Uzun Cam Perde Modelleri

Siz de Fransız cama perde nasıl olmalı, uzun cam perde modelleri arasından benim için hangisi uygundur ya da boydan camlara perde uygulamasında nelere dikkat etmeliyim sorularına cevap arıyorsanız bu yazımız tam da sizin sorularınızın yanıtlarını içermektedir. Gün ışığı sadece fiziksel sağlığımız için değil aynı zamanda ruhsal sağlığımız için de terapi vazifesi üstlenmektedir. Karanlık ortamlar insanların ruh dünyalarının da sıkıntılı olmasına neden olur. Bu sebeple daha fazla güneş ışığından faydalanmak evlerin her bölümü için temel hedef olmalıdır.

Karanlık ortam ne kadar kasvetli ise, ışığında bir o kadar fazla olması insanda göz yorgunluğu hissi verir. Bu yüzden evin ışık seviyesini çok iyi ayarlamak lazım. Akşam saatleri için ne kadar aydınlatma ayarlaması yapmak önemliyse, gündüz saatlerinde de gün ışığını doğru bir şekilde ayarlayacak tercihler yapmak o kadar önemlidir. Bunun için de yapılabilecek en temel şey doğru tül perde ve fon perde seçimi ile mümkün olacaktır.

Küçük Odalar İçin Uzun Perdeler

Özellikle, eviniz ve  kullandığınız oda küçük ebatlara sahipse mutlaka uzun cam perde modelleri üzerinde bir tercih yapmalısınız. Bu sayede odanın darlığı güneş ışığı etkisi ile nispeten ferah bir ortamla yumuşatılacaktır.

Uzun cam perde modelleri seçiminde önemli parametrelerden biri de evin ebatlarıdır. Eviniz dar ise ve güneş ışığı etkisinin daha yoğun olarak alınması gerekliyse yapmanız gereken uzun cam perde modelleri arasından özellikle tüllerde nispeten daha ince olanlarını tercih etmektir.

uzun fon perde ve tül modelleri
uzun fon perde ve tül modelleri

 

Uzun cam perde modelleri arasından seçim yaparken iki aşamalı seçimi bir bütün halinde değerlendirmek gerekir. Tül perde ve fon perde seçimlerinde bağımsız olarak hareket ederseniz dekoratif anlamda doğru sonuçlar elde edemezsiniz. Tül perdelerin seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer nokta da perdelerin kullanılacağı odadaki mobilyalara özelliklerine uygun tercihte bulunmaktır.

Mobilya renk ve desenleri de değerlendirilerek yapılan tercihlerde dekorasyon kalitesi üst seviyede olacaktır. Bu yüzden mobilya perde uyumu üzerinde titizlikle araştırma yapmalısınız.

fransız pencere perde modelleri
fransız pencere perde modelleri

 

Bu sene uzun cam perde modelleri arasındaki tül perdelerde çok fazla aksesuar uygulaması tercih edilmiyor. Daha çok, sade desenli ya da düz modellerin renkleri ile dekoratif bir uyum yakalama hedefi için çalışılmaktadır. bu renklerin tespiti için de mobilyaların toplam renk ağırlığı göz önünde bulundurulmalıdır. Canlı ve çok renkli oturma grubuna sahip bir oda için daha sade bir tül perde seçimi odak noktasının mobilyalarda olmasını sağlayacaktır. İsterseniz renk uyumu için de tül perde desenlerinde küçük renklendirmeleri olan modelleri de seçebilirsiniz.

fransız pencere için perde modelleri
fransız pencere için perde modelleri

Dekoratif Uzun Cam Perde Modelleri

Uzun cam perde modelleri seçiminde tül perdelerin renkleri dışında fon perdeler ile oluşturacağı ahenk de perde bütünlüğü açısından önem arz etmektedir. Desen ya da renkler ile perdeler arasındaki geçişlerde uyumun yakalanabileceği uzun cam perde modelleri için dilerseniz zıt seçimlerle de ahenk oluşturabilirsiniz.

büyük camlar için perde seçimi
büyük camlar için perde seçimi

Fon perdeler özellikle boydan camlara perde modelleri arasında renkleri ve desenleri ile dikkat çeken özelliklere sahiptir. Bu özellikler dekoratif açıdan odalara oldukça önemli bir nitelik katmaktadır. Boydan fon perde modelleri ayrıca oda içerisinde asil bir ortamın oluşmasını sağlamaktadır. Uzun cam perde modelleri seçiminin bir basamağını oluşturan fon perdelerin renk seçimi de dekorasyonun kalitesini sağlayabilmek için gereklidir. Doğru fon perde seçimi için renklerin doğru belirlenmesi ile istediğiniz etkinin oda içerisinde oluşmasını da sağlayabilirsiniz.

Sade renklere ve desensiz kumaşlara sahip mobilyaların olduğu klasik bir oturma grubuna sahip olabilirsiniz.  Böyle mekanlar için kullanacağınız uzun cam perde modelleri de mobilyalar ile uyumlu olmalıdır. Bu tip odalarda ya da salonlarda canlı renklere sahip fon perdelerin kullanılması odak noktasının perdelere kaymasına neden olur. bu sebeple seçeceğiniz gerek tül gerekse fon perdelerin özellikleri oturma grubunun niteliklerine uygun olmalıdır. Klasik oturma grupları için düz renkli fon perdeleri ve sade desenli tül perdeleri öneriyoruz. Bunları oluştururken özellikle desenlerinden ziyade renklerinin uyumu ile bir ahenk yakalamak daha doğru bir seçimdir.

Uzun cam perde modelleri seçimi için duvar renklerinin de oldukça önemli bir etken olduğunu unutmamak gerekir. Duvardaki renkler için perdelerin duruşunu ve niteliğini ön plana çıkaracak uyumda  bir seçim gerçekleştirilmelidir.

[galeri]