Zarif ve Estetik : Mutfakta Beyaz Etkisi

Yeni yazımızda mutfağını yenilemek yada yeni mutfak yaptırmak isteyenlere ilham vereceğini düşündüğümüz beyaz mutfak modelleri ve beyazın mutfakta yarattığı etkilerden bahsetmek istiyoruz. Bilindiği üzere bir mutfağın tarzını, çekiciliğini, ve yaratacağı etkileri belirleyen en önemli unsurlar renk seçimleri ve mutfak dolaplarıdır. Seçeceğiniz renkler hem tarzınızı hemde mutfağın genel olarak karakterine etki eder, bu anlamda seçeceğiniz mutfak dolap modelleri tarz olarak ne kadar çekici olursa olsun, ona enerjisini veren yapacağınız renk seçimleridir. İster klasik ister modern ister ankastre mutfak modellerinden birini tercih edin yine de beyaz dekorasyon ürünleri mutfağınızda ferah bir görüntü elde etmenizi sağlar.

Mutfakta zarif ve estetik bir etki bırakmak için beyaz kullanılabilecek renkler arasında ilk seçimler arasında yer almalıdır. Mutfakta beyaz bir çok farklı his uyandırabilen bir renktir, beyaz bir mekanda ortaya çıkan ilk etki saflıktır, aynı zamanda beyaz renk yeni başlangıçların ve barışın rengidir. Ayrıca yaşam alanlarında hijyeni vurgulayan bir renk olması sebebi ile mutfak dekorasyonu için en uygun renkler arasında yer alır. Beyaz mutfak dolapları, beyaz yemek masası ve sandalyeler, beyaz mutfak dolapları mutfakta daha temiz ve ferah bir görünüm sağlamak adına bir arada kullanılabilir.

Beyaz mutfak örnekleri genel bakışta göz yormayan ve rahat bir stile sahiptir, aynı zamanda dekorasyonda mekanı olduğundan daha büyük göstermek için sıkça tercih edilir. Diğer bir avantajı ise ışığı diğer renklere göre daha iyi yansıtabilmesi, bu sayede mutfak dekorasyonu genel bakışta daha parlak ve ferah bir stile sahip olabilir. Özellikle mutfak dolabı seçimlerinde parlak lake dolaplar tercih edildiğinde ışığı en üst seviyede mutfağa yayabilir ve mutfakta beyaz kullanarak enerji dolu bir tarz elde edebilirsiniz.

Mutfakta beyazı en saf ve estetik hali ile yansıtmak istiyorsanız ilk olarak beyaz mutfak dolapları tercih etmelisiniz. Beyaz dolaplar özellikle parlak beyaz mutfak dolapları hem dekorasyona ferahlık katar, hemde estetik ve zarif bir görünüm kazandırır.

İlginizi Çekebilir : Mint yeşili ile dekorasyonda terapi etkisi

Ankastre Mutfak Modelleri

Ankastre Mutfak Modelleri
Ankastre Mutfak Modelleri

Araya bir küçük ayrıntı daha girelim, beyaz mutfak modelleri içerisinde en çok tercih edilen mutfak ürünleri genellikle ankastre mutfak ürünleri oluyor. Yani beyazı öne çıkaran mutfak modeli tavsiyelerimiz içerisinde ankastre mutfak modellerine göz atmanızı öneriyoruz.

Burada mutfağınızın tarzına karar verdikten sonra renk seçimi yapmanız daha doğru olacaktır, eğer romantik detaylı bir mutfak dekorasyonu elde etmek istiyorsanız Country tarzı mutfak modelleri tercih edilebilir, ancak burada parlak beyazlar yerine mobilyalarda mat beyazlar kullanılmalı. Modern bir mutfak hayali kuruyorsanız parlak beyaz mutfak dolapları yada beyaz ankastre mutfak modelleri hayalini kurduğunuz zarif ve estetik mutfağın kapılarını size sonuna kadar açacaktır.

Mutfakta beyaz kullanmak istiyorsanız bazı önemli detayları hesaplamalısınız, mesela ışık gibi. Unutmamanız gereken önemli bir detay  ışık seçtiğiniz beyazın tonunu etkileyecektir. Mutfağınızın kuzeye baktığını düşürsek daha çok kreme yakın beyaz tonları seçmenizde fayda var. Mutfağınızın yeterince güneş ışığı aldığını düşünüyorsanız açık beyazlar yerine griye dönük beyaz tonları seçebilirsiniz. Böylece gününüzde önemli bir zamanı geçirdiğiniz mutfaklarınız daha aydınlık olacaktır.

İlginizi Çekebilir : Doğal ve Zarif Vintage Mutfak Dekorasyonu 2016

Beyaz mutfaklar yapacağınız tüm renk takviyeleri için uygundur, istediğiniz her rengi beyaz ile rahatça kullanabilirsiniz. Zıt renkler bile seçseniz ortaya çıkacak olan görünüm her açıdan kusursuz olacaktır. Beyaz mutfak modelleri genel olarak bakıldığında bilindik renk tonları ile daha dinamik ve canlı bir görünüme sahip olurlar, örnek olarak siyah, kırmızı, sarı, mavi, turuncu, yeşil yada pembe gibi renkler beyaz bir mutfağa canlılık katar ve enerji verirler. Dilerseniz mutfaklarınızda renkli stor perdeler tercih edebilirsiniz. Yine mutfak tezgahınızda yan duvarda renkli fayanslar tercih ederek mutfağınıza farklı bir doku katabilirsiniz.

Ahşap tonları beyaz ile harika bir uyum sağlar, mutfakta ahşap tasarımlar kullanarak doğal bir doku ekleyebilir ve uyumlu bir stil elde edersiniz. Zemin rengi olarak açık kahve ahşap tonları seçebilirsiniz, daha doğal ve daha temiz bir mutfak görünüm elde edebilirsiniz.

Klasik mutfak modellerinden hoşlanmıyorsanız ve daha teknolojik ve modern bir mutfak hayaliniz varsa beyazın yanında metalik renkler tercih edebilirsiniz. Metalik gri yada metalik siyahlar son derece şık ve estetik bir görünüm için ideal renklerdir. Ayrıca her ne kadar hala beyaz eşya diye anılsa da mutfakta kullanacağınız buzdolabı, bulaşık makinesi, fırın gibi ürünleri metalik renklerde tercih edebilirsiniz.

Aynı zamanda mutfakta metal detaylara yer verebilirsiniz, metal dolap kulpları, yemek masasında metal ayaklar ve sandalyeler, tezgah üstü gereçlerde ve aksesuarlarda yine siyah yada metalik tonlar mutfağa çok estetik bir tarz kazandıracaktır.Unutmayın ki mutfakta sürekli kullanılan mutfak gereçleri, elektrikli mutfak aletleri ister istemez mutfağın bir aksesuarı olarak dekorasyonda yerlerini alırlar, seçimlerinizi yaparken bu detayları göz önünde bulundurmalısınız. 

Bu tarz görünümlerden hoşlanıyor ve ben beyazsız yapamam diyorsanız son yıllarda kullanımı giderek artan ve hayranlık uyandıran beyaz ankastre mutfak modelleri kesinlikle incelemeniz gereken tasarımlar. Parlak yüzeyli mutfaklar daha fazla ışığı yansıtır ve ortaya çıkan görünüm her açıdan estetik ve modern olacaktır.

İlginizi Çekebilir : Tuğla duvarlar ile çekici mutfak dekorasyonu

Galerimizde farklı tarzlara ve özelliklere sahip beyaz mutfak dekorasyonları arasından beğeneceğinizi düşündüğümüz estetik ve zarif beyaz mutfaklar seçtik. Size hem ilham verecek hemde daha iyi fikir sahibi olabileceğiniz klasik ve modern beyaz mutfak örnekleri ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

[galeri]