Işıkları Yak : Yatak Odası Aydınlatma Fikirleri

Yatak odası sadece uyumak için kullanılan ev bölümü değildir. Aynı zamanda kitap okuma, bazen tv izleme gibi faaliyetlerin de yapıldığı mekânlardır. Yatak odası aydınlatma çeşitleri de bu tercihlerin kullanım durumuna göre şekillenmektedir.

Yatak Odası Aydınlatma Modelleri

Yatak odalarını aydınlatmanın çeşitlerine geçmeden önce aydınlatmanın insan psikolojisi üzerindeki etkilerini belirtmek gerekir. Aydınlatılmış mekânların daha ferah ve insanı rahatlatan bir özelliğe sahip olması yapılan bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Özellikle güneş ışığından azami derece faydalanılması hem ekonomik hem de psikolojik açıdan önemlidir.

Evinizin her bölümünün aydınlatılması farklı tarzlarda olmalıdır. Yapılan hataların başında yatak odası aydınlatma aksesuarları ile mutfak ve salon aydınlatma aksesuarlarının aynı tarzlarda seçilmesi gelmektedir. Oysaki salonda ihtiyaç duyduğunuz aydınlatma gücü ve şekli ile yatak odasında ihtiyaç duyulan aydınlatma nitelikleri tamamen farklıdır.

Yatak Odası Aydınlatma
Yatak Odası Aydınlatma

Yatak Odası Avize Modelleri 2019

Yatak odası aydınlatma araçları çok fazla çeşitlilik gösterebilmektedir. Öncelikle yatak odanızda farklı amaçlar için kullanacağınız birden fazla aydınlatma aracının olmasını tavsiye ediyoruz. Bu araçların bir tanesi genel aydınlatma aracı olarak kabul edilmektedir. Bu aydınlatma aracını belirlerken yatak odanızın metre kare olarak büyüklüğü de önemlidir. Genel aydınlatma aracı olacak ürünün sarkıt şeklinde ve tercihen yatak odanızın orta bölümünde konumlandırılması doğru bir seçenektir. Özellikle büyük yatak odalarında yeterli aydınlatmayı sağlayabilecek sarkıt avizelerin tercih edilmesi doğru bir seçimdir. 2019 yatak odası avize modelleri ortamın genel aydınlatması için yeterli olacaktır. Eğer kitap okumak gibi alışkanlıklara sahipseniz yine lokal aydınlatma ürünlerini kullanmanız doğru seçim olacaktır. Yatağınızın sağ ve sol baş kısımlarına konumlandıracağınız lambader modelleri bu ihtiyacınızı karşılayabilir.

[haber id=”5541″]

Yatak Odası Aydınlatma Çeşitleri

Yatak odası aydınlatma ürünlerinden olan sarkıt avizelerde ayarlanabilir ışık şiddetini ve yönünü sağlayan uygulamalar yatak odasının farklı kullanımlarına kalite katacaktır. Eğer ayarlanabilir ışık şiddeti ve yönü uygulamasına imkânınız yoksa o zaman genel aydınlatmanın yatak odası içinde doğrudan tabana ulaşan nitelikte olmamasına dikkat etmelisiniz. İndirekt aydınlatma olarak kabul edilen bu çeşit sayesinde yatak odasında çoğunlukla istenen loş ışık havası da yakalanmış olacaktır.

Yatak Odası için sarkıt lambalar
Yatak Odası için sarkıt lambalar

Yatak odası aydınlatma ürünlerinin birden fazla olması gerektiğinden bahsetmiştik. Bunun sebebi iki kişinin yatak odasını kullanacak olmasıdır. Yatak odasında aynı anda uyunup aynı anda kitap okunmayacağını ve her bireyin farklı ihtiyaçları olacağını düşünürsek ikinci bir aydınlatma uygulamasının ne kadar yerinde ve doğru olacağını anlamış oluruz.

Genel olarak ikinci aydınlatmalar komodin üzerindeki abajurlar ya da yatak üzerindeki duvar aplikleri sayesinde gerçekleştirilmektedir. Birbirinden bağımsız iki simetrik abajur sayesinde sağlanan yatak odası aydınlatmasının bireysel aydınlatma nitelikleri ile yatmadan önce kitap okuma faaliyetleri de rahatlıkla yapılabilmektedir.

Aydınlatmada kullanılan beyaz ışık keskinliği sayesinde faaliyetlerinizi rahatlıkla yapmanızı sağlamaktadır. LED ışıklarla sağlanan bu beyaz ışığın yatak odası aydınlatma ürünleri arasında genel aydınlatma olarak kullanılabilmesi mümkündür. Ancak beyaz ışık kullanırken şiddetinin ve yönünün ayarlanmış olması şartını da ifade etmek gerekir. Aksi halde yatak odası aydınlatmasının salon aydınlatmasından bir farkı kalmayacaktır.

Yatak odası için kullanılan aydınlatma aksesuarlarını sadece ışık kaynağının bize ulaşmasında kullanılmadığını da belirtmek isteriz. Bu aksesuarlar aynı zamanda dekorasyonun da önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Modern ya da klasik tarzda birçok aydınlatma seçeneği yatak odaları için de tercih edilmektedir. Bu tercihi belirlerken yatak odanızda kullandığınız mobilyalar da size fikir verecektir. Modern tarzdaki mobilyalar için klasik aydınlatma modelleri yerine metal ve türevlerinin ön planda olduğu tasarımların tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

Yatak odalarında ikinci aydınlatma olarak lambader de kullanabilirsiniz. Lambader uygulaması hem şık bir görünüm sağlar hem de doğrudan ışık vermemesi sebebiyle yatak odası aydınlatma ürünleri arasında sıkça tercih edilir.

[haber id=”7503″]

Yatak odası aydınlatma çeşitleri set olarak da satılmaktadır. Bu set içerisinde genellikle abajur ve sarkıt avize yer almaktadır. Set içerisinde lambader de zaman zaman kullanılmaktadır.

Galerimizde sizler için seçtiğimiz birbirinden güzel yatak odası avize modelleri, yatak odası lambader modelleri ve yatak odası abajur modelleri yer almaktadır.

[galeri]