Stor Perde Nasıl Yıkanır?

Stor perde temizliği, pratikliği, kullanım kolaylığı ve şıklığı nedeni ile en çok kullanılan perde modelleri arasındadır. Perde Modelleri 2020 Perde Modası ve modellerini inceleyerek yeni trend perde modellerini görebilirsiniz. Peki ev dekorasyonuna büyük bir katkı sağlayarak dekorasyonunuzu şık gösteren stor perdelerin temizliği hakkında gerekli bilgiye sahip miyiz? Stor perde nasıl yıkanır nasıl temizlenir biliyor muyuz? Stor perde temizleme teknikleri nelerdir?

İşte detaylar…

Stor perde üretiminde birçok farklı kumaş kullanılsa da polyester tarzı olanlar daha çok talep görmektedir. Polyester dışında keten ve pamuk kumaşlardan yapılmış stor perdeler de vardır.

Stor perdenin sert görünümünün arkasında kumaşın üzerindeki apre kaplaması vardır. Kumaşın dokumasına tamamen nüfuz edecek şekilde sürülen apre, kumaşın hava almasını engelleyerek kumaşa dayanıklılık kazandırmaktadır. Bu şekilde stor perdeler yıpranmaya karşı daha dayanıklı hale getirilir.

Apre ile kaplanan stor perdenin kumaş kalitesi artar. Bu da leke tutmamasına ve geç kirlenmesine neden olur. Kaliteli bir apre ile kaplanan stor perdeler, mekanın toz ve kir oranına göre 2-4 yıl arası temizlenmeden kullanılabilir. Stor perde alırken apre ile kaplı olup olmadığını satış temsilcisine sorabilirsiniz. Apre kaplaması olmayan perdeler çok çabuk bozulacaktır.

Stor Perde Nasıl Yıkanır?

Stor perde yıkama işlemine geçmeden önce gerekli malzemeleri hazırlayın. Kova, beyaz sabun rendesi, yumuşak havlu ya da sünger.

Stor perde nasıl temizlenir sorusundan daha çok stor perde kırışmadan nasıl temizlenir demelisiniz. Şimdi sizlerle paylaşacağımız teknik ile stor perdeleriniz kırışmadan temizleyebilirsiniz.

Zebra Stor perdeyi mekanizması ile yukarı doğru toplayarak sardıktan sonra yan montaj ayaklarını ve borusunu çıkartın.

Perdenizi çıkardıktan sonra büyük bir alana kırışıklık olmayacak şekilde serin. Kırışıklık kalırsa apre kaplamada sorun oluşacağı için kırışıklık olan kısımları düzeltin. Kırışıklık olan kısımlar yıkama sonrasıdna lekeli gibi duracaktır. (bu yıkama tekniği, perdeciler tarafından önerilen stor perde yıkama tekniğidir)

Perdeyi serdikten sonra ılık su ile hazırladığınız sabunlu suya batırdığınız havlu parçası veya süngerle silin. Perdeniz çok lekeli ise yumuşak bir fırça ile fırçalayabilirsiniz. Beyaz bir stor perdeniz varsa, temizleme suyuna çamaşır suyu da ekleyebilirsiniz.

Stor perde yıkarken kenar kısımlarındaki iplerin atmaması ve yıpranmaması için kenar kısımlarını silerken fazla güç uygulamayın.

Silme işlemini her iki tarafta da aynı şekilde yaptıktan sonra temiz su dökerek durulayın. Duruladığınız perde de leke kalıp kalmadığını kontrol ettikten sonra perdenizi tekrar mekanizması ile rulo yapın.

Çamaşır ipine veya uygun bir yere konumlandırarak mekanizmayı tekrar açarak kurumasını sağlayın. Nemli iken stor perdenizi yerine takabilirsiniz.

Stor perde nasıl yıkanır sorusunun en kırışıksız hali budur. Bu şekilde ütü yapmadan stor perdenizi kullanabilirsiniz.

Stor Perde Temizliği Nasıl Yapılmalıdır? (mekanizmadan sökülerek)

“Ben stor perdeye ütü yapabilirim, sorun yok” diyorsanız, stor perde nasıl yıkanır sorusunun ikinci cevabına geçelim.

Stor pereyi yuvarlak mekanizma çubuğunun uçlarını açarak çubuktan çıkartın. Küveti ılık su ile doldurarak içine gerekli sabun ve deterjan eklemelerini yapın. Beyaz storlarda küvetteki suya ağartıcı ekleyebilirsiniz.

Mekanizmadan çıkarılmış stor perdeyi küvetteki ılık suya bastırarak 4-5 saat bekletin. Çok lekeli kısımları, deterjana batırdığınız diş fırçası ile fırçalayabilirsiniz.

Süre sonunda perdenizi suyun içinden çıkarmadan ve fazla zorlamadan yavaş yavaş ovalayarak temizleyin. Stor perde temizliği işlemi bittikten sonra yine küvet içinde durulayarak suyunu akıtmak için duşun üzerine asın. (Tam temizlik olmazsa sabunlu su ile yıkama işlemini birkaç kez tekrar edebilirsiniz)

Suyunu tamamen bırakarak nemli hale gelen stor perdeyi ılık ütü ile ütüledikten sonra mekanizmasına takarak camınıza asın. Mekanizmasına takarken çapraz olmamasına dikkat edin. Stor perde mekanizmasını takarken bir başkasından yardım almanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Stor Perde Nasıl Sökülür?

Stor perdeleri temizlemeye karar verdiniz ancak nasıl sökeceğiniz konusunda bilgi sahibi değilseniz onu da açıklayalım. Stor perdeler genellikle klipsler yardımı ile kornişe sabitlenir. Bu klipsleri açtırarak stor perdenizi çıkartıp yere indirebilirsiniz. Ardından storun sarma mekanizmasının yan tarafında bulunan kapağı açabilir ve sürgü şeklinde yandan perde kısmını çıkartabilirsiniz.