Ufkunuzu Açacak Ada Mutfak Modelleri

Ada mutfak modelleri dendiğinde nedense daha çok Amerikan Mutfak Modelleri akla gelmektedir. Ancak ada mutfak modeli yapısı itibariyle benzerlikler gösterse bile Amerikan mutfak modeli arasında oldukça farklı özelliklere sahiptir.

Ada Mutfak ile Amerikan Mutfak Arasındaki Fark

Ada mutfak, mutfağın orta kısmında mutfak tezgahından ayrı ve mutfak tezgahından bağımsız olarak konulmuş ikinci bir tezgahtır diyebiliriz. Amerikan mutfak ise  direk olarak ana mutfak tezgahı ile bağlantılı ve mutfağı çevreleyen  bir mutfak türüdür. Amerikan mutfak ile ada mutfak arasındaki farkı belirttikten sonra bu yazımızda birbirinden güzel ada mutfak tasarımları hakkında bilgi vereceğiz.

2017 Ada Mutfak Modelleri ve Tasarımları
2019 Ada Mutfak Modelleri ve Tasarımları

Ada Mutfak Tasarımları

Ada mutfak modellerinden en çok rustik detaylar dikkat çeker. Nasıl zıt renkler ortamı nasıl dikkat çekici hale getirirse, modern ve eski tasarımlarda dekorasyonda o derece dikkat çekici hale gelir. Bakır rengi sandalyeler, ada mutfak modülünün bulunduğu kısımda yer yer eski ahşap detayları geçmiş ve gelecek arasında muhteşem bir uyumun göstergesi olabilir.  Modern Rustik Mutfak Dekorasyonu konulu makalemiz tam da bu hususa değinilmiştir. Daha fazla görsel ve bilgi için incelemenizi tavsiye ederiz.

Ada Mutfak Modelleri 2019

Toplum olarak ada mutfak modelleri yeni yeni kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başlasa da önceki yıllara nazaran bu yıl daha çok renkli sandalyeler ile çeşitliliğe gidildiğini görürüz.

Dekorasyonda renklerin psikolojik etkileri göz ardı edilemeyecek derecede önemli olduğu bilinen bir gerçek. Gün içinde en fazla vakit geçirdiğimiz alanlardan birinin mutfak olması nedeni ile ada mutfakları da özellikle renkli sandalyelerle renklendirmek isabetli bir fikir olacaktır.

Renkli Sandalyeler ile detaylandırılmış bir ada mutfak modeli
Renkli Sandalyeler ile detaylandırılmış bir ada mutfak modeli

İlginizi Çekebilir : Renkli Sandalyeler İle Mutfağınıza Tarz Katın

Ada Mutfak Modülleri de  oldukça sık kullanılan modeller arasında yer alır. Bu modüllerin bazıları sabit şekilde kullanılabiliyorken bazıları da tekerlekli bir yapıya sahiptir. Ada mutfak modeli dizayn etmek istediniz içinize sinmedi mi, çok kırıp dökmeye sizi mecbur etmeyecek bir mutfak modelidir de diyebiliriz.

Ahşap Ada Mutfak Modülü - Tezgahı
Ahşap Ada Mutfak Modülü – Tezgahı (Mutfak zemini ile tamamen bağlantısı olmayan bir tezgah türüdür)

Ada mutfak modelleri, mutfakta daha fazla zaman geçirmek isteyenler için bulunmaz bir mutfak çeşididir. Bu nedenle mutfak küçükte olsa büyükte olsa bir şekilde ada mutfak modülü eklenmek istenir. Küçük mutfağa sahip olanlar üzülmesin çünkü bunun içinde 2019 yılında modüller mevcut.

Masa şeklinde düzenlenmiş
Masa şeklinde düzenlenmiş

Ada mutfak modelleri dekorasyonda biraz cesaret gerektirse de, bir kere kullanmayı başaranlar için bulunmaz bir nimet haline gelecektir. Gerek mutfağın dizaynı, gerekse kullanışlılığı açısından çok önemli bir yer tutar. Çekmeceli, raflı olabilen yapıları, gerektiğinde yemek masası olarak kullanılması, hatta bazılarına mutfak musluğu bile eklenmesi nedeni ile oldukça fonksiyonel hale gelebilmektedirler.

Hangi Renk Ada Mutfak Tercih Etmeliyim?

Ada mutfak yaptırmayı planlıyorsanız ve renk konusunda kararsız kaldıysanız biraz da ada mutfak renk seçeneklerinden bahsedelim. Öncelikle ada mutfaklarda diğer mutfak mobilyalarından bağımsız olmamasına dikkat etmelisiniz. Örneğin koyu renk mutfak dolabı yaptırdıysanız, ada mutfağınız için de koyu renkler tercih etmelisiniz. Ya da alt dolaplarda açık renkler tercih edip yüzeyine koyu renk mermer veya granit tercih edebilirsiniz. Yine mutfak zemini koyu renkli ise açık renkli ada mutfak daha doğru bir tercih olacaktır.

[galeri]