Yaza Hazırlık Başlasın! Balkon Dekorasyonu Yapmak İsteyenlere 6 Fikir

Yaşam alanları içerisinde balkonlar, bir evin olmazsa olmazları arasındadır. Eskiden evlerde fazla eşyaların konulduğu bu alanlar, günümüzde misafirlerin ağırlandığı ya da günün yorgunluğunun atıldığı dinlenme mekanları olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple son zamanlarda balkon dekorasyonuna çok daha fazla özen gösteriliyor. Dışarıdan bakıldığında evin ruhunu yansıtan balkonları dekore ederken hem konfordan ödün vermemek hem de çağın trendlerine ayak uydurmak ise oldukça önemli. İşte modern ve konforlu bir balkon dekorasyonu yapmak isteyenlere altın değerinde 6 tavsiye!

1.    Balkon Dekorasyonuna Fayans Seçimi ile Başlayın!

Balkon dekorasyonunda ilk adım kesinlikle fayans seçimi olmalıdır. Geriye kalan tüm işlemlere ise ancak fayanslar döşendikten sonra başlanmalıdır. Peki fayans seçerken nelere dikkat edilmeli? Gelin beraberce bir inceleyelim.

Birbirinden güzel balkon fayans modelleri, kullanıcıların beğenisine zengin çeşitlilik ile sunulmaktadır. Bu sayede kullanıcılar kendi tarzlarını yansıtan ürünlere, sınırsız seçenekler arasından karar verebilmektedir. Bu kapsamda renk ve dokuları ile birbirlerinden ayrılan balkon seramik modelleri, dekorasyonda yarattığı fark ile ideal bir seçim olabilir.

Balkon dekorasyonunun işlevsel olabilmesi adına kullanıcılara özellikle kaymaz balkon fayans modellerini tercih etmeleri önerilir. Bu sayede tüm ıslak zeminlerde olduğu gibi balkonlarda da görünmez kazaların önüne geçilebilir. Dolayısıyla balkonlar keyifli olduğu olduğu kadar güvenli bir mekan haline de getirilebilir.

İster duvarda ister zeminde olsun fayanslar uygulandıkları alanda uzun süre kullanılan kaplamalardır. Bu sebeple balkon dekorasyonuna başlanmadan önce seçilecek fayans modelinden emin olunması ve yeni sezonun ürünlerinden tercih edilmesi önerilir. Böylelikle uzun süre balkonlarda kalacak olan fayanslar zevkle kullanılabilir. Balkon dekorasyon fikirlerinin araştırılması ve fayans modeline bu doğrultuda karar verilmesi tavsiye edilmektedir.  

2.    Balkon Duvarlarında Yeniliğe Yer Açın!

Balkon duvar dekorasyonu, yenilik için atılan ikinci adım olmalıdır. Öncelikle duvarlar boyanacak mı yoksa fayansla mı kaplanacak karar verilmelidir. Seçim ne olursa olsun renge karar vermek bu aşamada da oldukça önemlidir. Dolayısıyla boya renkleri ya da balkon duvar fayans modelleri, ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir. Aynı zamanda balkon duvarının, bina rengi ile uyumlu olmasına da dikkat edilmelidir.

Son yıllarda oldukça popüler hale gelen dekoratif balkon süsleri, alanın atmosferini tamamen değiştiren unsurlar olarak öne çıkmaktadır. Özellikle yazlık balkon süsleri, eğlenceli ve huzur verici bir ortam yaratmakta ve balkon keyfini doruklara taşımaktadır. Çünkü balkon duvarına uygulanacak renk ya da fayans seçiminden sonra kullanılacak süsler alanı daha da güzelleştirir niteliktedir. Dolayısıyla bu alanda farklı bir ambians yaratmak isteyenlerin balkon dekorasyon ürünleri araştırması ve düşünülen konsepte uygun eşyalar seçmesi önerilmektedir.

3.    Alaçatı Balkon Dekorasyonu ile Çağın Trendini Yakalayın!

Alaçatı balkon dekorasyonu, günümüzün en popüler tarzlarından birisi olarak öne çıkmaktadır. Bunun en önemli sebebi de kullanılan renkler ve objelerdir. Böylelikle kullanıcılar balkonlarında Akdeniz veya Ege’nin serin sularına nazır zaman geçirebilmekte ve hayal alemine dalabilmektedir. 

Özellikle küçük balkon dekorasyonunda yaygın olarak kullanılan bu tarz, mekânı daha ferah ve aydınlık göstermesiyle de oldukça ilgi çekicidir. Mavi ve beyaz rengin hâkim olduğu bu tarzda masa örtüleriyle sandalye minderleri de deniz esintilerini yansıtmakta ve Akdeniz havasını balkonlara taşımaktadır. Yeşil bitkilerin de sıkça kullanıldığı Alaçatı balkon dekorasyonu ayrıca, nazarlıklar, boncuklar ve dekoratif anahtarlıklarla beslenerek iliklere kadar bu havayı yansıtır hale getirilebilir.

4.    Küçük Balkonlarda Bazı Püf Noktaları Uygulayarak Alan Kazanın!

Özellikle eski tarihli yapılan binalarda balkonlara oldukça küçük alanlar bırakıldığı fark edilen bir detaydır. Günümüzde insanların evlerinde balkonlarına son derece önem verdiği düşünüldüğünde bu durum biraz can sıkıcı olabilir. Ancak küçük balkon dekorasyonu ile olağanüstü tasarımlar ortaya çıkmakta ve adım atılamaz alanlar bile oldukça kullanışlı hale getirilebilmektedir. Bu sebeple kullanıcıların balkon dekorasyon fikirleri konusunda bilgi sahibi olmaları ve küçük balkonları geniş gösteren detaylara yer vermeleri önerilir.

Açık renklerin kullanılması özellikle dar balkon dekorasyonu çalışmalarında ferahlatıcı alanların yaratılmasını sağlayan bir detaydır. Duvarından yer zeminine, mobilyasından kullanılacak aksesuarlara kadar dikkat edilmeli ve minimal ürünler seçilmelidir. Bunun yanında dar uzun balkon dekorasyonu için de aynı durum söz konusu olduğu bilinmelidir. Kullanım alanları iyi tespit edilmeli ve balkonun her karesi değerlendirecek uygulamalar yer verilmelidir.

5.    Çiçeklerle Süslediğiniz Balkonunuza Baharı Getirin!

Son yıllarda insanların doğaya ve yeşile olan ilgisinin arttığı görülmektedir. Çünkü günümüz dünyasının yoğun iş ve hayat temposu içinde bu mekanlar, bir kaçış noktası olarak görülmektedir. İster evin içinde olsun, ister balkonda olsun çiçek kullanımı ise bu atmosferi daha da yukarılara taşıyan bir dekorasyon unsurudur. Özellikle kentsel yaşamda doğadan ve yeşilden uzak olunması ise kişilerin kendi yaşam alanlarında bu ortamı oluşturması için adeta itici bir güç oluşturmaktadır.

 Balkon dekorasyonunda çiçek kullanımı şık görünüm için kesinlikle tavsiye edilen uygulamalar arasındadır. Özellikle trend balkon saksı modelleri ile bunu yaratmak mümkündür. Balkon korkuluk modellerine uygun takılanların yanı sıra rengarenk standart ebatlardaki saksılar, ortamın havasını tam anlamıyla muhteşem bir hale dönüştürme de idealdirler. Bunun yanında balkon çiçek dekorasyonda da uyulması gereken bazı kuralların olduğu da göz ardı edilmemelidir. Mesela balkon büyüklüğüne göre ürünler seçilmeli ve ortamın çok karışık görünmemesine dikkat edilmelidir. Geniş alanlarda farklı türdeki dekoratif balkon çiçeklik modelleri tercihi ise balkonun havasına hava katar niteliktedir.

6.    Cam Balkon Dekorasyonu ile Yaz-Kış Konforlu Kalın!

Evlerin doğal yaşam alanları kabul edilen balkonların hem yaz hem de kış mevsiminde kullanılması işlevsel bir avantaj sağlar.  Son yıllarda oldukça popüler hale gelen cam balkon dekorasyonu, insanların yaşam alanlarını genişletmekte ve konfor düzeyini artırmaktadır. Özel bir sistemle üretilen cam balkon modelleri; katlanır ya da sürfü şeklinde kullanılabilmektedir. Katlanır cam balkon modellerinin tüketiciler tarafından en yaygın seçilen sistem olmasıyla beraberinde bu alanların dekorasyon yapılması fikrini de doğurmaktadır. Bunun yanında dört mevsim balkonun kullanılmasını sağlayan bu sistemde ısı yalıtımı bulunması, bu alandaki canlı çiçekler için artı bir değerdir.

Sürgülü cam balkon modelleri de çoğu insanın sıklıkla tercih ettiği modellerin başında gelir. Özellikle küçük cam balkon dekorasyonunda tercih edilen bu yönetimin oldukça şık göründüğünü de söylemek mümkündür. Her bütçeye uygun cam balkon modelleri fiyatları ise geniş ürün çeşitliliği ile her bütçeye hitap eder durumdadır. Kullanılan malzemeye ve tasarımına göre değişen fiyatları ile cam balkonlar her kullanıcı zevkine ve bütçesine hitap eder durumdadır. Bu sebeple yaşam alanlarının başında gelen balkonların dekorasyonunda cam balkonlara yer verilmesi göz ardı edilmemesi gereken bir detaydır. Ancak seçim öncesi balkon camları modelleri incelenmeli ve en uygun seçim yapılmalıdır.

Tarihler boyu insanlığa hizmet eden balkonlara günümüzde yüklenen misyon daha da ağır. Çünkü depo olmaktan çıkarılan balkonlar artık günün tüm yorgunluğunu alması istenen bir mekan haline dönüştü. Beraberinde kendi başına bir alan haline gelen banyo dekorasyonu, her daim canlı hem daim gelişen bir sektör. Sizde balkonunuzun hem işlevsel hemde şık olmasını istiyorsanız zevkinize, alana, bütçenize ve seçimlerinize göre şekillendirebilir, zevkle zaman geçirebileceğiniz bir mekan haline getirebilirsiniz.