru bir seçenek olacaktır.

Salon Halısı Önerileri

Salonda halı kullanımı öncesinde cevaplamanız gereken sorularla size yardımcı olabiliriz. Öncelikle halı seçimini dekorasyon öncelikli mi yoksa yalıtım öncelikli mi gerçekleştireceksiniz. Bu sorunun cevabına göre halının yerini kilim alabilir. Ya da ilmik sayısı daha sık bir halı yerine daha ince bir halı tercih edilebilir. Günümüzde bir dönem çok sık tercih edilen shaggy halı da düşünülebilir.

Salonda halı kullanımı için cevaplamanız gereken bir diğer soru, halıyı bağımsız olarak mı kullanacaksınız yoksa koltuk takımlarının altına alıp mı kullanacaksınız. Bu soru aslında bir yönüyle salonunuzun ebatları ile de ilgilidir. Salonu geniş ve kare biçiminde olanlar için halının mobilya altlarında olmasının bir anlamı yoktur ancak daha dar ya da geometrik şekil itibariyle eni dar dikdörtgen bir salona sahipseniz halının koltukların altına taşınma mecburiyeti ortaya çıkabilir. Dilerseniz salonun geometrik şekline uygun bir halı tercihi ile de salon zemin dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Salonda halı kullanımı öncesinde salonunuzun geometrik şekline uygun ya da daha zıt bir geometrik şekilli halı ile kontrast uyumu sağlayabilirsiniz. Yuvarlak halılar çok fazla tercih edilmese de salon dekorasyonunuzda sıcak bir atmosfer oluşturmak için kullanılabilir. Yuvarlak halılar aynı zamanda dekoratif özellikleri daha ön planda olan halılardır.

Salonda Halı Kullanımı Püf Noktaları

Özellikle salonunuzdaki dekorasyonun odak noktasını halı olarak belirlemişseniz farklı nitelikleri ile ön plana çıkan bir halı kullanmanızda fayda olacaktır. Bunun için salonda halı kullanımı, sizin için odak noktasına göre de şekillenmektedir. Salonun genel dekorasyonuna uygun özelliklere sahip halılar çok fazla dikkat çekmeden toplam dekorasyonda yerlerini alır ancak salon dekorasyonunda rengi, şekli ve malzemesi ile ayrılan halılar, salona ilk girildiğinden itibaren dikkatleri çekmeye başlayacaktır. Minimalist bir dekorasyon ile tasarlanmış salonlarda kullanacağınız halılar ise daha sade ve toplam dekorasyon içinde kaybolan niteliklere sahip olmalıdır.

Salonda halı kullanımı için cevaplamanız gereken bir diğer soru da “Salonunuzdaki diğer mobilya ve dekorasyon ürünlerinin rengi ve deseni nasıl?” sorusudur. Bu soru özellikle koyu renklere ve klasik stillere sahip mobilyaların halı seçiminde daha ön plandadır. Bu tip bir dekorasyona sahip kişilerin canlı renkleri olan, modern çizgilere sahip bir halı tercih etmeleri doğru olmayacaktır. Kısacası salonda kullandığınız özellikle mobilya takımlarınız ile halınız arasında da bir uyum olmalıdır.

Salonda halı kullanımı sayesinde kişiliğinizin de bir parçası ortaya çıkacaktır. Bu sebeple halı seçiminde zevklerinizi sergilemekten çekinmeyin. Bazen kuralların dışına çıkmak da bir kural olarak kabul edilebilir. Bu sebeple genellikle mobilya uyumuna karşı çıkan kişilerin çok renkli ve farklı geometrik şekillere sahip halıları tercih ettiğini gözlemlemekteyiz.

Salonu klasik çizgilerle döşenmiş ev sahiplerinin odak noktası olarak halıyı almaları halinde el dokuması Türk ve İran halılarını salonda kullanmaları da mümkündür. İsterseniz bu tip halıların motiflerinin taklidi ile oluşturulmuş endüstriyel ürünleri de kullanabilirsiniz. Diğer halı çeşitlerinden daha maliyetli bir dekorasyon olsa da salonunuza kattığı havanın çok farklı olacağını ifade etmemiz gerekir.

Yeni Sezon Bellona Halı Modelleri

Salonda halı kullanımı esaslarından biri de salonunuzun boyutları ve gün ışığından yararlanma oranı ile ortaya çıkmaktadır. Dar bir salona sahipseniz açık renkli halıları ve mobilyaları kullanmanız ortamın daha ferah görünmesine yardımcı olacaktır.