Zevke Göre Dekorasyonda Ayna Kullanımı

Ev dekorasyon ürünlerinde mobilyaların dışında en çok tercih edilen ürünler dekoratif aynalardır. Özellikle son yıllarda dekorasyonda ayna kullanımının artmasının pek çok nedeni var. Bunlardan bazılarını ve dekorasyonda ayna kullanımı hususundaki püf noktaları yazımızın devamında sizinle paylaşacağız.

Evimizin banyosunda ve yatak odasında ihtiyaca binaen kullandığımız aynalar, hemen hemen evin her bölümünde dekorasyon amacı ile de kullanılmaktadır. Dekorasyonda ayna kullanımı için gerekli olan bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

dekorasyonda ayna kullanımı
dekorasyonda ayna kullanımı

Temelde aynalar, ışığın ve derinliğin ev içine hacim katması için kullanılmaktadır. Eviniz güneş ışığından az oranda faydalanıyorsa mevcut ışığı oda içerisine en iyi şekilde yaymak gerekir. Bu da ayna sayesinde mümkündür. Dekorasyonda ayna kullanımı daha çok salonlarda tercih edilmektedir. Salonun dar olması ayna dekorasyonu için bulunmaz bir fırsat oluşturacaktır.

Yuvarlak Dekoratif Ayna Modelleri
Yuvarlak Dekoratif Ayna Modelleri

Işığın salon içerisinde daha fazla yayılması salonun daha aydınlık ve ferah bir havaya bürünmesine katkı sağlayacaktır. Bu sebeple güneş ışığının en fazla geldiği noktaya ayna montajı yapmak doğru bir seçenek olacaktır. Aynaların kullanımı oda içerisinde derinlik hissinin oluşmasını da sağlamaktadır. Bu derinlik hissini odanın dışarıya açılan penceresinin karşısına koyarak daha da ilginç hale getirebilirsiniz. Böylece odada fazladan bir pencere görünümü de yakalanmış olur.

[haber id=”5092″]

Büyük Salon Aynası Modelleri
Büyük Salon Aynası Modelleri

Manzaralı bir evde oturuyorsanız bu manzaranın tadını daha da fazla çıkarmak, dekorasyonda ayna kullanımı ile mümkündür. Manzaranın tam karşısında kullanacağınız ayna yardımı ile manzaranın oda içerisinde ferahlatıcı bir görüntü sağlaması mümkün hale gelecektir. Özellikle dış mekândaki ağaçların odanızın içerisine girmesini istiyorsanız mutlaka ayna yöntemini kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Doğal Ayna Modelleri
Doğal Ayna Modelleri

Dekorasyonda ayna kullanımı için birçok alternatifinizin olduğunu bilmelisiniz. Öncelikle büyük boy ve küçük boy ayna seçimini yapmanız daha doğru olacaktır. Bu seçimde doğru tercih yapabilmek için “küçük alanlarda büyük ayna, büyük alanlarda daha küçük ayna” kuralını kullanabilirsiniz.

Oval Dekoratif Ayna Modelleri
Oval Dekoratif Ayna Modelleri

Aynaların çerçeveleri de salonda ya da odada kullandığınız mobilya dekorasyon aksesuarları ile uyumlu olmalıdır. Klasik mobilyalara sahip bir salonda daha çok ahşap oranı yüksek kalın ve klasik desenli çerçevelerin aynalar için ve toplam dekorasyon kalitesi için doğru seçim olduğunu ifade edelim. Modern çizgilere sahip bir odada kullanılacak aynaların çerçevelerinin ise metal ya da ahşap hammaddeye sahip ve ince yapılı olması tercih edilmektedir.

Duvar Dekorasyonunda Ayna Kullanımı
Duvar Dekorasyonunda Ayna Kullanımı

Farklı Alanlarda Şık Aynalar

Dekorasyonda ayna kullanımı evin her bölümü için mümkündür. Özellikle evlerin giriş bölümü genellikle güneş ışığının az olduğu bölümlerdir. Bu bölümlerde kullanılan aynalar sayesinde gün ışığından azami oranda faydalanmak mümkün hale gelecektir.

Büyük Ayna Örnekleri
Büyük Ayna Örnekleri

Farklı bir ayna kullanma yöntemi arıyorsanız camlı kapılarınızdaki cam bölümlerde ayna da kullanabilirsiniz. Bu yöntem aynanın temel kullanımı olan derinlik hissinin her odaya yayılmasını da sağlayacak uygulamalardandır.

Tam Duvar Ayna Modelleri
Tam Duvar Ayna Modelleri

Yeni Evliler İçin Dekorasyon Önerileri başlıklı yazımızı incelediniz mi?

Dekorasyonda ayna kullanımı son dönemlerde banyo dekorasyon uygulamalarında da sıklıkla tercih edilmektedir. Banyolar, ışığın çok kullanıldığı genellikle ferahlık hissinin az olduğu mekânlardır. Bu alanlarda modern dekorasyon uygulamaları çerçevesinde bir duvarın tamamen ayna ile kaplanması sayesinde çok farklı bir atmosferin yakalanması da mümkün hale gelmektedir. Hem ışığın banyo içinde çok daha fazla yayılması sağlanmış olur hem de ferah bir ortam yakalanabilir.

Banyo Aynası
Banyo Aynası

Yatak odası içerisindeki dekorasyonda ayna kullanımı da farklılık arz eden uygulamalarla dikkat çekmektedir. İsterseniz, bağımsız olarak tasarlanmış seyyar özelliğe sahip aynaları kullanabilirsiniz. Bu aynalar pratik bir kullanım sunsa da dar olmaları sebebiyle istediğiniz ebatlarda olmayabiliyor. Bu sebeple daha çok çerçevesiz ve dolap üzerine monte edilen aynalar eni ve boyu ile daha geniş bir görüntü imkânı sunmaktadır. Yatak odanız müsaitse odanızın bir duvarını tamamen ayna ile kaplamanız da mümkündür. Bu sayede desenli dolap kapaklarının dekorasyon tamamlayıcı nitelikleri de bozulmamış olur.

Yatak Odasında Ayna Kullanımı
Yatak Odasında Ayna Kullanımı

Çocuk odalarında da ayna kullanabilirsiniz ancak burada kullanacağınız aynaların güvenlik açısından tam bir koruma sağlaması, sabitlenmesinde ekstra önlemler alınması ve çerçevelerinin kenarlarının mutlaka zarar vermeyen maddelerden olması gibi şartlara sahip olması gerekir.

Hangi Ayna Modeli Kullanışlıdır
Hangi Ayna Modeli Kullanışlıdır

Tüm ayna modelleri için galerimizi ziyaret edebilirsiniz.