Salonunuz Minimalist Şekilde Dekore Etmek İçin Uymanız Gereken 5 Tavsiye

Küçük salon dekorasyonu pek çok kişi tarafından sor görülmekte ve yapılan dekorasyonlar sonucunda alanın daha da daralması söz konusu olabilmektedir. Ancak küçük alanların minimalist bir şekilde dekore edilmesi sonucunda alandan tasarruf edilmesi ve göze hitap etmesi söz konusu olur. Ayrıca minimalist stil ile karmaşasının engellenmesi sağlanır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Özellikle alanın küçük olduğunun unutulmaması ve buna göre büyük alanlara sahip ürünlerin kullanılmaması gerekir. Ayrıca alanın küçük olması dekoratif ürünlerin fazla kullanılması sonucunda gözün yorulması ve karmaşayı beraberinde getirir. Salonun içerisinde göz yorucu olmayan ve huzur verici dekorasyonların oluşturulması için 5 farklı öneri şu şekilde sıralanabilir.

Odak Noktası Olacak Doğru Renklerin Kullanımı

Özellikle minimalist küçük salonlar için dikkat edilmesi gereken ilk adım doğru renklerin kullanımıdır. Doğru renklerin kullanımı ile göz yorucu ve karmaşaya sahip bir atmosferin oluşturulması engellenir. Bu noktada kişinin kendi zevkine hitap edecek renkleri kullanması önemlidir. Özellikle salonda çok fazla vakit geçiren bireylerin doğru renk seçimini yapması bulunduğu alanda daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. Pastel renklere sahip mobilyaların kullanımı ya da büyük bir tablonun kullanımı ile kişilerin odağının salonun küçüklüğünden objelere kaydırılması sağlanır. Ayrıca odağın zamanla değiştirilmesi sıradanlıktan kurulmayı sağlayacaktır. Minimal ve şık bir tasarımın oluşturulması için pastel renklerin yanında farklı renklerin kullanımı ile nötr bir görüntü yakalanabilir. Beyaz gibi açık renklerin yanında mavi bir ürünün kullanımı ile nötrlüğün yakalanması sağlanacaktır. Örnek verilmesi gerekirse mobilyaların dışında halı vurgulanmak isteniyorsa halının koyu ve odak renk, koltukların ise daha pastel ve açık renk kullanımı mekânın daha geniş ve ferah algılanmasını sağlayacaktır.

Daha Fazla Alanın Kullanılması İçin Minimal Mobilya Tercihi

Küçük salonlarda şık tasarımlar elde etmek için dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi koltuk seçimidir. Bu noktada daha fazla alanın kullanılması ile salonun ferah bir hale getirilmesi için mobilyaların minimal tasarımlara sahip olması önemlidir. Özellikle köşe koltuk tercihi küçük salonlar için kullanılabilir. Rahat olmalarının yanında salonun daha ferah görünmesi sağlanır. Ayrıca köşe koltuğun yanında minimal tasarımlara sahip bir berjer ile uyumun sağlanması mümkündür. Daha fazla alanın kullanılması için mobilyaların alanı daraltmayan ve minimal ölçülere sahip olmasının yanında oturum derinliklerinin de dar olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca yüksek ayaklı koltuk kullanımı salonun daha geniş ve ferah görünmesini sağlayacaktır.

Şık Tasarımların Yanında Gün Işığı Kullanımı

Minimal tasarıma sahip küçük salonlarda dikkatten kaçmaması gereken bir diğer nokta ise ışığın doğru kullanımıdır. Seçilecek olan aydınlatmaların yanında gün ışığından faydalanmak için tül perdelerin tercih edilmesi mekânın daha ferah görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca açık renkli fon perdeler ile küçük salonların şık bir görüntü elde etmesi mümkündür. Küçük salonların daha şık ve ferah bir hale getirilmesi konusunda aydınlatma oldukça önemlidir. Bu noktada tüm dikkatleri üzerine toplayan büyük bir avize kullanımı salonun olduğundan daha küçük görünmesine yol açabilir. Ancak spot ışıklarının kullanılması ile tüm alanın daha büyük görünmesi söz konusu olabilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta gün ışığından yeterince faydalanmaktır. Gün ışığının yanında salonun tamamen aydınlatılmasını sağlayacak ve alanı daraltmayacak aydınlatmalar tercih edilmelidir.

Şık Bir Tasarım İçin Tamamlayıcı Parçaların Doğru Kullanımı

Minimal tasarımların tamamlayıcı parçaları arasında önemli olanlardan bir tanesi halılardır. Minimalist küçük salon tasarımı yapmak için küçük boyutlarda halılar tercih edilebilir. Bu şekilde şık gör görünüm kazanılır. Özellikle küçük salonlarda minimal ürünlerin bulundukları alanlara daha ferah bir görünüm kazandırmalarından dolayı tercih edilmelidir. Özellikle ilgi çekici desenlere sahip halıların odağı kendi üzerine çekmesi ile mekânın ne kadar küçük olduğu dikkatleri üzerine çekmeyecektir. Ayrıca uzun perde seçimiyle salonun daha basık görünmesinin önüne geçilebilir. Özellikle orta sehpa gibi diğer tamamlayıcı ürünlerin doğru boyutlarda seçilmesinin yanında uygun bir şekilde yerleştirilmesi de önem arz eder. Geçişlerin engellenmediği, mekânın daraltılmadığı şekilde TV ünitesi ya da puf gibi tamamlayıcı öğeler kullanılabilir.

Küçük Salonları Karmaşaya Sürüklemeyecek Aksesuar Kullanımı

Minimal küçük salonlarda aksesuar seçimi alanı daraltma ya da karmaşaya sebep olma gibi nedenlerden dolayı gözü korkutabilir. Ancak özellikle ayna gibi mekânı daha ferah gösteren aksesuarların seçimi ile hem şık hem de daha geniş bir salon elde edilebilir. Orta sehpanın üzerinde ya da duvarlarda sergilenecek olan aksesuarın dikkatli seçilmesi gerekir. Soft renklerde ve göz yormayan objeler kullanılmalıdır. Ayrıca ne kadar az aksesuar kullanılırsa o kadar karmaşanın önüne geçilecektir. Tüm bunların yanında canlı bitkilerin kullanımı zarif bir görünüm elde edilmesini sağlayabilir.