Görmeniz Gereken En iyi 13 Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri

Her evde kendin yap projeleri ile ucuz dekorasyon fikirleri üretebilirsin. Böylece evde yapılabilecek dekorasyon fikirleri sayesinde hem farklı tasarımlar ile dikkat çekici ürünler elde edecek hem de kendin yap mantığına uygun geri dönüşüm değerlendirmelerinde bulunabileceksiniz.

Eviniz için kendin yap projeleri ile oluşturduğunuz dekorasyon ürünleri her zaman daha değerli olacaktır. Zira hem kendi el emeğiniz olacaktır hem de doğrudan size hitap eden, sizin hayal gücünüzün ürünü olanları dekorasyonunuza dahil etmiş olacaksınız.

Bugün sizler için 13 dıy oda dekorasyon fikirleri ile ucuz dekorasyon fikirleri projelerinden örnekler sunmak istiyorum.

Eminim içlerinde hoşunuza gidecek ve ihtiyacınızı giderecek bir evde kendin yap projesi mutlaka olacaktır.

1. Paletten çalışma masası takımı kendin yap fikri

Paletlerden çalışma masası

Ahşap ürünlerin atıl vaziyette olması sizin için birer fırsat olmalıdır. Zira ahşap sayesinde hayal gücünüz ile sınırlı birçok kendin yap dekorasyon fikirleri üretebilirsiniz.

Bunlardan biri de paletten çalışma masası yapımıdır. Sadece çalışma masası değil aynı zamanda bu masaya uygun oturma alanı da oluşturabilirsiniz.

İster görselimizde belirtilen tasarımı uygulayın isterseniz kendi odanıza uygun bir tasarım oluşturun ama mutlaka ahşap paletleri değerlendirin.

2. Mutfak için kavanoz yapımı dekorasyon fikirleri

Mutfak kavanoz kendin yap fikirleri

Marketten satın aldığınız kavanozdaki yiyecekleri tükettikten sonra boş kavanozları atıyor musunuz?

Yukarıda görsel olarak ayrıntılı tarifini verdiğimiz kendin yap ucuz dekorasyon fikirleri sayesinde çatal ve kaşıklarınızı düzenleyebilme imkanına kavuşacaksınız. Elinizin yatkın olmadığını düşünüyorsanız bir yerden başlamak gerektiğini hatırlatmak isterim.

3. Renk kartelasından geometrik figur tablo yapımı

Renk kartelasından geometrik figür yapma

Özellikle mutfağınızda kullanacağınız bu geometrik figürlü tablonun size maliyeti çok az olacaktır. Okullarda öğretilen kes yapıştır yöntemi sayesinde belirlediğiniz figürün içini farklı türdeki geometrik şekiller ile doldurarak tablonuzu oluşturabilirsiniz.

Figürlerin gölge, duruş ve renk kartelasındaki seçimi ise tamamen sizin hayal gücünüze bağlı olduğunu belirtmek isterim.

4. Ahşap meyve kasasından depolama fikri

Ahşap meyve kasasından depolama alanı

Her evin dekoratif bir depolayıcıya ihtiyacı vardır. Kendin yap tasarım fikirleri sayesinde siz de meyve kasasını ufak dokunuşlarla bir depolama alanına çevirebilirsiniz.

Yapı marketlerde bulabileceğiniz tekerlekler sayesinde de bu depolama alanını evin her bölümünde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

5. Ahşap ve ip malzeme ile dekoratif raf yapımı

Ahşap ve ip ile dekoratif askılık

Her evde duvarlar, dekorasyonun içerisinde aktif bir şekilde yer alması gerekir. Malzemelerini çok kolay temin edeceğiniz bu ürünün kullanım alanına farklı bir hava katacağı muhakkak. İsterseniz rafları oluşturan ahşapları boyayabilir ve odanız ile uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

6. Araba lastiğinden kendin yap orta sehpa yapımı

Araba lastiğinden orta sehpa dekorasyon fikirleri

Arabaların lastik ömürleri beş yıl ile sınırlıdır. Bu beş yılın sonunda değiştirilen lastikleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Bununla ilgili harika bir kendin yap projesi ile karşınızdayım.

Sarı rengin dışında sehpayı kullanacağınız alanın renk uyumunu da gözeterek farklı renkler de tercih edebilirsiniz. Dekorasyon fikirleri arasında yer alan bu uygulamada dilerseniz köşeli bir cam ile de sehpanızı oluşturabilirsiniz.

7. Domino taşlarından saat yapma fikri

Domino taşlarından saat dekorasyon fikirleri

Tam bir hayal gücünün yansıması olan bu projede domino taşları dekorasyonun en dikkat çekici materyalleridir. Domino taşları üzerindeki noktalardan faydalanarak oluşturulan bu saat için birazcık el becerisi gerekmektedir.

Saatin arka bölümünü istediğiniz materyal ve renk ile zenginleştirebilirsiniz. Her zaman belirttiğimiz gibi kendin yap dekorasyon fikirleri için sınır sadece sizin hayal gücünüzdür.

8. Eski merdivenden kendin yap kitaplık fikri

Eski merdivenden kendin yap kitaplık fikri

Merdivenleri her zaman dikey kullanırız. Halbuki yatay olduklarında aklımıza birbirinden ilginç fikirler de gelebiliyor. İşte size yatay bir merdivenin raf haline gelmiş şekli. Biblo, aksesuar ve kitap için oldukça estetik bir alan oluşturmuş bu kendin yap tasarımı için eski bir merdiven ve bu merdivenin montajlanması yeterli olacaktır.

9. Kedi ve köpekler için mama yeme platformu kendin yap fikri

Kedi köpek mama yeme platformu

Evinizde kedi ya da köpek besliyorsanız onların çok fazla eğilmeden yemek yemelerini sağlayan bir platform oluşturabilirsiniz.

Bunun için görselde paylaştığımız kutu, ahşap ve bunları montajlama işlemi için gerekli menteşeler yeterli olacaktır. Kutunun aynı zamanda kedi köpek maması için saklama alanı oluşturacağını da belirtmek isterim.

10. Kendin yap ayna çerçevesi yapımı

Kendin yap ayna çerçevesi yapımı

Aynalar özellikle dar alanlarda oluşturdukları alan derinliği sayesinde sıklıkla tercih edilen aksesuarlardır. Aynaları evinizin içinde daha şık bir kullanım ile sunmak isterseniz çerçevelerini kendin yap dekorasyon fikirleri içinde düzenleyebilirsiniz. Bunun için farklı çakıl taşları, ahşap dal parçaları, boncuklar vb. birçok materyal kullanılabilir.

11. Fotoğraflar ile kendin yap dekorasyon fikirleri

Kendin tap fotoğraf ile dekorasyon fikirleri

Doğum günleri, evlilik, tanışma yıl dönümleri vb. uygulamalarda kullanabileceğiniz bu ağaç sayesinde hatıralarınızı canlandırabilir ya da eşinize, dostunuza güzel ve farklı bir armağan verebilirsiniz.

Dal parçalarına düzenli ya da düzensiz asacağınız fotoğraflar ve süsleme ürünleri ile oldukça iddialı bir kendin yap tasarımı oluşturabilirsiniz.

12. Kendin yap koltuklu ve kitaplık yapımı fikri

Kendin yap koltuk ve kitaplık fikri

Biraz zahmetli gibi görünse de ortaya koyduğu dekorasyon fikrine ve fonksiyonelliğine değecek bir tasarım. Koltuğunuzdan kalkmadan kitabınızı alabilir ve okuduktan sonra yerine koyabilirsiniz.

Bu tasarım sayesinde kitaplarınız için alan oluşturacak ve istediğiniz yumuşaklıkta sünger kullanabilmeniz sebebiyle beğeneceğiniz bir koltuk üretmiş olacaksınız.

13. Kendin yap mumluk yapımı fikirleri

Kendin yap mumluk yapımı

Mumlar, dekorasyon fikirleri içinde çokça değerlendirilen ürünlerdir. Basit taşları kullanarak elde edeceğiniz mumlukların ise oda dekorasyonuna ayrıca bir katkı sağlayacağı da bir gerçektir. Siz de farklı figürler düşünerek farklı mumluk çeşitleri tasarlayabilirsiniz.

Evde kendin yap projeleri içinde değerlendirilen  diy oda dekorasyon fikirleri ve ucuz dekorasyon fikirleri olarak kabul edilecek bu tasarımları umarım  siz de beğenmişsinizdir. Unutmayın dekorasyondaki tek sınır hayal dünyanızdır.

Aşağıda bulunan galerimizde sizler için seçtiğimiz birbirinden güzel kendin yap dekorasyon fikirleri bulunmaktadır.

[galeri]