Yatak Odası Perde Modelleri

Yatak odası dekorasyonu oldukça özgürlükçü ve kişiye has yapıya sabittir. Sadece ev sahibine özel olması nedeni ile kişinin kendi tarzını yatak odası ruhuna yansıtma konusunda oldukça özgür olması yatak odalarının daha çarpıcı bir yapıya sahip olmalarına neden olmaktadır.

Yatak odası dekorasyonunda kullanılan mobilyalar, halı, duvar dekorasyonu, perde ve dekorasyonu tamamlayan aksesuarlar oldukça önemlidir. Hepsinin hemen hemen aynı tarzı yansıtması, birbiri ile uyumlu olması ve renk kombinasyonlarının güzel yapılması gerekmektedir. Eğer renk kombinasyonu ve tarz uyumu aynı olmaz ise yatak odasında kargaşa ve dağınık bir görüntü yakalamanıza neden olur. Bunun önüne geçebilmek adına sırası ile önce tarz arkasından ise yatak odanız için kullanmak istediğiniz renk yelpazesini belirlemeniz yatak odanız ve sizin için daha sağlıklı adımlar olacaktır.

2020 Yatak Odası Perde Çeşitleri

Yatak odanızın dekorasyonuna sıfırdan yani yeni başlayacak iseniz öncelikle yapmanız gereken kullanmak istediğiniz tarzı belirlemektir. Kullanmak istediğiniz renklerden önce tarz gelmelidir ki tarza uygun renkler seçmeniz daha kolay olsun. Örneğin modern dekorasyonda pembe gibi romantik ya da mürdüm gibi ağır renklere yer verilmez. Bu yüzden ilk adım tarzı belirlemektir. Arkasından kullanmak istediğiniz renklere karar verebilirsiniz. Sonrasında ise, duvar ve zemin dekorasyonuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Duvar ve zeminin uyumlu olması ve ikisinin birden göz yormaması sonrasında koyacağınız mobilyalar ve aksesuarlar için oldukça önemlidir.

Duvar ve zemine karar verdikten sonra mobilyaların seçilmesi doğru bir adım olacaktır. Halı ve perdeyi de bu şekilde hem yatak odasında bulunan mobilya, duvar ve zemin dekorasyonuna uygun tamamlayıcı olarak alabilir hem de yatak odasına katmak istediğiniz canlılığı bu iki parça ile sağlayabilirsiniz. Aksesuarlar en son bulundukları ortamın ruhunu ve tarzını tam olarak yansıtabilen ve bulunduğu ortamda boşmuş hissini yok eden parçalardır. Sıklıkla değiştirilebilir, yerleri ile oynanabilir. Ancak dekorasyon tamamlayıcısı olarak düşünülen perde için bunu söylemek zordur. Bu yüzden perde modeli seçerken oldukça titiz davranılmalıdır.

Son zamanlarda artan dekorasyon tutkusu ile beraber perde modellerinde de farklılık anlamında büyük artışlar yaşanmaktadır. Bu artışlar yatak odası perde modelini seçerken kafa karışıklığı yaratabilmektedir. Bunu önlemek adına duvar ve zemin dekorasyonu, mobilyalar ve halıya uygun renk ve tarzın belirlenmesi ile beraber alternatifleri daraltmak konusunda oldukça yararlı ve doğru atılmış bir adım olacaktır.

Yatak odası için perde seçer iken yine diğer detaylar gibi öncelikle tarza önem verilmelidir. Örneğin yatak odası dekorasyonu klasik tarzda yapılmış ise stor ya da zebra perde gibi modern tarzdaki perde modelleri yerine uzun parlak ve ağır kumaşlı perde modelleri tercih edilmelidir.

Yatak Odası Tül Perde Modelleri

Yatak odası için seçilmesi gereken tül perdeler de güneşlik olarak tabir edilen fon perdeler gibi oldukça farklı model ve tarzda üretilmektedir. Düşünmeden alınan Fransız danteli işlemeli bir tül perde modern tarzda dekore edilmiş yatak odasında kafa karışıklığı yaratabilmektedir. Ya da tam tersi düşünüldüğünde düz ve sade bir tül perde klasik tarzda yapılmış dekorasyonun zengin ve gösterişli yapısını hafifletebilmektedir.

2020 Yatak Odası Perde Modeli

Üretilen bazı perde modellerinde tül perdeye gerek kalmamaktadır. Bunlardan bir de zebra perde modelleridir. Oldukça pratik olmasının altında tül perde ihtiyacını da ortadan kaldırması yatmaktadır.

Perde modelleri arasında tül perde ihtiyacını yalnız başına seçip almayı ortadan kaldıran bir diğer perde de stor perdedir. İkili stor perdelerde bulunan hem güneşlik hem de tül perde alıcılara büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca tül perdeyi stor olma özelliği ile yalnız başına da alma lüksüne sahipsiniz.

[haber id=”24249″]

Yatak Odası Stor Perde Modelleri

Yatak odaları için belki de en kullanışlı perde modeli stor perdelerdir. Hem tül ile olanlarını bulabileceğiniz gibi tek güneşlik olarak da stor perde satın alabilirsiniz. Onlarca farklı renk ve yüzlerce model seçeneği arasından tarzınızı en doğru biçimde yansıtan stor perdeyi temin edebilirsiniz.

2020 Yatak Odası Perde Modelleri

Stor perdeler genellikle modern tarzdaki dekorasyonlar ile kullanılmakla beraber yatak odası küçük olanların da tercih etmesi gereken bir perde modelidir. Nedeni ise duvarda fazla yer kaplamaz ve pencere ölçünüze göre ayarlayabilirsiniz. Yere kadar uzanıyor olmaması da yer tasarrufu yapmanızı sağlamaktadır. Gün içerisinde güneş ışığından faydalanmak istediğinizde de aparatı ile açtığınızda perdeyi gizleyebilirsiniz. Bu da kalabalık bir görüntü oluşturmasını engellemektedir.

Düz renkteki stor perdelerin yanı sıra desenli ve renkli modelleri de bulmak mümkündür. Ayrıca stor perde modelleri arasında da kumaş farklılıkları bulunmaktadır. Her cebe uygun modellerini perde mağazaları ya da internetten araştırarak bulabilirsiniz. Pencere boyunuz yüksek ise yani boydan boya bir pencereniz var ise stor perde modeli yerine uzun fon perdeler tercih edilmelidir.

[haber id=”24250″]

Yatak Odası Perde Modelleri

Yatak odaları için üretilen perde modelleri de evin diğer alanları için olan perde modelleri gibi farklı tarz ve çeşitliliklere sahiptir. Ayrıca yatak odası perde modelleri daha işlevsel özelliktedir. Örneğin yatak odası perde modelleri daha kalın kumaşta ve daha kaliteli olarak üretilmektedir. Nedeni ise mahremiyet algısıdır. Yatak odalarının dışardan görüntüsünün kesin olarak engellenmesi gerekmektedir. Perde üreticileri de öncelikle buna dikkat ederek yatak odası için özel olarak perde üretmektedir.

2020 Yatak Odası Perde

Yatak odası perde modellerini istediğiniz hemen hemen her tarzda bulabilirsiniz. İster İskandinav tarzda, ister rustik, modern, klasik, spor ya da romantik tarzlardaki görüntüleri ile fazla sayıda ve çeşitte perde modelleri bulmak mümkündür. Tarz olarak birbirinden ayrılan perdeler model ve desen olarak da farklılıklar yansıtmaktadır. Kruvaze perde modeli, stor ya da zebra perde modelleri, fon perdeler bunlar arasında en çok tercih edilen perdelerdendir.

[haber id=”24252″]

Yatak Odası Perdesi Nasıl Olmalı

Bu soruyu cevaplarken şu soruyu da sormak gerekmektedir, istenilen yatak odası tarzı nasıl olmalı? Yatak odası tarzına göre belirlenmesi gereken yatak odası perde modeli için yüzlerce farklı model ve çeşit bulunmaktadır. Bunun için tarzınıza en uygun modeli eleyerek yatak odası tarzına ve ruhunuza uygun modeli belirlemeniz gerekmektedir.

Yatak odası için perde modeli belirlerken diğer odalarda seçtiğiniz perde modellerine göre daha farklı detayları göz önünde tutmak gerekmektedir. İşlevsel olması bunlar arasında en önemlisidir. Genellikle diğer alanlarda üretilen perde modellerinden farklı olarak yatak odası perde modellerinde kullanılan kumaş daha kalındır.

2020 Yatak Odası Perdeler

Bunun nedeni istenildiği takdirde gündüz saatlerinde de gece imiş hissini yansıtarak uyku kalitesini arttırması ayrıca yatak odasının dışardan görünmesinin de önüne geçilmek istenmesidir. Eğer kalabalık bir aile yapınız var ise kolay silinebilir ya da leke tutmayan modelleri tercih etmeniz daha yararlı olacaktır. Ses ya da ısı yalıtımı olma özelliğine sahip perde modellerini de bulmanız mümkündür. Yatak odası kullanan kişinin en huzurlu olması gereken alan olduğu için perde modeline de karar verirken oldukça titiz davranılmalıdır.

Yatak odası dekorasyonunun rengine ve tarzına da uygun bir perde seçilmesi gerekmektedir. Yatak odası tarzına aykırı bir perde modeli kişiyi bu alanda rahat hissettirmeyeceği için geçirilen zamanın kalitesini de etkileyebilmektedir.

[haber id=”24251″]