Sarı Renk Dekorasyon

Sarı renk dekorasyonlar farklı renk kombinasyonları ile oldukça sık karşımıza çıkmaktadır. Bunun nedeni ise sarının ortamı ısıtan, enerji veren, doğayı çağrıştıran ve güneş ışınlarını bulunduğu ortama güzel yansıtan bir renk olması kaynaklıdır. Ayrıca sarı renk hemen hemen her renk ile kombinasyonu sağlanabilen güçlü ve özgüveni arttıran bir renktir.

Mutfaklarda ve genellikle de mutfak iç cephe duvar boyalarında sıklıkla karşımıza çıkan sarı rengin iştah açıcı ve sindirimi güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Sarı renk oldukça güçlü ve dikkat çeken insanı etkileyebilen bir renktir. Bu nedenle özellikle fast food dükkanlarında ya da kampanya görsellerinde mutlaka sarı renk kullanılmaktadır. Gereksiz alışveriş yapma isteği uyandıran bu renk hemen hemen her yerde karşımıza çıkmaktadır.

2020 Sarı Ev Dekorasyon Çeşitleri

Dekorasyonda özellikle dekoratif amaçlı aksesuarlarda sarı renk kullanılmaktadır. Diğer renkler ile beraber kullanıldığında güzel bir görüntü oluşturan sarı renk sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak yoğun kullanımı yerine sarı rengin güçlü yanını nötrleyen renkler ile kullanımı daha doğru bir dekorasyon önerisi olacaktır. Sarı her renk ile kombinlenebildiği gibi en çok yan yana gördüğümüz renkler antrasit gibi gri ve tonları, haki gibi yeşil ve yeşilin diğer tonları, sarı gibi bulunduğu ortama enerji veren canlı renk olan turuncu ya da karakteristik özellikleri ortaya çıkaran mor veya kırmızı gibi canlı renkler ile uyum içindedir. Aynı zamanda kahverengi gibi ağır renkler ile de kombinasyonu yapıldığında ortamdaki kasveti dağıtabilme özelliğine de sahiptir. Sarı kendisi gibi güçlü siyah renkler ile de beraber kullanılabilmektedir. Aynı zamanda sarının koyu tonlarını açık renkler ile beraber de kullanabilmeniz mümkündür.

Sarı rengi ev ve iş yeri dekorasyonlarında hemen hemen her eşyada bulabilirsiniz. Ancak tek başına kullanımı güzel bir dekorasyon zevki vermeyeceği için farklı renkler ile doğru kullanımı yapıldığında güzel bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Gri Sarı Dekorasyon

Gri ve sarı birbirine en çok yakışan renkler arasında yer almaktadır. Grinin dinginlik hissi veren havası ve sarının enerjiyi arttıran özelliği ile ikisi bir araya geldiğinde birbirini nötrleyerek tamamlamaktadır. Modern tarzda sıklıkla kullanılan sarı ve gri rengin uyumu kullanılan ortama şıklık katmaktadır. Hemen hemen her ortamda kullanılması mümkün olan sarı ve gri renk ile istediğiniz alanı dekore edebilirsiniz. Ancak yapılan araştırmalar sarı rengin bebekler üzerinde olumsuz etkisini ortaya koymuştur. Bebeklerin daha çok ağlamasına neden olduğu düşünülen sarı rengi çocuk odalarında kullanmamak daha doğru olacaktır.

2020 Sarı Ev Dekorasyonu Fikirleri

Sarı rengi grinin her tonu ile kullanmanız mümkündür. Özellikle grinin birkaç tonunun beraber kullanıldığı alanlarda sarı renk ile yapacağınız dokunuşlar ortama hareketlilik, canlılık ve enerji katacaktır. Örneğin dört cephesi bulunan bir odanın duvarlarını gri renge boyayıp bir cephesini dekoratif olarak kullanıp sarı renge boyayabilirsiniz. Yine alacağınız gri koltuk takımının berjerini veya pufunu sarı renk olarak seçebilirsiniz. Böyle bir imkanınız yok ise bütünü ile gri renk olan modern koltuk takımınıza sarı renkli kırlentler koyarak daha şık bir hale getirebilirsiniz. Sarının iştah açıcı özelliğini gri ile bir araya getirerek yemek odası ve mutfakta kullanabilirsiniz. Mutfaklarda gri renkteki mutfak dolaplarına sarı dokunuşlar yapabilir ya da duvar boyanızın sarı renk olmasını sağlayabilirsiniz.

Dekorasyon Sarı ile Uyumlu Renkler

Sarı diğer ana renkler gibi fazlası ile güçlü ve dikkat çeken bir renktir. Bu nedenle daha sade ve vurgulu olmayan renkler ile kullanımı daha doğru olacaktır. Örneğin modern dekorasyonda lacivert, gri gibi renkler ve tonları ile kullanılmaktadır. Klasik dekorasyonda hemen hemen her renkte altın sarısını görmek mümkündür. Sarının siyah ile uyumu da oldukça çarpıcıdır. Çok sık kullanılmasa da bu iki rengi beraber kullananların sayısı da fazladır. Sarı ve tonlarını hemen hemen her rengin yanında görmek mümkündür. Genellikle doğayı, enerjiyi ve güneşi çağrıştıran sarı rengin dekorasyonlarda da oldukça güzel dekoratif parçalarda yeri vardır.

2020 Sarı Ev Dekorasyonu

Özellikle aksesuarlarda kullanılan sarı renk kullanıldığı alanlarda canlı ve heyecanlı bir görüntüye neden olmaktadır. Gösterişi seven kişilerin dekorasyonlarında sarı ve morun uyumunu görmek mümkün iken futbol fanatiği olan kişilerin dekorasyonlarında da kırmızı ya da lacivertin yanında yoğunluklu olarak sarı rengi görebiliriz. Özellikle duvar dekorasyonunda kullanılan sarı renk mutlaka başka bir duvar boyası ile kombinlenmiştir. Özellikle mutfak gibi bölümlerde kullanılan sarı rengin, yeşil ya da gri ve daha çok antrasit renk ile kombinasyonu sağlanmaktadır. Açık tonlar olan beyaz, krem rengi, pembe gibi renkler ile de oldukça güzel bir uyum yakalayan sarı renk ister klasik ister modern dekorasyonda kullanılmaktadır.

Sarı Oturma Odası Dekorasyonu

Sarı renk kullanıldığı ortama yaratıcılık ve verimlilik katmaktadır. Ayrıca yaşamı çağrıştıran bir renk olması nedeni ile de insanın enerjisini ve canlılığını arttırmaktadır. Son zamanlardaki dekorasyon algısı insanlarda yaratıcılığı arttırmış ve farklı renkleri bir arada kullanmalarını sağlamıştır. Hemen hemen her renk ile uyumlu olan sarı da bu sayede sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. İskandinav tarzından rustik tarza, klasik tarzdan modern tarza neredeyse her tarz ile uyumlu olan sarı rengi hemen hemen her eşyada görmek mümkün hale gelmiştir.

Özellikle koltuk takımlarının tek renk üretilmesi yerine farklı renkler ile kombinasyonun yapılarak üretilmesinden dolayı koltuk takımlarında da bir berjer ya da pufta sarı rengi görmek mümkündür. İskandinav tarzı gibi dekorasyonlarda sade ve açık renkler ile yapılan dekorasyonlarda sarı rengi aksesuarlarda ortama canlılık ve enerji katması için kullanıldığını görebiliriz.

2020 Sarı Renk Dekorasyon Fikirleri

Sarı rengin ahşap ile olan mükemmel uyumu rustik tarzı dekorasyonlarda da sarının kullanılmasına yol açmaktadır. Yeşil de sarı gibi yaşamı ve enerjiyi simgeleyen bir renktir. Hem anlam olarak hem de renk olarak sarı, yeşilin hemen hemen her tonu ile oldukça iyi bir uyum yakalmaktadır.

Oturma odalarında sıklıkla kullanılan sarı rengi koltuk takımında döşeme rengi olarak ya da koltuk takımı aksesuarı olarak görebiliriz. Yine halı ve perde desenlerinde kullanıldığını görmek mümkündür. Dekoratif bir duvar amacı ile duvar dekorasyonlarında da sarı renge yer verilmektedir.

Gri Sarı Koltuk Kombinleri

Son zamanlarda dekorasyon tutkusu koltuk takımlarında da kendii göstermektedir. Önceki zamanlarda tek renk takım olarak üretilen koltuk takımlarında artık birden fazla renk ile üretim yapıldığı görülmektedir. Bu sayede hem şık hem de modern bir görüntü sağlanmaktadır. Birbirine oldukça güzel yakışan gri ve sarı renkler de bu dekorasyon algısına hitap ederek koltuk takımlarındaki yerini almaktadır. Özellikle modern tarzda antrasit ya da gri ve tonlarının hakim olduğu koltuk takımlarında farklı bir renk kullanılarak koltuk takımını canlandırmak amaç edilmektedir. Bu farklı renkler arasında ise enerjisi ve canlılığı ile ortamı ısıtan sarı ideal bir renk olarak karşımıza çıkaktadır.

2020 Sarı Renk Dekorasyon Önerileri

Gri köşe takımlarında berjer, puf veya orta sehpa üretiminin sarı renk olarak yapılması ile sarı ve grinin beraber uyumu gözler önüne serilmektedir. Gri sıradan ve sıkıcı bir renk olma özeliği nedeni ile eski dönemlerde uzak durulan bir renk olmuştur. Ancak dekorasyon algısının hızlı gelişimi griyi de farklı renk kombinleri ile yaşam alanlarımıza sokmuştur.