Sarı Oturma Odası Dekorasyonu

Sarı renk kullanıldığı ortamı ısıtarak enerji vermektedir. Ancak yoğun kullanımı neticesinde insan psikolojisinde olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Bu nedenle sarı rengi kullanırken mutlaka sarı ile uyumlu başka renklerden yardım alınması gerekmektedir. Sarı renk genel olarak oturma odalarında dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Hem İskandinav tarzı renklendirmek hem rustik tarzda yoğunlukla kullanılan ahşap ile uyumlu olması, klasik dekorasyonda sarının ağır tonları ile ortama zenginlik katması hem de modern dekorasyonda dekoratif bir renk olması nedeni ile hemen hemen her dekorasyonda sarı renge yer verilmektedir.

2020 Sarı Oturma Odası Dekorasyon Çeşitleri

Yaratıcılığı ve verimliliği arttıran sarı rengi oturma odalarında aksesuar olarak fazlasıyla görebiliriz. Modern dekorasyonda ve modern koltuk takımlarında son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Örneğin antrasit renkteki bir köşe takımının berjerini ya da pufunu sarı renkte görebiliriz. Ya da koyu kahve veya yeşil renkteki koltuk takımlarının kırlentlerinde sarı rengi görebiliriz. Açık ya da koyu tonlarda dekore edilmiş oturma odasında lambaderde sarıya yer verilmektedir.

Bunun yanında desenli halı ya da perdelerde de sarı renk sıklıkla kullanılmaktadır. Klasik dekorasyonda özellikle sarının altın tonunu hemen hemen her koltuk takımında görmek mümkün. Sarının ahşap renkler ile de mükemmel bir uyumu bulunmaktadır. Ahşabın sıklıkla kullanıldığı rustik tarz dekorasyonlarda da sarı renge sıklıkla yer verilmektedir.

2020 Sarı Oturma Odası Dekorasyon Fikir

Sarı renk hemen hemen her renk ile mükemmel bir uyum yakalamaktadır. Bu nedenle oturma odası dekorasyonlarda her parçada sarı renk kullanılabilmektedir. Koltuk takımlarında, perdede, halıda, aksesuarlarda ya da duvar dekorasyonunda sarı renk kullanılabilmektedir. Yoğunluklu olarak duvar dekorasyonlarında karşımıza çıkan sarı renk tek duvar cephesinin sarıya boyanıp kalan cephelerin de sarı ile uyumlu başka bir renge boyanması ile karşımıza çok şık bir dekoratif duvar çıkabilmektedir.

Sarı ile Uyumlu Renkler

Sarı renk hemen hemen her renk ile uyumludur. Ayrıca her tarzda ve üründe kullanılan bu sayede de sıklıkla karşımıza çıkan bir renktir. Özellikle oturma odalarında sıklıkla karşımıza çıkan sarı rengin başka renkler ile kombinasyonu sağlandığında oldukça şık bir görüntüye sahip olmaktadır.

2020 Sarı Oturma Odası Dekorasyon Önerileri

Beyaz ya da krem renkler ile sade ve açık tonlardaki oturma odası dekorasyonunda sarı rengin canlı tonları ortama heyecan, canlılık ve enerji katmak amacı ile kullanılabilmektedir. Bu tarz dekorasyonlarda sarı rengi dekorasyonun detaylarında görebiliriz. Ya da klasik dekorasyonda yine aynı tonlar kullanılmış ise sarının altın rengi tonunu ortamın zengin görüntüsünü arttırması amacı ile kullanıldığını görürüz.

2020 Sarı Oturma Odası Dekorasyonu

Siyah ya da siyaha yakın tonlarda yine sarının canlı tonları ortamın kasvetli görüntüsünü dağıtmak amacı ile kullanılmaktadır. Bu renklerin yoğunluklu kullanıldığı dekorasyonlarda sarı rengi kırlentlerde, perdede, halıda ya da aksesuarlarda görebiliriz.

Mor ya da yeşil gibi renkli dekorasyonlarda da sarıyı bir geçiş rengi olarak görmek mümkündür. Bu tarz renklerin olduğu dekorasyonlarda ağırlıklı olarak sarı kullanılabilmektedir.

Oldukça futbol fanatiği olan kişilerin yaptığı dekorasyonlarda da kırmızı ya da lacivertin yanında sarı rengin yoğun kullanımını görmek mümkündür.

Bir diğer enerji veren renk olan turuncu da sarı ile fazlasıyla uyumlu renkler arasında bulunmaktadır. Turuncu gibi renkli ve canlı renklerin yanında kendini hissettiren sarı renk, koyu ve ağır renklerle de uyumludur. Örneğin kahverengi ile sarı birbiri ile oldukça uyumlu iki renktir. Kahverenginin ortamı ağırlaştıran havasını nötrleyen sarı renk ile kullanıldığında çok şık ve dekoratif bir görüntü ortaya çıkmaktadır.

Doğayı ve yaşamı simgeleyen yeşil ve yeşilin her tonu ile de uyumlu bir renk olan sarı rengi yeşil ile beraber sıklıkla kullanıldığını görmek mümkündür.