Bahçe Mobilyası İle Etkili Dekorasyon Yapımı

Bahçe mobilyası  yaz aylarında ev sahiplerinin en sevdiği dinlenme noktalarından biridir.  Etkili bir bahçe dekorasyonu içinse olmazsa olmaz detaylar arasında yer alır.

Bahçe mobilyası seçimi için birtakım bilgiler ışığında hareket edilmesi gerekir. Bu bilgilerin ve tavsiyelerin göz ardı edilmesi ile rast gele, sadece rengine ve şekline bakılarak seçim yapılan bahçe mobilyaları bir süre sonra istediğiniz hizmeti ve özelliği size vermeyecektir.

Bahçeli bir eve sahip olmak başlı başına bir güzelliktir. Ancak siz ” Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılır? ” bunu bilmiyorsanız, bahçe sizin için güzellik olmaktan çıkar ve sırtınızda adeta bir kambur haline gelir. Bu güzelliği katlayarak hem kendiniz için hem de misafirleriniz için şık bir görünüm yakalamak ise bahçe mobilyası kullanarak mümkündür. Peki, bahçe mobilyalarının seçiminde dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir? İşte cevabı:

[haber id=”7698″]

Bahçe mobilyaları seçiminde ölçüler

Bahçe mobilyası seçimi yaparken öncelikle şunu bilmeliyiz: Seçeceğimiz ürün, çevresel faktörler ile doğrudan temas halinde olacak. Zaman zaman ıslanacak, güneş altında kalacak, toprak ile temas edecek, rüzgâra maruz kalacak vb. Bütün bu saydıklarımız tabii ki ev içi mobilyalarda görülmüyor. Dolayısıyla bahçe mobilyası tercihinde öncelikle kullanılan malzemenin kalitesini ve niteliğini belirlemek en doğru başlangıçtır.

Bahçe Mobilyası
Bahçe Mobilyası

Malzeme çeşitliliği açısından bahçe mobilyaları size farklı alternatifler sunmaktadır. Bu alternatiflerin başında ahşap ve türevleri ile üretilmiş mobilyalar gelmektedir. Ahşap mobilyaların en dayanıklısı genellikle Endonezya menşeli teak ağacından üretilenlerdir. Bu ağaçtan üretilen mobilyalar, ağacın sert dokusu sayesinde uzun yıllar dış faktörlere karşı mukavemet sağlamaktadır. Fakat hemen her üründe olduğu gibi teak ağacından üretilmiş mobilyaların da bakımının yapılması gerekir. Yıllık olarak yapılan yağlama, bu bakımın en önemli ayağını oluşturur.

Teak Ağacından Üretilmiş Bahçe Mobilyası
Teak Ağacından Üretilmiş Bahçe Mobilyası

Teak ağacı dışında bambudan üretilen bahçe mobilyaları da sıklıkla tercih edilmektedir. Bambunun hasırlı yapısı ile üretilen mobilyalar, bahçeleriniz için şık bir tercih olacaktır. Bambu bahçe mobilyalarının en belirgin özelliği hafif olmasıdır. Ancak bu mobilyaları yağmur altında ve güneşte çok fazla bırakmanız ömrünün kısalmasına neden olacaktır.

Bambu Bahçe Mobilyası
Bambu Bahçe Mobilyası

Klasik ahşaptan üretilen bahçe mobilyası ürünleri de bahçeniz için doğru bir tercih olabilir. Özellikle Akağaç, ceviz, açık çam gibi ürünlerden elde edilen mobilyalar sayesinde bahçenizin havasını değiştirebilirsiniz.

Bambu Bahçe Mobilyası
Bambu Bahçe Mobilyası

Bahçeleriniz için seçeceğiniz mobilyaların hammaddesi ahşap dışında alüminyum, döküm ve plastik de olabilir. Bu hammaddelerin her biri kendi içinde farklı özellikleri ile farklı bahçe ve çevresel şartlara uygun olarak seçilebilir.

Hammadde seçimi için mobilyalarınızın çevresel etkilerle temas sıklığı, evinizin rengi ve üretim maddeleri ( ahşap, betonarme, prefabrik vb. ), mobilyaları kullanacağınız alanın kapalı ya da açık olması gibi etkenler belirleyicidir.

Bahçe Mobilyası Seçiminde Şıklık

Bahçe mobilyaları için döşeme tercihi, görselliği belirleyen en önemli etkenlerdendir. Mobilyada ana hammaddeyi belirledikten sonra döşeme seçimine geçebilirsiniz. Döşemeleri seçerken desenlerin bahçenizin çevre düzenlemesi ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Son dönemde bahçe mobilyası için tercih edilen döşeme çeşidi genellikle çiçek desenli döşemelerdir. Döşemedeki desen tercihinin yanında kalite de önemlidir. Döşeme kalitesini işçilik ve malzeme kalitesi olarak iki bölümde değerlendirebiliriz. Malzeme kalitesi seveceğiniz oturma şekliyle de ilgilidir. Sert zeminden hoşlananlar için mobilya döşemelerinin sünger dansitesi yüksek olmalıdır. Yine isteğe göre lateks de tercih edilebilir.

Renkli Bahçe Mobilyası
Renkli Bahçe Mobilyası

Bahçe mobilyaları döşemelerinin yıkanabilir özelliklere sahip, fermuarlı sistemle üretilmesi toz, kir ve diğer çevresel faktörlere karşı çabuk kirlenebilen mobilyaların temizliğinde büyük kolaylık sağlamaktadır. Döşeme kumaşı seçerken sadece desenine ve kalitesine bakmayın. Döşeme kumaşlarının terletmeyen ve alerji yapmayan özelliklere sahip olması da önemlidir. Terleten bir kumaş bahçe mobilyası için tercih edilmez.

Kolay Temizlenebilen Bahçe Mobilyaları Tercih edilmelidir.
Kolay Temizlenebilen Bahçe Mobilyaları Tercih edilmelidir.

Bahçeniz için mobilya seçimini bir bütün halinde değerlendirmeniz bahçe dekorasyonunun doğru tamamlanması için önemlidir. Parça parça alacağınız mobilyalarla uyum sağlamanız oldukça zor olacaktır. Bu nedenle belli alanlara hitap eden bahçe dekorasyon ürünlerini takım olarak almanız daha iyi olacaktır. Masa, sandalyeler, ikili üçlü oturma grupları ve tekli koltuklar bir bütün halinde değerlendirilerek seçim yapılmalıdır.

[haber id=”3382″]

Bahçe Mobilyası Tercihinde Renkler

Renkler, hemen her ortamda dekorasyonun en önemli unsurlarındandır. Renkleri tek başına değil de oluşturmak istediğiniz ortamın dekorasyonu içinde bir bütün olarak düşünmek gerekir. Evinizin rengi, bahçede kullandığınız diğer aksesuarların rengi, bahçe duvarları ya da çitlerin rengi bahçe mobilyası rengini belirlemede size yardımcı olacaktır.

Turkuza Yeşil Bahçe Mobilyaları
Turkuaz Yeşil Bahçe Mobilyaları

Bahçe mobilyaları için renk seçimini tek başına yapmak yerine döşeme renkleri ve desenlerini düşünerek geçekleştirmek daha doğrudur. Bahçe mobilyası rengi seçerken önemli olan hususlardan bir tanesi çevrenin ve zeminin rengidir. Eğer ahşap değil de tekstil ürünlerini katacağınız bir bahçe mobilyası tercih edecekseniz renk seçiminde oldukça dikkatli olmalısınız. Bahçede mobilyalarınızın açık renkli olması durumunda çok fazla açık renklerin çabuk kirleneceğini de unutmamak gerekir. Çok koyu renkler de hem sıcağı çeker hem de tozu belli eder. Bu da zaten yazın kullanacağınız mobilyaların sıcaktan oturulamayacak hale gelebilmesine neden olur.

Sizin için seçtiğimiz birbirinden güzel bahçe mobilyası örneklerini incelemenizi öneriyoruz;