Televizyonun Yeri Nerede Olmalı?

Geçmişten günümüze televizyonlar salon dekorasyonun değişmez öğeleri arasındalar ve daha uzun yıllar bu şekilde kalacaklar gibi görünüyor. Gelişen teknolojiler her geçen zaman hayatımıza yenilikler getiriyor şüphesiz, özellikle internet kullanımının giderek artmaya başladığı ülkemizde akıllı telefonlar ve akıllı televizyonlar büyük ilgi gören cihazlar. Televizyonların internet erişimine sahip oldukları bir dönemdeyiz ve akıllı cihazlar konumuz olan iç dekorasyon açısından büyük öneme sahipler. Ancak salon dekorasyonu yaparken genel olarak televizyonun yeri konusunda kararsız kalırız ve salonda televizyon nereye konmalı diye düşünürüz.

Salonda Televizyonun yeri nerede olmalı?

Salon dekore ederken öncelik her zaman konfor ve görüntü kalitesi olmalıdır. Yüksek teknolojilere sahip bir televizyona sahip olmanız bu anlamda yetmiyor, görüntü kalitesini en üst düzeyde yaşayabilmeniz için odanızın dekorasyonu ve aydınlatma gibi faktörleri büyük önem taşır.  İç mekan dekorasyonu olarak bakarsak koltukların konumu, mekanın ışık seviyesi görüntü kalitesi açısından etkili hususlardır.

salonda ideal televizyon yerleşimi
salonda ideal televizyon yerleşimi

Salonda Televizyon Nereye Konmalı?

Salonda Televizyon Nereye Konmalı
Salonda Televizyon Nereye Konmalı

Televizyon duvara monte yada yerde olabilir. Ancak televizyonun hemen arka tarafına yaklaşık 15-20 cm derinliğinde bir dolap yaptırarak üzerine monte edilebilir. Bunun avantajı ise kabloları arkadan gelecek şekilde elektronik cihazlara verilebilir ve temizlik, görünmezlik elde edilebilir.

Televizyon ile oturma grubu arasında ki mesafe

Televizyon salonda oturma grubunun tam olarak merkezinde yer almalıdır. Televizyonun oturma grupları ile arasındaki mesafe görüntü kalitesi ve göz sağlığı açısından oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu konuda bilmeniz gereken en önemli etken televizyon mesafesi televizyonun büyüklüğü ile doğru orantılı olmasıdır. Örnek verecek olursak 82 ekran bir televizyon için aradaki mesafenin 4 -4,5 metre olması gereklidir.

televizyon ile oturma grubu mesafesi
televizyon ile oturma grubu mesafesi

Mesafenin çok yakın yada çok uzak olması görüntü kalitesini azaltacaktır. İdeal ölçü mesafesi ekranın büyüklüğü ile doğru orantılı demiştik, küçük salona sahipseniz televizyon seçimlerinizde salonunuzun büyüklüğüne uygun ekran boyutları seçebilirsiniz, büyük ekranlar bu tarz küçük yaşam alanlarında göz yorabilir hatta göz sağlığını etkileyebilirler.

Aydınlatmanın önemi

Salonda konfor ve görüntü kalitesi açısından aydınlatma hayati önem taşıyan bir konudur. Sadece televizyon izlerken değil, genel olarak bakıldığında odanın ne çok aydınlık nede çok karanlık olmaması gerekir. Bu anlamda oda için gerekli ışık seviyesini farklı aydınlatma seçenekleri ile sağlayabilirsiniz. Günümüz popüler aydınlatmalarına bakacak olursak spotlar ve led ışıkların öne çıktığını görüyoruz. Spot ve led aydınlatmalar çok az yansıtma yaptıkları için görüntü kalitesini arttırırlar.

oturma odasında televizyonun yeri
oturma odasında televizyonun yeri

Bir mekanda tek bir ışık kaynağı yerine birden fazla ve birbirinden bağımsız şekilde yakılabilen aydınlatma elemanı kullanmak son derece avantajlıdır. Günün farklı saatlerinde özellikle akşam üstleri mekan içinde farklı alanları aydınlatmak isteyebilirsiniz, bu sebeple oda içinde farklı bölgelerde bağımsız yanabilen aydınlatmalar tercih edebilirsiniz.

Tv Ünitesi Seçerken Dikkat Edilecek Noktalar

Televizyon izlerken ışıklar kapatılmalı mı ?

Çoğu kişi televizyon izlerken ışıkları kapatmayı tercih eder, ancak ışıkların kapalı olduğu bir mekanda odaklanılan televizyonun  ışığı gözleri bir süre sonra rahatsız edecektir. Eğer ışıklar kapatılarak televizyon izlenecek ise televizyonun arkasına gizli bir aydınlatma yaparak hafif bir loşluk verilmelidir.

Güneş ışığı televizyona yansıma yapıyor?

Televizyonun konumuna bağlı şekilde güneş ışığı yansıma yapabilir ve bu durum görüntü kalitesini düşürebilir. Televizyonu pencere karşısına aldığınız halde yansıma devam ediyorsa çözüm olarak Black Out Stor Perde Modelleri kullanabilirsiniz. Bu perdeler özellikle gündüz televizyon izleyenler için çok ideal tasarımlardır, çünkü televizyonun yeri nerede olursa olsun güneş ışığından dolayı yansımalar her zaman olacaktır.

Yeni Sezon 20 Modern Beyaz Tv Ünitesi

Duvarlar

Televizyon izlerken özellikle tv arkası duvarların dikkat dağıtıcı renk ve desenlere sahip olmaması gerekir. Mesela örnek olarak televizyonun bulunduğu cephedeki duvarda tablo, sticker vb.. dikkat dağıtıcı unsurların bulunmaması gerekir. Duvar rengi aynı şekilde dikkat dağınıklığına sebep verebilir, bu açıdan baktığımızda ne çok açık renk nede çok koyu renk duvarlar tercih edilmemelidir.

salonda televizyonun yeri nerede olmalı
salonda televizyonun yeri nerede olmalı

Hatta tv arkası duvar dekorasyonu için yumuşak renklere sahip kaplamalar yaptırarak hem salona tarz katabilir hemde televizyon izlerken rahatça odaklanabilirsiniz.Göz yormayan ve sıkça tercih edilen salon duvar renkleri arasında beyaz, açık kahve tonları, açık gri veya bej renkleri en fazla tercih edilen renklerdir.

Oturma Grupları

Söz konusu salon dekorasyonu ise oturma grupları seçerken konfor en önemli noktadır. Çok fazla zaman geçirilen bir yaşam alanı olduğundan bu bölümde yapılacak seçimlerin konfor sağlaması gerekir, ayrıca televizyon karşısında yer alan bir oturma grubunun alçaklığı ve yüksekliği yine televizyonun yüksekliği ile eş değerde olmalıdır. Evin nüfusuna uygun şekilde tasarımlar seçmekte fayda var, kalabalık aileler için fonksiyonel üçlü kanepeler son derece idealdir, kişi sayısı az ise tekli koltuk tercih edilebilir.