Sarkıt Avize Modelleri

Sarkıt avize bir kordon, zincir veya metal çubuk ile tavandan asılan bir avize türüdür. Normal avizelerden daha ağır ve geniş olabilir. Sarkıt avize çeşitleri ise; küme halinde sarkıt avizeler ve bağımsız tek sarkıt avize. Sarkıt avize alanın ambiyansı, görünümü ve enerji performansı için mükemmel bir seçimdir. Bir aydınlatma eşyası seçmeden önce aydınlatma çeşitlerini de bilmeniz gerekmektedir. Aydınlatma çeşitleri:

  • Ortam Aydınlatması: Rahat bir genel görüş sağlayan aydınlatma türüdür.
  • Görev Aydınlatması: Belirli bir görevi gerçekleştirmenize yardımcı olan ve alan odaklı aydınlatma türüdür.
  • Vurgulu Aydınlatma: Genelde sanat eserleri için müzelerde ve sergilerde kullanılan aydınlatma türüdür.


Sarkıt Avize Çeşitleri ve Modelleri

Sarkıt avize çeşitleri nedir yukarıda belirtmiştik. Şimdi size onları açıklamak isteriz:

  • Küme Halinde: Birden fazla küçük avizelerin bulunduğu modellerdir. Genelde mutfak dekorasyonlarında kullanılan bir avizedir. Bazen her parçada farklı ampul kullanılabilmektedir.
  • Bağımsız: Birden fazla seçenekle satışa sunulmuştur. Kase – çanak şeklinde olanda seçenekte avize yukarı dönük bir çanak şeklindedir. Ters çevrilmiş sarkıt avizeler ise bir önceki modelin ters versiyonu şeklindedir. Bunlar en çok kullanılan modellerdir fakat daha farklı modeller bulunmaktadır. Mum dekorasyonlu, kafes şeklinde, sade vb. modelleri de bulunmaktadır.
  • Mini: Daha önce belirtmediğimiz bir sarkıt avize seçeneği daha bulunmaktadır. Mini olan bu avizeler genelde duvarlara monte şeklinde olmaktadır. Küçük bir alanı aydınlatır ve genelde dekorasyon için kullanılır. Mini sarkıt avizelerin genelde yatak odası ve hol gibi alanlarda kullanılmaktadır.Sarkıt avize çeşitleri yapımında cam, metal, plastik, kumaş ve ahşap gibi hammaddelerden yapılabilir. Sarkıt avizelerde ölçülerin önemli olduğunu belirtmek isteriz. Bunun ölçüler ışığın amacına ve evinizde nerede olmasını istediğinize bağlıdır. Çünkü; bir avizenin çok yüksekte ya da çok aşağıda olması rahatsız edebilmektedir.