Sehpamı Boyamak İstiyorum

Kullanıcımız Elif Hanım’ın sorusu; Daha önce ahşap boyama yapmıştım ancak hiç sehpa boyamadım. Evde sehpamı kendim boyamam mümkün mü ?

Cevap:

Merhaba Elif Hanım, daha önce ahşap boyama işleri yaptıysanız eliniz bu işlere yatkın demektir, hiç boya yapmamış kişilere göre bu durumda avantajlısınız diyebiliriz. Sehpayı boyamaya geçmeden önce bu işi yapacağınız bir alan belirlemelisiniz, size önerimiz bu iş için rahat havalandırabileceğiniz bir oda seçmelisiniz, tabi bu anlamda kullanacağınız boya önemlidir, sprey boya kullanacaksanız kesinlikle ev içinde değil açık havada yapmanızı öneririz. Aşağıda orta sehpanızı rahat ve pratik şekilde boyamanız için dikkat etmeniz gereken noktaları ve ihtiyacınız olan ürünleri listeledik.

Evde Ahşap Sehpa Boyama

Evde Ahşap Sehpa Boyama
Evde Ahşap Sehpa Boyama

Evde sehpa boyamak için gerekli malzemeler;

 • Sprey boya
 • Zımpara
 • Sprey Boya Astarı
 • Sprey Vernik

Evet ihtiyacınız olan ürünleri belirttiğimize göre artık nasıl yapacağımızı anlatabiliriz.

 1. Sehpanın varsa çekmece , kapak ve diğer parçalarını boyaya başlamadan önce çıkarın.
 2. Sprey boya kullanacaksanız açık alanları tercih edin, diğer boyaları tercih edecekseniz boyanın çabuk kuruması için evde rahatça havalandırabileceğiniz bir oda seçin.
 3. Boya yapılacak alana karar verdikten sonra zemine naylon yayarak boya yapılan bölgeyi temiz tutun.
 4. Sehpanız parlak yüzeye sahip, bunun için boyaya başlamadan önce mutlaka yüzeyi güzelce zımpara işleminden geçirin.
 5. Zımpara numarası sehpanın üzerindeki cilanın kalınlığına göre seçilmelidir, numarası küçük zımparalar daha etkilidir. Sehpanızın üzerindeki cilayı kaybedene kadar zımpara işlemine devam etmelisiniz.
 6. Sehpa yüzeyi zımpara işleminden sonra mat bir hale gelmelidir, zımpara işleminden sonra sehpa yüzeyini nemli bezle silip oluşan tozu ve kiri temizleyin. Ve nemin kurumasını bekleyin.
 7. Artık boyama işlemine geçebilirsiniz ancak boyanın daha kalıcı olması için mutlaka önce astar atmalısınız. Astar işlemi çok önemlidir, hem istediğiniz renk tonunu elde etmek için hemde boyanın daha kalıcı olması için. Bu nedenle öncelikle astar atmanız gerekiyor. Sprey astarlar işinizi görecektir.
 8. Astar attınız şimdi tekrar ince zımpara ile sehpa yüzeyini güzelce zımparalayın ve oluşan tozu güzelce ortadan kaldırın.
 9. Artık istediğiniz renkte boyayı sehpaya uygulayabilirsiniz, kalıcı bir sonuç için 2 kat boyayı 2 kay yapmanızı öneririz.
 10. Boya işlemi istediğiniz gibi olduysa ve renkten memnunsanız artık boyanın kuruması için havalandırmaya bırakın.
 11. Artık son hamle boya kuruduktan sonra yüzeye vernik atmalısınız, vernik ile daha dayanıklı ve parlak bir görünüm ortaya çıkacaktır.
 12. Eğer sehpanızda birden fazla renk elde etmek istiyorsanız kısım kısım boyama işlemi yapmalısınız. Örneğin kağıt bant ile farklı renk olan kısmı kapatıp diğer kısımları boyayacaksınız. Sonrasında tüm işlemler bitip kuruduktan sonra boyadığınız kısmı kapatıp diğer boyamak istediğim kısımları boyayacaksınız. Bu şekilde rengarenk bir sehpaya sahip olabilirsiniz.

Bu sıraladığımız maddeler gözünüzü korkutmasın, çok keyifli ve basit şekilde yapabileceğiniz işlemler bunlar. Rahat şekilde yapabilmeniz için dikkat edeceğiniz tüm detaylara yer vermeye çalıştık. İyi ve keyifli çalışmalar dileriz !