Stor Perde Çıkarmadan Nasıl Temizlenir?

Stor perdeler, kullanıldıkları alanda dekorasyona kattıkları şıklı nedeni ile hanımlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Kir ve leke tutmaları normal perdelere göre daha azdır. Ancak titiz ev hanımları stor perdeleri de sıklıkla temizleme gereği duyar. Sık sık yıkanması halinde deforme olma olasılığı arttığı için stor perde çıkarmadan nasıl temizlenir, stor perde temizliği evde nasıl yapılır? konusunda daha çok araştırma yapar. Ben perdemi kesinlikle yıkamalıyım, değilse içim asla rahat etmez diyorsanız Stor Perde Nasıl Yıkanır? başlıklı yazımız tam size göre, bu yazımızda stor perdenizi bozulmadan, kırışıklığa neden olmadan yıkama teknikleri verilmiştir.

Yazımızın detayında stor perde çıkarmadan nasıl temizlenir? Stor perde hangi deterjanla temizlenir? Stor perde sökmeden nasıl temizlenir? Gibi soruların detaylarını bulabileceksiniz.

Stor Perde Çıkarmadan Nasıl Temizlenir?

zebra perde temizliği

Stor perdenin temizliği sanıldığı kadar zor değildir.

Bunu neden diyoruz?

Çünkü birçok hanım, özellikle yeni evlenecek çiftler stor perdeyi çok beğenmelerine rağmen temizliği konusundaki endişeleri nedeni ile tercih etmezler. Oysaki stor perde temizliği sanıldığı kadar zor değildir.

Stor perdeler apre ile kaplandıkları için zaten sık sık temizlik istemezler. Apre kaplaması stor perdenin dokumasını sararak hava akımını engellediği için leke, koku ve kir tutmasının da önüne geçmektedir. Apre hem perdenizin ruloya kolay sarılmasını sağlar, hem de kir ve koku tutmasını önler.

Apre kaplama zebra stor perdelerde de var mıdır?

Evet, apre kaplama zarafeti ve şıklığı ile ün yapmış zebra stor perdelerde de vardır. Zebra stor perdeler normal stor perdelerden daha çok gözeneklere sahiptir. Bu nedenle de zebra stor perde temizliği de önemlidir. Peki zebra stor perdeyi çıkarmadan temizleme işlemi nasıl olur?

Stor perdeleri sık sık yıkarsanız apre kaplamasına zarar veririsiniz. Bu da perdenizin kullanım ömrünü azaltır.

Öyleyse!

Stor Perde Temizliği Evde Nasıl Yapılır?

Stor Perde Sökmeden Nasıl Temizlenir?

Stor perde temizliğin temizliğine başlamadan önce stor perde hangi deterjanla temizlenir? Sorusunun cevabını verelim.

Büyük bir kova içine sıcak su, beyaz sabun rendesi veya halı şampuanı, leke çıkarıcı koyarak yıkama suyunu ayarlayın.

Stor perde temizliğinde ağır kimyasal içerikli deterjanları kullanmanızı önermiyoruz, çünkü ağır kimyasal içerikli deterjanlar apre kaplamaya zarar verecektir. Bu hem perdeniniz sık sık kirlenmesine neden olacak, hem de eski şıklığını kaybedecektir.

Sık sık perde temizliği yapan hanımlar stor perdeyi sökmeden temizleme yaparlarsa hem perdelerinde oluşabilecek yıpranmanın, hem de sık sık tak çıkardan dolayı perde mekanizmasında oluşabilecek arızaların önüne geçmiş olurlar.

Kova içindeki deterjanlı sıcak suyu güzelce köpürtün. Temiz bir süngeri deterjanlı suya batırarak fazla suyunu sıkın.

Perdenizi son yerine kadar tamamen açın.

Elinizle tutabileceğiniz genişlikte plastik veya tahta parçasını perdenizin arka kısmına dayayarak ön taraftan süngerle silin. Yani arkasında destek olan kısmı bastırarak silme işleminde başarılı olmanız için arka kısmına destek veriyorsunuz. Bu işlemi yaparken perde kenarlarının yıpranmamasına özen gösterin.

Tüm perdeyi önlü arkalı şekilde bu teknikle sildikten sonra durulama suyu yaparak aynı işlemi sabunsuz su ile yapın. Çabuk kurumasını istiyorsanız havlu ile kurulama işlemi yapabilirsiniz. Ama bence gerek yok, perde ince dokuda olduğu için zaten çabuk kuruyacaktır.

Çift Mekanizmalı Stor Perde Temizliği

Çift mekanizmalı stor perde temizliği de yukardaki anlattığımız şekilde yapılabilir. Çift mekanizmalı stor perdenin her birini ayrı ayrı açarak temizleyebilirsiniz. Bunun dışında her iki perdeyi de tam olarak açtıktan sonra her iki perdeyi birden de silebilirsiniz. Ancak ben etkili bir temizlik için ayrı ayrı silmenizi öneririm.

Özel üretimleri nedeni ile koku, leke ve kir barındırmayan stor perdelerinizi yukarda bahsettiğimiz teknikle sık sık temizleyebilirsiniz. Bu şekilde stor perdeleriniz bozulmadan ilk günkü kalitesinde kalacaktır.