2020 Kaşmir Halı Modelleri ve Seçimleri

Dünyanın en değerli yünü olarak bilinen kaşmir yününden elde edilen kaşmir halı modelleri bu sene de kullananların içini ısıtacak niteliklere sahip olarak üretilmektedir. Kaşmir 2020 koleksiyonu içerisinde yer alan modellerin ipeksi bir yüzeye sahip olması cezbedici bir niteliktir. Orta Asya steplerinin -30 derecelere varan soğuğunda kalan keçilerin yünündeki dokunun sıcaklığı ve sağlamlığı ile orijinal kaşmir yünü elde edilmektedir. Bu yünün işlenmesi ile de kaşmir halı modelleri 2020 ortaya çıkmaktadır.

Kaşmir 2020 koleksiyonu içerisinde yer alan halıların mekana göre seçiminin yapılmasında temel dekorasyon ölçütlerine uymak gerekir. Bu ölçütlerden biri, salon için kullanılan kaşmir halı modellerinde mutlaka renk ve desen uyumunun hem halı içinde hem de halının salon içerisindeki diğer eşyalar ile uyumunda aranmasıdır. Bu uyumun sağlıklı ve dekorasyon bütünlüğünü sağlayacak şekilde seçilmesi durumunda istediğiniz dekoratif sonucu elde edebilirsiniz.

[haber id=”11052″]

Kaşmir halı seçimi için genellikle insanlar halı mağazalarında halıların desen ve renklerini beğenerek gerçekleştirirler. Bu yöntem özü itibariyle doğru gibi görünse de eksiktir. Eksik olmasının sebebi genellikle halının açılmasından sonra duvar renkleri, mobilya renk ve desenleri, odadaki diğer aksesuarlar ile uyum problemi yaşanması ile ortaya çıkmaktadır. Bu eksik kısmın giderilmesinde halının kullanılacağı odadaki diğer mobilya dekorasyon ürünleri ile duvar ve perdenin desen ve renk uyumu mutlaka gözden geçirilerek karar verilmelidir.

2018 Kaşmir Halı Modelleri
2020 Kaşmir Halı Modelleri

Kaşmir halı modelleri seçimi için dikkat etmemiz gereken bir diğer önemli nokta da kullanacağınız alanın metrekaresine uygun halıları tercih etmek olmalıdır. Bazı salonlarda halılar ile zemin arasında orantısızlıklar görülmektedir. Aynı orantısız durumların diğer odalar için seçilen halı modelleri için de yaşanması mümkündür. Bu orantısızlıkların sebebi doğru ebatlara sahip halıların seçilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bazı halıların kenarları mobilya altında kalacak şekilde kullanılmaktadır ki bu dekorasyon açısından son derece hatalı bir uygulamadır. Halının albenisini ortaya çıkarmak ve toplam dekorasyon uyumunu sağlamak için mutlaka halının dört bir tarafı serbest olacak şekilde kullanılmalıdır.

Kaşmir Halı Armina
Kaşmir Halı Armina

Kaşmir Halı Modelleri Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaşmir halı modelleri için doğru ebat seçimi yapmak gerekir. Bu ebat seçiminde yukarıda bahsettiğimiz durumun tam tersi bir seçim de istediğimiz dekorasyon kalitesine ulaşmamızı engelleyecektir. Geniş bir salon ya da oda için küçük bir kaşmir halı modeli seçersek orantısız bir kullanım sağlamış oluruz ki bu da istenmeyen dekoratif sonuçlara neden olur.

Kaşmir Halı Belize
Kaşmir Halı Belize

Tercih ettiğimiz kaşmir halı modeli için mutlaka renk uyumu sağlanmalıdır. Bu uyum için zıt renkler kullanabileceğiniz gibi halının kullanıldığı ortamın toplam renk ağırlığına uygun renk tonları da tercih edebilirsiniz. Dar mekanlar için nispeten daha açık renkli halı modellerini tercih etmeniz, elde edeceğiniz dekoratif sonucun niteliklerini artıracaktır.

Kaşmir Halı Elit
Kaşmir Halı Elit

Halı seçimi için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da desenlerdir. Desenlerin sade, karışık, geometrik düzenle sırlanmış, eski kilim motifli, modern desen vurgulu v.b birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerin seçimi için kaşmir halının kullanılacağı mekandaki mobilya ve dekorasyon tarzı da belirleyici olacaktır. Bu tarz eğer klasik seçilmişse gönül rahatlığı ile eski motiflere sahip bir kaşmir halı seçiminde bulunabilirsiniz. Modern çizgilerle döşenmiş bir odanın klasik halı motiflerine sahip olması hiç de uygun bir dekorasyon bütünlüğü oluşturmaz.

Kaşmir Halı Mercan
Kaşmir Halı Mercan

Kaşmir halının koyulacağı zemin rengi, halının renk ve desenlerinin vurgulanmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Açık renkli bir kaşmir halının daha belirgin olarak öne çıkmasını istiyorsanız nispeten koyu renkli bir zeminde kullanmalısınız. Açık renkli bir zemine sahipseniz ton olarak birkaç ton koyu renkli bir halı tercih etmeniz istediğiniz sonucu elde etmede çok daha doğru bir seçim olacaktır.

Aslında Kaşmir Halı başlığı altında verdiğimiz bu bilgiler tüm halı markaları hakkında uygulanabilir. Bu yıl kataloglara dahil olan 2020 Kaşmir Halı Modelleri hakkında daha fazla detaylı bilgiye sahip olmak için aşağıdaki resim galerimizi inceleyebilirsiniz.

[galeri]