Etkileyici Duvarlar için Dekoratif Tablo Fikirleri

İç mekan dekorasyonunda her alanı en verimli ve şık şekilde değerlendirmek çok önemli, özellikle söz konusu duvar dekorasyonu ise. Boş duvarları değerlendirmenin bir çok farklı yolu var, önemli olan nokta ise evin genel tarzına hitap ederken aynı zamanda mekanı görsel anlamda zengin gösterebilmeli. Duvar dekorasyonu geçmiş yıllardan günümüze iç mekanlarda önemli bir yere sahiptir ve bir evi kişiselleştirmenin en etkili yoludur. Duvarları dekorasyonun etkileyici bir parçası olarak göstermek için bir çok farklı yöntem bulunuyor. Örneğin duvar dekorasyonunda tabloların yeri her zaman sabit. İster yağlı boya tablo tercih edin ister metal tablo, bulunduğu ortamın havasını değiştirecektir. Yazımızın devamında yaşam alanlarına tarz katan 2019 duvar dekorasyon fikirleri size ilham verebilir..

Etkileyici bir duvar dekorasyonu için tablo seçimleri

Dekoratif Tablolar 

Dekorasyonda geçmişten günümüze boş duvarları süsleyen ve kişisel zevkleri ön plana çıkaran en popüler aksesuarlar dekoratif tablolar. Evinizde kullanacağınız tablolar renk, desen ve tarz şeklinde ayrılabilir, aslında şu şekilde bir cümle daha doğru olacaktır, dekoratif tablolar kullanım alanları olarak ayrılabilirler bu durum birazda kişiler ve onların zevklerine bağlı bir durum. Tabi ki bir çocuk odası için kullanılacak tablo ile oturma odası için kullanılacak tablolar farklılık gösterecektir. Dolayısı ile her iki yaşam alanı için seçilecek tablo hem renk hemde desen açısından birbirinden çok farklıdır, buda tabloların yaşam alanlarına göre kategorize edildiğini gösteriyor. Bunun yanında ofislerde tercih edilen tablolar da bambaşka modeller olacaktır. Örneğin bir metal tablo ofisinizin görüntüsünü değiştirecektir.

Peki dekorasyona bir tabloyu dahil ederken nelere dikkat etmemeniz gerekir ? Tablo seçmek kimi insana göre çok basit bir işmiş gibi gelebilir ancak pek çok farklı unsuru göz önünde bulundurmak gerekir. Mesela renk seçimleri. Bir tabloyu duvarınıza asmadan önce mekanda yaratmak istediğiniz etkiye karar vermeli bu yönde renkler tercih etmelisiniz. Duvarda kullanacağınız tabloların renkleri mekan içinde tercih edilen renklerden baskın ise tablo odak noktası haline gelebilir, bu diğer eşyaların bir nevi gölgede kalmasını sağlar. Ancak tamamlayıcı nitelikte bir tablo tercih ederseniz, diğer eşyalarla bütün halini alacaktır.

Mekanda yaratmak istediğiniz ruh halini seçeceğiniz tablodaki renkler ile yansıtabilirsiniz. Duvar renkleri ise tablo seçimlerinde dikkat edilmesi gereken diğer bir detaydır. Duvar renkleri ile uyumlu ve aynı tonda renkler dekorasyonda bütünlük sağlanması açısından çok önemli. Diğer taraftan çerçeveli veya çerçevesiz tablolar tercih edilebilir.

Ne tarz tablolar seçmeli?

Dekorasyonda Tablo Modelleri
Dekorasyonda Tablo Modelleri

Tabloların kullanıldıkları alanlara göre kategorize edildiğinden bahsetmiştik aynı zamanda tablolar yapım tekniklerine ve malzemelerine göre farklılık gösterirler. Tablo yapımında kullanılan malzemeler ve teknikler farklı tarz yaşam alanları için birer alternatif seçenek olarak karşımıza çıkarlar. Basit bir örnek ile devam edecek olursak dekore ettiğiniz alanda doğal dokulara yer veriyorsanız ahşap tablolar yada doğal taş tablolar sizin eviniz için en uygun dekoratif tablolar arasında yer alır. Klasik tarz ev dekorasyonları için uygun ve tamamlayıcı özelliğe sahip bir çok farklı tablo çeşidi vardır, kanvas tablolar, mdf tablolar, yağlı boya tablolar yada goblen tablolar gibi..

Kanvas tablolar

Son yıllarda hem modern hemde klasik yaşam alanlarında en fazla ilgi gören tablo modelleri arasında dekoratif ve şık görünümleri ile duvarlara derinlik kazandıran kanvas tablo modelleri yer alıyor. Kanvas tablolar günümüzde ışıklı ve parçalı tasarımları ile oldukça dekoratif bir görünüme sahipler, kaliteli baskıları ve binlerce farklı modeli ile hem klasik hem modern evler için rahatlıkla kullanılabiliyor. Ayrıca parçalı ve birbirini tamamlayıcı nitelikte kanvas tablolar ise duvarınızın büyük bir kısmını kaplayarak odak noktası haline gelebiliyor. Ayrıca baskıyı kendinizin tercih edebilmeniz de bu tabloları tercih etmeniz için bir sebep sağlıyor.

Ahşap & MDF Tablolar

İngiliz tarzı country iç mekan sevenler daha çok eskitilmiş ahşap tablolar ve mdf malzemeden üretilen dekoratif tablo modelleri tercih ediyor. Country tarzı dekorasyona sahipseniz eskitilmiş çerçeveler duvarınızı süslemesi gereken tasarımlar. Aynı şekilde ahşap tablolar klasik dekorasyonlar için ideal tablo seçimleri arasındalar, çizgileri ve desenleri ile farklı tarz yaşam alanlarına kolayca uyum sağlayabilirler.

Doğal taş tablolar

Evde doğallık arayanlar duvar dekorasyonunda ahşaplar kadar doğal taş tablolara yer veriyor. Doğal taş tablolar modern ve minimal dekorasyonlar dışında klasik iç mekanlar için rahatlıkla kullanılabilir tasarımlar. Birbirinden farklı ve şık figürleri ile oturma odası, mutfak, antre yada balkonda canlı renkleri ve kaliteli baskıları ile farklılık yaratabilecek dekoratif tablolar arasındalar. Bunun yanında ofislerde de kullanmaya müsait olan bu modeller, cam ağırlıklı ofis dekorasyonunda farklı bir hava yaratacaktır.

Metal Tablolar

Duvar dekorasyonu için tercih edilen dekoratif tablolar arasında eskitme görünümlü metal tablolar renkli iç mekanlar için ideal bir tercih. Endüstriyel, Loft yada Retro tarzı dekorasyona estetik ve tarz katan metal tablo modelleri nostaljik baskıları ile özellikle retro tarzı iç mekanlar için olmazsa olmazlar arasında.

İlginizi Çekebilir : Adore Mobilya Dekoratif Yağlı Boya Tablolar

Ledli Tablolar

Son dönemde yükselen bir trend haline gelen ledli tablolar dekorasyona hareket ve farklılık kazandıran dekoratif tasarımlar. Yüksek kaliteli baskılarda belirli noktalara yerleştirilen ledler ile tablolar daha canlı ve dikkat çekici bir görünüme sahipler. Farklı zevklere ve beğenilere hitap edebilen led ışıklı tablolar birbirinden farklı ebatlara sahipler.

Cam Tablolar

Yine son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz cam tablolar hemen her tarz evde rahatça kullanabilecek tdekoratif tasarımlar arasında yer alıyor. Temperli camdan üretilen tablolar ısıya ve darbelere dayanıklı olduğundan uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilecek modeller.

İllüstrasyon Tablolar

Modern ve minimal tarzı mekanlar için en ideal tablo seçimleri arasında yer alan İllüstrasyon Tablolar , Orijinal illüstrasyon baskı kullanılarak yüksek kaliteli mürekkepler kullanılarak tasarlanıyor. Bir çok alışveriş sitesinde rastlayabileceğiniz İllüstrasyon Tablolar genelde çerçevesiz olarak satışa sunuluyor, siz dekorasyonuna uygun ve minimal çizgilerde çerçeveler ile duvarlarınıza renk katabilirsiniz.

Hard Board Tablolar

Gelişen üretim teknolojileri sayesinde gün geçtikçe yeni ve heyecan verici ürünler ile tanışıyoruz. Hard Board tablolar bunlardan biri, Amerikan mukavva Hard Board üzerine çift taraflı press sıvama tekniği ile üretilen bu dekoratif tablolar çift taraflı köpük bantları ile her yüzeye rahatça uygulanabiliyor. Ortama 9,90 Tl fiyatları satışa sunulan yenilikçi tablolar ile duvarlarınızı daha dekoratif ve çekici hale getirebilirsiniz.

[galeri]