Salonunuz İçin Modern Lambader Önerileri

Yer üstü aydınlatmalar, çeşitli türden malzemeler ile hazırlanarak farklı tarzda dekorasyonlara uyum sağlayabilirler. Modern ve kullanışlı lambader modelleri ile daha loş ve rahat salonlar dekore edebilir, oda içerisinde bir televizyon köşesi veya sakin bir okuma alanı dizayn edebilirsiniz.
Modern bir salon için seçtiğiniz lambader kadar onu konumlandırdığınız alan ve bu alanda yer alan diğer eşyalar da ön plana çıkar. Bu sebeple önceden dekore edilmiş salonunuza sonradan bir lambader almayı planlıyorsanız, oda içerisindeki diğer eşyalara uygun seçimler yapmanız gerekir.
Lambader seçimi için değerlendirilecek iki temel kriter vardır. Biri aydınlatmanızın başlık kısmı diğeri ise ayak kısmıdır. Bu iki bölme farklı malzemeler, farklı şekiller ve sayılarda tasarlanır. Ev aydınlatma ürünleri ile odanızın dekorasyonunu şekillendirebilir, daha fazla aydınlık olmasını istediğiniz zamanlarda lambaderlere ek olarak duvar ve tavan aydınlatmalarını da kullanabilirsiniz.

Başlık Malzemelerine Göre Lambader Seçimi

Lambader başlıkları için çeşitli malzemeler kullanılır. Bunların içerisinde farklı renk ve desenlerde kumaş, PVC malzeme kaplı başlıklar, hem modern hem de nostaljik bir etki yaratabilen metal spot ışıklar, halat ve cam malzemeler yer alır. Endüstriyel tasarım başlıklar ve desensiz sade başlıklar modern lambaderler içerisinde en çok tercih edilenler arasındadır. Desenli lambader başlığı kullanmak istiyorsanız bu seçiminiz sizi modern bir salondan etmiyor elbette. Ancak desenlerin iri asimetrik veya geometrik şekiller olması tavsiye ediliyor. Ayrıca sarkıt veya şapkalı formda sunulan bu lambader başlıklarını seçerken salonunuz ile renk uyumuna da dikkat etmek gerekir.

Daha aydınlık bir salon tercih edenlerdenseniz birden fazla başlığı olan lambader modellerini inceleyebilirsiniz. Tek ayak üzerinde sıralı duyları olan veya ağaç şeklinde birkaç farklı yerden ampül takılabilen şık lambader modellerine salonunuzda yer verebilirsiniz.
Eğer birden fazla lambaderi aynı odada kullanacaksanız görüş alanınızda karmaşa olmaması açısından farklı modeller tercih etmek yerine aynı lambader modellerini kullanmalısınız. Birbirlerine simetrik halde yerleştirilen lambaderler salonunuzun çağdaş çizgisine uyum sağlayacaktır.

Ayak Malzemesine Göre Lambader Seçimi

Salonunuza şık dokunuşlar yapmak için tercih edeceğiniz lambader modelleri oda içerisindeki mobilyalara uyum sağlamalıdır. Bu uyumu lambaderlerin ayakları ile sağlayabilirsiniz. Eğer salonunuzda bulunan mobilyalarda ahşap ve metalin bir arada bulunuyorsa metal ya da ahşap ayaklı lambaderleri seçebilirsiniz. Doğrudan ağaç dalları ile hazırlanan doğal lambaderleri de tercih edebilirsiniz. Bunların yanında lambaderlerde en çok kullanılan ayak malzemeleri metal, ahşap, cam, krom, pirinç, plastik ve kumaş ya da hasır sarılı malzemelerdir.

Ayak Şekline Göre Lambader Seçimi

Lambader modelleri standart olarak iki farklı türde tasarlanır. Siz de lambader seçerken tek ayaklı mı yoksa üç ayaklı (tripod) mı lambader satın alacağınıza karar vermelisiniz. Bu modellerin bazılarında sehpa ya da raf olarak da kullanılabilmeleri için bazı ek parçalar eklenerek daha fonksiyonel kullanılması amaçlanmıştır.

Hangi lambader modelini seçmeniz gerektiğine karar verdiyseniz sırada onu odanızdaki en uygun alana yerleştirmek var. Eğer tüm odayı aydınlatması gibi bir beklenti ile konumlandırmayacaksanız en çok kullandığınız alana odaklanın. Kitaplığın önündeki koltuk, cam kenarındaki berjer ya da televizyonun önündeki kanepe gibi. Bir diğer ve çok önemli kriter ise prize yakınlık. Etrafta sürünen kablolar olmaması için prize ne kadar yakın olursanız o kadar faydalı olacaktır.
Salonunuza ufak bir dokunuşla yepyeni ve şık bir hava katmak için satın alabileceğiniz en zevkli lambader çeşitlerini ve binlerce ev aydınlatma ürününü ÇiçekSepeti’nden inceleyebilirsiniz.