İlham Veren Oturma Odası Dekorasyonları

Yaşam alanları arasında şüphesiz ki en fazla zaman geçirdiğimiz oturma odalarıdır, bu anlamda tarzınızı ve zevkinizi bu alana yansıtmak uzun ve yorucu bir günün ardından size istediğiniz rahatlığı ve huzuru sunabilir. Oturma odası dekorasyonu nasıl daha rahat, kullanılabilir ve huzurlu bir ortam haline gelebilir yazımızda bir çok farklı ve yaratıcı oturma odası dekorasyon önerileri bulabileceksiniz.

oturma odası dekorasyonu
oturma odası dekorasyonu

Değişen hayat şartları farklı özelliklere sahip olan oturma odası dekorasyonu tasarımlarını da karşımıza çıkartmaktadır. İşte sizin için hazırlamış olduğumuz birkaç farklı oturma odası tasarım örnekleri:

Klasik Tarz Oturma Odası Dekorasyonu

Zarif ve zamansız bir konsepte sahip olan klasik dekorasyonlarda; beyaz ve siyah renklerin baskın olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte gri tonların da geçiş rengi olarak tercih edildikleri bilinmektedir. Klasik tarzda dekorasyonu yapılmış olan oturma odalarının asla yaş almayacağı garanti edilebilir. Çünkü klasik tarzlar; tüm zamanların favori dekorasyonları arasında yer alır. Unutmamak gerekir ki klasik tarz oluştururken; mutlaka renk uyumunun yakalaması şarttır. Bundan dolayı zemin ve tavan bileşenlerine çok dikkat etmek gerekmektedir.

Modern Tarz Oturma Odası Dekorasyonları

Modern tarzlar; genellikle süsten arındırılmış dekorasyonlardan oluştuğu için sade ve şıklığın ön plana çıktığı bir tarz olarak tanımlanır. Bununla birlikte oturma odalarında yer alan farklı aksesuarları yıllar geçtikçe değiştirerek de oturma odanızın; yaşını hem taze tutabilirsiniz.

oturma odası dekorasyonu
oturma odası dekorasyonu

Oturma Odalarında Rustik Tarz

Tuğa, konfor ve ahşabın güze üçlemesiyle ortaya çıkan rustik tarz, oturma odası dekorasyonu söz konusu olduğunda; şıklığın ve kullanışlılığın sembolü olarak karşımıza çıkar. Rustik mobilyaların davetkar oldukları bilindiği için, bu tarz mobilyaların konforlu olmaları da beklenmektedir. Rustik tarz dekorasyonlarında ahşabın ön plana çıkıyor olması; ahşap mobilyaların da baskın bir şekilde tercih edilmesini de mümkün kılmaktadır.

Basit şeyler mutluluk yaratabilir

Rahat ve huzurlu bir oturma odası dekorasyonu için büyük paralar harcamanıza hiç gerek yok. Evinizde kendinizi rahat ve mutlu olmak için basit sebepler yeterli olacaktır. Evde geçirilen zamanın büyük kısmınu bu alanda geçiriyoruz işte bu sebeple oturma odası dekorasyonu için yapacağınız en küçük bir detayın bile sizi mutlu ve huzurlu hissettirebileceğini asla unutmayın.

oturma odası dekorasyon fikirleri
oturma odası dekorasyon fikirleri

Nereden başlamalı ?

İlk olarak oturma odasında hangi renkleri kullanmak istiyorsunuz karar vermelisiniz, rahatlatıcı ve huzur veren pastel tonları mı yoksa parlak canlı renklerin ortaya çıkaracağı enerji mi. Renk seçimi yaparken oturma odasının dekorasyon tarzına bağlı şekilde seçimler yapmak işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Klasik, modern yada rustik dekorasyon tarzları için belli başlı renk tonları arasından seçimler yaparak görsel açıdan uyumlu bir tarz elde edilebilir. Renk seçimi konusunda kararsız kalıyorsanız beyaz duvarları tercih edebilirsiniz, unutmayın beyaz her yere yakışır ve her tarza uyum sağlar. Modern, mimimalist, iskandinav yada country tarzlarında beyazı her alanda özgürce tercih edebilirsiniz.

oturma odası dekorasyon önerileri
oturma odası dekorasyon önerileri

Hem Konforlu hem Fonksiyonel

Oturma odası dekorasyonu için özellikle dikkat etmeniz gereken iki önemli etken konfor ve fonksiyonellik. En fazla zaman harcadığımız bu alanlar için seçeceğimiz ürünler ev içi yaşamın kalitesini arttıracak yönde olması çok önemli. Bazen basit bir kanepe bile konforu ve rahatlığı ile beklentilerinizi büyük ölçüde karşılayabilir. Hem güzel bir görünüm hemde konfor bir oturma odasının değişmez özelliği olmalıdır. Seçeceğiniz mobilyalar içinde aynı hassasiyeti göstermelisiniz, hem tarzınızı yansıtabilmeli hemde oturma odasındaki tüm dağınıklığı basitçe ortadan kaldırabilmeli.

modern oturma odası dekorasyon fikirleri
modern oturma odası dekorasyon fikirleri

Görsel : Homify 

Kalabalıktan kaçın

Özellikle rahat ve konforlu bir oturma odası kalabalıktan uzak olmalıdır, çok fazla eşyaya ihtiyacınız yok, kullanım kolaylığı sağlayan bir yaşam alanına ihtiyacınız var unutmayın. Rahatınızı ön planda tutarken rahat hareket edebileceğiniz şık bir oturma odasına sahip olabilirsiniz, bunun için fonksiyonel özellikle sahip tasarımlar seçmek çok önemli. Basit olarak bir örnek verebiliriz, oturma odasında olması gereken en önemli parçalardan biri orta sehpadır, günümüz tasarımlarına göz attığımızda bu basit mobilyaların oldukça gelişmiş özelliklere sahip olduğunu görüyoruz. Basit bir sehpaya kazandırılan bu özellikler sayesinde bir laptop masası yada bir yemek masası haline gelebilen orta sehpa modelleri ile rahatlığı en üst düzeyde yaşayabilirsiniz.

kullanışlı ve modern oturma odası dekorasyonu
kullanışlı ve modern oturma odası dekorasyonu

Görsel: Homify

Stil sahibi Aydınlatmalar

Oturma odasına tarz katan dekoratif tasarımlar arasında şüphesiz aydınlatma ürünleri geliyor. Geçmişten günümüze dekoratif aydınlatmalar oturma odalarının değişmez parçaları arasındalar. Özellikle rahat ve şık tekli koltukların yanında yer vereceğiniz zarif lambader modelleri ile oturma odasında kaliteli bir stil elde edebilirsiniz. Her zevke ve tarza hitap eden dekoratif aydınlatma tasarımları oturma odası dekorasyonu için kesinlikle kullanmanız gereken tasarımlar arasındalar.

oturma odasına renk katan modern fikirler
oturma odasına renk katan modern fikirleri  / homify

Renkli detaylara yer açın

Küçük aksesuarlar bir mekanda büyük farklılıklar yaratabilir, duvara asacağınız şık bir tablo bu alanda tüm dikkatleri üzerine çekebilecek öneme sahiptir. Oturma odasını daha rahat ve kullanışlı hale getirmek için kitaplık ve raf sistemleri kullanabilirsiniz. Bu dekoratif tasarımlar oturma odasını görsel açıdan daha zenginleştirir aynı zamanda dağınıklığı toparlar ve extra depolama alanları açar.

Oturma Odası Dekorasyonu 2019

Şık, dikkat çekici, modern ve bir o kadar da ferah salon veya oturma odası dekorasyonu yapmak istiyorsanız sizler için harika öneriler sunmak istiyoruz. Mobilya sektöründeki gelişmeler ve ortaya çıkan şık ve işlevsel mobilyalar dekorasyon konusunda rahatlatıcı bir unsur olur iken sizde mükemmel bir oturma odasına çok basit bir şekilde kavuşabilirsiniz.

Oturma Odası Dekorasyonu 2019

2019 oturma odası dekorasyonu önerilerimiz arasında ilk sırada tek ve soft renkleri tercih etmeniz geliyor. Bununla birlikte artık orta sehpa modası tamamen biter iken bunu tercih etmek yerine geniş ve rahat bir alan hazırlayabilirsiniz.