Tuğla Duvarlar İle Yaratıcı Yemek Odası Dekorasyonu

Yemek odası dekorasyonu tarzı gereği hem ihtişamlı bir görünüm hemde sıcak ve davetkar bir görünüme sahip olmalı. Bu nedenle yemek odası dekorasyonu yaparken her ayrıntıyı düşünmek durumunda kalıyoruz. Bu ayrıntılar masa ve sandalyelerin stili, rengi, kullanılan malzemesinden koltukların kumaşına kadar devam etmektedir. Ancak ihmal ettiğimiz bir önemli nokta da yemek masasının konumlandırılacağı alanın duvar kısmıdır. Bu duvar kısmında kimi zaman duvar kağıdı tercih ederken kimi zaman da tuğla duvar dekorasyonu tercih edilebilir. biz de bu yazımızda daha çok tuğla kaplama duvarlar ve tuğla duvar dekorasyonu konularına değindik. Mekanda sıcak aynı zamanda modern bir görünüm elde etmek için tuğla duvar dekorasyonu son derece etkili bir düzenleme olabilir. Eskitilmiş tuğla kaplama duvarlar yemek odasına endüstriyel bir hava katmasının yanı sıra, modern ve şık bir görünüm için oldukça etkili bir seçim olacaktır. Arka planı bu şekilde sıcak ve dekoratif bir tarza sahip yemek odası için,  renk seçimi ve mobilya seçimlerinde daha hassas davranılması gerekiyor.

tuğla duvarlı beyaz yemek odası dekorasyonu
tuğla duvarlı beyaz yemek odası dekorasyonu

[haber id=”6972″]

Yemek Odası Dekorasyon Örnekleri

Tuğla duvarlar ile dekore edilmiş yemek odası dekorasyonu dendiğinde renkli ayrıntılar çok önemli bir yere sahip, özellikle endüstriyel izler taşıyan mekanlarda metal ve ahşap detayların ön planda bulunması beklenirken, yemek odalarında odak noktası görevi gören mobilya ve aydınlatma seçimlerinde daha özgür, modern tasarımlar rahatça kullanılabiliyor. Son yıllarda mekanlarda eskitilmiş vurgulara sıkça yer verildiğini, ahşap ve diğer doğal görünümlü materyallerin dekorasyona daha çağdaş ve minimalist bir tarz eklediğine tanık oluyoruz.

Yemek odası dekorasyonu için tuğla duvar kaplamaları ve ahşap mobilyaların uyumu tartışılmaz her ortamda uyum sağlayacağı muhakkaktır. Ancak yemek odasının tarzı da size farklı fikirler verebilir. Country tarzda bir mutfakta ahşabın ve tuğlanın uyumunu kullanabilecekken endüstriyel-loft tarzı tasarımlarda farklı fikirler ortaya çıkabilir. Örneğin endüstriyel ve loft tarzında öne çıkan metal tasarımlar ile tuğla duvarlar ile yine aradığınız çağdaş bir mekan stili elde edilebilir.

tuğla duvarlı küçük yemek odası dekorasyonu
tuğla duvarlı küçük yemek odası dekorasyonu

Eğer mekanda tuğla kaplama duvarlar tercih edilecekse , mekan içerisinde seçilen eskitilmiş tuğla rengi ile uyumlu bir renk dağılımı yapılmalıdır. Bu dağılım sadece yemek masası yada sandalyeler için değil, zeminde tercih edilecek renk, yemek odasının tekstil ürünleri ve en önemlisi aydınlatma elemanları içinde göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer tuğla duvarlar ile klasikleşmiş ahşap uyumu yerine, daha renkli ve mekana hareket katacak, modern ve yenilikçi düzenlemeler yapmak isterseniz, mekan içinde aşırıya kaçmadan renklendirme çalışmaları yapabilirsiniz.

[haber id=”1812″]

Örnek verecek olursak ihtişamlı bir yemek odası için klasik taşlı parlak cam avizeleri tercih etmek yerine, tuğla duvarlara uyumlu, hem loft hemde endüstriyel çizgilere sahip  renkli modern sarkıtları dekorasyona dahil edebilirsiniz. Bunun yanı sıra ahşap yemek masası her anlamda tuğla duvarlar ile uyumlu olacağından sandalye seçimlerini masa rengi ile aynı yapmak zorunda değilsiniz. Farklı ve canlı renklere sahip sandalyeler ile mekan daha renkli ve parlak bir izlenim verebilir, ancak bu seçimle klasik endüstriyel izleri taşıyan mekan bu anlamda loft tarzına daha yakın bir stile sahip olacaktır.

chic yemek odası dekorasyonu
chic yemek odası dekorasyonu

Konumuzu noktalamadan önce şunu belirtmek istiyoruz, mekan içinde tuğla duvarlar ile endüstriyel yada loft tarzı elde etmek sanıldığının aksine basit değildir, bu anlamda mekan içinde yapacağınız seçimlerinizde daha hassas, uygunluğundan emin olarak seçimler yapmalısınız. Bu sadece yemek masası yada sandalyeler için değil, seçilen aydınlatma tasarımları, yemek masaları ve sandalyeler, zemin renk seçimleri ve hatta duvarı süsleyecek dekoratif tablo seçimlerine kadar ince düşünmek gerekir.

[haber id=”2808″]

Ancak şu bir gerçek , eskitilmiş tuğla kaplama duvarlar mekanda yaşanmışlık hissini yoğun şekilde hissettirebilir, tabi bunun için seçeceğiniz tuğlaların cinsi ve görünüm son derece önemlidir. Çoğu zaman gerçekten kullanılmış orjinal tuğlalar tercih ediliyor ( harman tuğlalar), eski kullanılmayan mekanlardan sökülen ve iç mekanlarda ekrar değerlendirilen harman tuğlalar mekana daha sıcak ve samimi bir hava ekleyecektir.

Size ilham vereceğini düşündüğümüz , farklı yerleşim ve farklı renk seçeneklerine sahip en güzel tuğla duvar yemek odası dekorasyon örnekleri galerimizde sizleri bekliyor.

[galeri]