Yemek Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde yemek için ayrı bir oda tahsis eden aile sayısı oldukça azdır. Dolayısıyla yemek odası takımı genellikle salonlar içinde ayrı bir bölümde kullanılmaktadır. Daha önce salonda yemek odası kullanmak isteyenler hakkında bir makale almıştık. Bu sefer konuyu biraz daha ileri götürerek püf noktalar hakkında bilgi vermek isteriz.

İki farklı amaç için tek bir ev bölümünün kullanılması dekorasyon açısından ayrıntılı bir uygulama silsilesi oluşturulmasını zorunlu kılacaktır. Peki, yemek odası dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli derseniz cevabı, yazımızda.

Yemek Odası Dekorasyonu

Yemek odası toplumumuzda aile bireylerinden ziyade daha çok aile-misafir buluşmalarının olduğu, yemek davetlerinin düzenlendiği bir oda olması nedeni ile evin dış dünyaya bakan yüzlerinden biridir diyebiliriz. Bu yüzden dekorasyonda çok büyük önem arz eder.

Oval Yemek Masası
Oval Yemek Masası

Yemek odası dekorasyonu için ana belirleyici öge, yemek odası takımıdır. Yemek odası takımını seçerken kullanım sıklığı ve ağırlayacağınız misafirlerin sayısı önemli bir parametredir. Eğer çok sık misafir ağırlayan bir aileyseniz daha büyük ve kullanım pratikliği ön planda bir yemek odası takımı tercih etmenizde fayda vardır. Yemekli misafiriniz az oluyorsa ve günlük olarak da yemek için daha çok mutfağı kullanıyorsanız daha küçük bir yemek odası tercih etmek sizin için doğru seçim olacaktır.

[haber id=”2165″]

Siyah Beyaz Modern Yemek Odası Takımı
Siyah Beyaz Modern Yemek Odası Takımı

Yemek odası takımı alırken mutlaka salon için kullanacağınız diğer mobilya takımları ile olan uyumunu gözetmelisiniz. Her ne kadar farklı iki takım olsa da temel renk ve tarz uyumunu yakalamanız salonun toplam dekorasyon ahengi için yeterli olacaktır.

Salonla uyum sağlanmış modern avangard karışımı yemek odası
Salonla uyum sağlanmış modern avangard karışımı yemek odası

Yemek odası dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli sorusunun cevaplarından biri de kullanışlılık olmalıdır. Kullanışlı ve pratik uygulamalara yer vermeyen hantal yemek odası takımı, özellikle servis esnasından sizi canınızdan bezdirebilir. Günümüzde akıllı mobilya teknolojisi sayesinde gizli bölmeler, kolay açılabilir raylı sistemler, temizliğin kolayca yapılabildiği boya ve vernik uygulamaları gibi nitelikler sayesinde misafirlere ikramda bulunmak oldukça kolay hale gelmiştir.

Ahşap detayların hakim olduğu kullanışlı bir yemek masası
Ahşap detayların hakim olduğu kullanışlı bir yemek masası

Son dönemin trendlerinden biri de farklı özelliklere sahip sandalye seçimidir. Sandalye seçimini isterseniz yemek odası takımından bağımsız gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede isterseniz renkli ve çok fonksiyonlu, rahat sandalyelere sahip olabilirsiniz. Üstelik bu sandalyeleri farklı alanlarda da kullanabilirsiniz.

Sizin için fikir olabilmesi açısından daha önce kaleme almış olduğumuz modern endüstriyel sandalyeler konumuza göz atabilirsiniz.

Yemek Odası ve diğer mekanlarda rahatlıkla kullanılabilecek sandalyeler
Yemek Odası ve diğer mekanlarda rahatlıkla kullanılabilecek sandalyeler

Yemek odası takımının ana mobilyalarından biri masalardır. Yemek masasının açılabilir olması hem daha az alan kaplamasını hem de pratik bir kullanımınızın olmasını sağlar. Yemek masalarının açılabilir özellikte olanlarında farklı sistemler kullanılmaktadır. Alacağınız yemek odası takımı içerisindeki masanın kaliteli bir mekanizma ile açılabilir özelliğe sahip olduğunu sorgulamanız gerekir. Bu mekanizmanın arıza vermesi halinde sizi uğraştırabileceğini unutmayın.

Modern Yemek Odaları

Fuşya zemin üzerine kurulmuş farklı sandalye konseptinde modern bir yemek odası takımı
Fuşya zemin üzerine kurulmuş farklı sandalye konseptinde modern bir yemek odası takımı

Yemek odası takımı aydınlatması da salon aydınlatmasından farklı olarak tasarlanmalıdır. Size önerimiz, sarkıt avizeler ile yemek masası odaklı bir aydınlatma gerçekleştirmenizdir. Farklı renkte ve şiddeti ayarlanabilir ışıkları kullanmanız sayesinde yemek odası masanız hem misafirleriniz için hem de sizin için hoş bir yemek ortamının oluşmasını sağlayacaktır. Sarkıt avize imkânınız yoksa spot ışıklar ya da şamdanlar da yemek odası takımının aydınlatılmasında kullanılabilir.

İskandinav Tarzı Yemek Odası Dekorasyonu

Yemek Odası Işıklandırması
Yemek Odası Işıklandırması

Yemek odası dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli sorusunun önemli cevaplarından biri de yemek odası takımının konumudur. Salon içerisinde konumlandıracağınız yemek odası takımını kapıya yakın olarak seçerseniz servis daha kolay olacaktır. Kendi iç dizaynını ve konumunu ayrı bir bölüm olarak tasarlayıp değerlendirmeniz, konumu belirlemede odanın geometrik yapısını gözetmeniz de dikkat edeceğiniz önemli ayrıntılardandır.

Salonunuzun metrekaresini mutlaka göz önünde bulundurarak ve yemek odası takımına ayıracağınız alanı hesaplayarak yemek odası seçimini gerçekleştirmeniz gerekir. Aksi halde orantısız mobilyalar nedeniyle dekorasyon kaliteniz oldukça düşecek ve yemek ikramı sizin için bir eziyete dönüşecektir. Özellikle küçük salona sahipseniz pratikliği ön planda olan ve küçük boyutlara sahip yemek odası takımını tercih etmelisiniz. Ayrıca yemek odası takımında yer alan her ürünü almak zorunda da değilsiniz. İşinize yaramayacak ya da çok az kullanacağınız ürünleri alarak ana ürünlerin kullanımını da kısıtlamış olursunuz.

İlham Veren Klasik ve Modern Yemek Odası Takımı

Aşağıda bulunan galerimizde sizlere birbirinden güzel yemek odası dekorasyonu örnekleri sunduk. Siz de galerimizi inceleyerek hayalinizdeki yemek odası dekorasyonu için uygun mobilyaları ve dekorasyon tarzını bulabilirsiniz.

[galeri]