Yuvarlak Yemek Masası Modelleri 2019-2020

Misafirlerimiz ile birlikte hoşça vakitlerin geçirileceği alanlardan biri de yemek masalarıdır. Yuvarlak yemek masası modelleri ile siz de hem yemeklerin hem de sohbetin tadına varabilirsiniz. Yuvarlak yemek masaları daha çok samimi ortamların oluşturulması için tercih edilmektedir.

Yuvarlak yemek masaları aslında bir çeşit tasarım masalar olarak adlandırabiliriz. Yemek masası yuvarlak olduğu takdirde dikdörtgen ve kare yemek masalarına nazaran daha farklı sunum imkanı oluşturmamızı sağlar. Farklı tasarım yemek masaları arasında her zaman ön plana çıkan bir özellik olması nedeni ile misafirlere hitabetiniz ekstra önemli olacaktır.

Sarı sandalye ile çevrilmiş soft yuvarlak yemek masası
Sarı sandalye ile çevrilmiş soft yuvarlak yemek masası

Kalabalık Misafirler İçin Yuvarlak Yemek Masası Kullanışlı Mı? 

Yuvarlak yemek masası modelleri içinde tercih edeceğiniz tarzlara geçmeden önce yuvarlak yemek masalarının dört ya da altı kişilik kapasite ile sınırlı kalmasına dikkat etmenizi öneririm.

Daha fazla sayında misafir ağırlıyorsanız oval masalar dekoratif açıdan daha doğru bir seçim olacaktır. Bunun sebebi yuvarlak masaların altı kişilik kapasiteden sonra salonunuzda ya da yemek odanızda çok fazla yer kaplamaya başlayacak olmasıdır. Bu geniş alanın dekoratif açından uygun olmayacağı ortadadır.

Salonda Yuvarlak Masa Kullanılır Mı? 

Elbette ki kullanılır. Ancak bütün yemek masalarında olduğu gibi bunda da dikkat edilecek bir husus vardır.

Yuvarlak yemek masası modelleri seçiminde mutlaka salon içindeki mobilyaların genel tarzlarına uyumlu modellere bakmak gerekir.

Klasik tarzda bir salona sahipseniz modern ve metalin ağırlıkta olduğu bir yuvarlak yemek masası takımı tercih etmeniz doğru olmayacaktır. Bu tarz salonlara uygun olan yine klasik ve ahşabın daha ağırlıkta olduğu yuvarlak yemek masası modelleri olacaktır.yuvarlak masa modelleri

Tercih edeceğiniz tarz hangisi olursa olsun yuvarlak yemek masası modelleri arasında çok fazla yer kaplamasını istemediğiniz masalar için açılıp kapanabilir çeşitlerin seçilmesi sayesinde salonda daha geniş bir hareket alanı yakalayabilirsiniz. Bu tarz yemek masaları aynı zamanda salonunuzda dekoratif bir görüntü yakalamanızda da size yardımcı olacaktır.

Ahşap Yuvarlak Yemek Masası Modelleri

Ahşap yuvarlak masa modelleri en çok tercih edilen masa modelleri arasındadır. 2019 yuvarlak masa renkleri olarak krem, kahve tonları ve siyah renk tonları öne çıkmaktadır.

Konumlandıracağınız alana göre renkte yemek masası seçtikten sonra dekorasyon renkleri ile zıt uyumu yakalayan sandalyeler kullanarak akılda kalan dekorasyonlara imza atabilirsiniz.

Ahşap yuvarlak masa modelleri özellikle küçük çocuklu aileler tarafından ev kazalarının önüne geçtiği düşünülerek çok tercih edilmektedir. Ahşap yuvarlak masa modelleri arasında özel oymalı el işciliği ile yapılanlardan sade modelelre kadar birçok seçenek bulunmaktadır. Dekorasyon tarzınızı belirledikten sonra uygun ahşap masayı, eğer ağır bir modelse odak noktası olacak şekilde konumlandırabilirsiniz.

Salonda kullanılabilecek naturel bir masa
Salonda kullanılabilecek naturel bir masa

Yemek masası seçiminde kaliteden taviz vermemenizi öneririm. Kaliteli ürün için kaliteli işçilik ve kaliteli malzemenin bir arada sunulması gerektiğini unutmayın. Şeklini, rengini, desenini beğendiğimiz yuvarlak yemek masası modelleri arasında kaliteli işçilik maalesef çoğu zaman ikinci planda kalmaktadır. Halbuki uzun yıllar aynı kalitedeki dekorasyon niteliğini sürdürebilmek için yemek masalarınızın da kaliteli olması gerekiyor. “Kaliteden anlamam, hangi ahşap malzeme bir yemek masası için daha uygundur bilmem.” Diyorsanız o zaman bu konuda kurumsal üretim yapan ve kalitesi sürekli denetlenen firmaları tercih etmenizde yarar vardır. Üstelik bu firmalar hem ürünlerine üretim aşamasındaki hatalara karşı garanti vermekte hem de satış öncesi ve sonrasında müşteri desteği sağlamaktadırlar.

Yuvarlak Yemek Masalarında Tarz

Tercih ettiğiniz yuvarlak yemek masasının aydınlatmasını mutlaka salon aydınlatmasından bağımsız düşünün bu sayede hem dekoratif bir aydınlatmaya kavuşmuş olursunuz hem de yemek masanızın şıklığı ortaya çıkmış olur.

Yemek masalarının aydınlatılmasında genellikle sarkıt avize sistemi kullanılmaktadır. Bu sistem, gözü rahatsız etmeyen ışık tipi ile kurulmalıdır. Işığın doğrudan göze gelmesi engellenmeli yemek masası odaklı bir aydınlatma tercih edilmelidir.

Yuvarlak yemek masası aydınlatmasına bir örnek
Yuvarlak yemek masası aydınlatmasına bir örnek

Günümüzde camın dekoratif artıları göz önünde bulundurulduğunu ve yuvarlak yemek masası modelleri arasında özellikle yüzeyi cam olan yemek masalarının çokça tercih edildiğini gözlemlemekteyiz. Bu tercih, temizliği kolaylaştırırken dekoratif açıdan da ev sahibine oldukça avantaj sağlamaktadır. 

Yemek Masası Kullanımındaki İnce Ayrıntılar

Yuvarlak yemek masaları için tercih edeceğiniz sandalyeler genellikle takım içerisinde düşünülmüş ve paket tasarım ile sunulmaktadır.

Ancak biz dekorblog.net olarak yemek masası ile bir bütün olmayan farklı renk kombinleri ile düzenlenmiş her türlü yemek masası sandalyesini genellikle öneriyoruz. Bu nedenle tavsiyelerimiz doğrultusunda isterseniz sandalyelerinizi farklı desen ve renklerden tercih edebilir ve takımdan bağımsız olarak da satın alabilirsiniz.

Bir de salondaki yemek masası kombinini net olarak yakalamak istiyorsanız, yemek masası sandalyelerini birebir yemek masası ile değilde salondaki diğer mobilya ve aksesuarlar ile kombin olacak şekilde seçimini yapabilirsiniz.  Böylece hem yemek takımını salon takımı ile bütünleştirmiş olursunuz hem de istediğiniz tarzda ve rahatlıkta bir sandalyeye sahip olursunuz.

Yuvarlak yemek masası modelleri sadece salondaki yemek odası takımının bir parçası olarak düşünülmemelidir. Aynı zamanda mutfak, bahçe gibi alanlarda da bu yemek masalarını kullanabilirsiniz.

Yuvarlak yemek masaları genelde 4-6-8 kişilik modellerden oluşmaktadır. Ancak çok geniş aileler için yapılan 10-12 hatta 14 kişilik yuvarlak yemek masaları da bulunmaktadır. Büyük yemek masalarını oturduğunuz odaya dahil etmeyin. Boş bir odanız varsa oraya veya büyük bir ara salonunuz ya da büyük metrekareli salonunuz varsa oraya konumlandırın derim.Trend yuvarlak masa modelelri

2019 yuvarlak yemek masası modelleri çerçevesinde yeni sezon yemek odası aksesuarları da ortaya çıkmaya başladı. Eee durum böyle olunca da dekorasyonda şıklık yarışına giren mobilya markaları farklı, işlevsel ve şık yuvarlak masa tasarımlarını piyasaya sürdü.

Yuvarlak yemek masası için genellikle köşeli sandalyeler seçmek kontrast uyumu açısından doğru kabul edilmektedir. Ancak sadece bu sandalyeler ile sınırlı değil tabi ki, yuvarlak masanızı ferforje, ahşap, plastik ve mobilya sandalyelerden de seçim yaparak kombin yapabilirsiniz. 

Tasarım yemek masaları sınıfına sokabileceğimiz yuvarlak modeller hakkında daha fazla detay için aşağıdaki resim galerimizi inceleyebilirsiniz.

Küçük Yemek Masası Modelleri

Ünlü markalar tarafından her dönemde birbirinden farklı yemek masalarına internet sitelerinde ve mağazalarında yer veriliyor. Siyah demir ayaklara sahip, açık kahverengi tonlarındaki masa ahşabıyla birlikte son derece şık bir görünümün oluşması mümkün oluyor. Tek kişilik, iki kişilik veya üç kişilik olan modeller bulunuyor.

Küçük Yemek Masası Modelleri

4 ve üzerinde kişinin bulunmasına imkan tanıyan, bu özelliği için ise açılma özelliğinden yararlanılması gerekmeyen masa çeşitleri orta boy olarak tanımlanıyor. Küçük olanlar ise sadece kare veya dikdörtgen olmak zorunda değildir. Yuvarlak, küçük yemek masalarında tek bir ayak ile ortadan bağlantı kurulabiliyor. Seçiminizi mutfağınızda masayı nereye koyacağınıza göre yapabilirsiniz.

[galeri]