Yatak Odası Perdesi Nasıl Olmalı

Yatak odası dekorasyonunda kullanılan tarz seçilecek perdenin de nasıl olması gerektiğini belirlemektedir. Ayrıca renk de tarz kadar önemlidir. Yoğun hareketliliğe sahip bir yatak odasında daha sade model ve renkte tercih edilecek perde yatak odasının hareketli tarzını daha da sakinleştireceği için yatak odasına da dingin bir görüntü sağlayabilmektedir. Aksi düşünüldüğünde hareketli bir yatak odasında yine hareketli ve desenli bir perde yatak odasını kargaşaya boğacağı gibi küçük de gösterebilmektedir.

Perde

Yatak odası perdesi gündüzleri gün ışığını tam olarak almalı geceler ise uyku kalitesini arttıracak özellikte olmalıdır. Yatak odası dar ise daha sade ve açık tonlarda perde modeli tercih edilmelidir. Bu seçim dar olan yatak odasını daha geniş ve ferah gösterecektir. Ancak bunu yaparken de perdenin kalitesi ve kalınlığına dikkat edilmelidir. Yatak odasının dışardan görüntüsünü tam olarak engellediğinden emin olmak gerekmektedir. Ayrıca yalıtım özelliği bulunan perdeler de kullanıma yönelik ihtiyaca göre tercih edilebilecek özellikteki perde modelleridir.

Artan dekorasyon ilgisi perde üreticilerini de harekete geçirmiş oldukça çeşitli ve her tarza hitap eden perde modelleri piyasaya girmeye başlamıştır. Yatak odası tarzınıza göre pek çok alternatif arasından beğendiğiniz ve kolay sıkılmayacağınız işlevsel bir perde modeli seçmek oldukça kolaydır. Yatak odası dekorasyon tarzına göre sadelikten yana iseniz İskandinav, geçmişin izlerini görmek istiyorsanız rustik ya da gözü yormayacak bir şıklık istiyor iseniz modern tarzda dekore ettiğiniz yatak odanıza göre perde modeli seçmeniz mümkündür.

2020 Yatak Odası Perde Modeli

Bu tarzlara hitap eden perde modelleri arasından istediğiniz modeli seçerken dikkat etmeniz gereken tek nokta perdenin kumaşının kalitesi ve kalınlığıdır. Kumaş ve kalite yönünden de birbirinden ayrılan perde modelleri arasında sıklıkla tercih edilen ve gece ışık almayarak uyku kalitesini arttırması gündüz de güneş ışınlarının odayı aydınlatmasını engellemeyecek olan perde kumaşı keten perdelerdir.

2020 Yatak Odası Perde Modelleri

Yatak Odası İçin Perde Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatak odası evin mahremiyet duygusunun en çok geliştiği alanı olması nedeni ile dışardan görüntüsünün engellenmesi gereken yeridir. Bunun için de yatak odası perdesinin tarzı ya da rengi ne olursa olsun kalitesinin iyi olması ve kullanılan kumaşın kalın olması gerekmektedir.  Geceleri ışık geçirmeyen perdeler olması da gece uykunuzu iyi almanızı ve uykuya dalmanızı hızlandırması yönünden önemlidir. Karanlık bir yatak odasını tercih etmek isteyenlerin yapacağı ilk şey kalın kumaşlı ve koyu renkteki perde modelleri arasından tarzına uygun olan perde modelini seçmektir.

Yatak odası dar ve küçük ise kısacası daha ferah ve aydınlık bir yatak odasına ihtiyacı olanlara yönelik öneriler arasında da perdenin daha açık ve sade tonlarda olması ve tül perde ile kullanımı bulunmaktadır. Bu ihtiyaca yönelik olarak kullanılması daha doğru olacak perde seçimi düz renkteki fon perdelerdir. Ancak tül perde ile beraber kullanılması yatak odasının mahremiyeti açısından daha sağlıklı olacaktır.

2020 Yatak Odası Perde

Yatak odası için perde seçiminde önemli olan konulardan bir tanesi de pencerenin yüksekliğidir. Genellikle yatak odasında uzun fon perdeler tercih edilmektedir. Bu hem gün içerisinde odaya giren güneş ışığını engellememekte hem de daha dekoratif olma özelliği taşımaktadır. Bu tarz fon perde modelleri arasında da kumaş farklılıkları bulunmaktadır. Fon perde modellerinde en çok tercih edilen kumaş ise keten kumaştır. Ancak balkon kapısının bulunduğu yüksek boydaki pencere modelleri için perde seçiminde daha dikkatli olunması gerekmektedir. Örneğin yatak odasında zebra ya da stor perde kullanmak istiyorsanız ve pencerede içeri açılan bir balkon kapısı bulunuyor ise bu size kullanım rahatlığı sağlamaz.

[haber id=”24248″]