Yok Artık Dedirtecek Ahşap Dekorasyon Fikirleri

Şehrin keşmekeşi hep bize doğanın hasretinin yaşatır. Hele ki geçmişinde ahşap evlerde yaşayanlar, yaz aylarında dedesinin yanına köye gidenler hep ahşaba karşı içlerinde naif bir sevgi beslerler. Bu nedenle beton evlerin içinde ahşap dekorasyon fikirleri üretir ve ahşap iç dekorasyon aksesuarları ile evlerini dekore etmeye çalışırlar. Ahşap dekorasyon ürünleri bulunduğu ortama her zaman doğallık katacaktır. Diğer dekorasyon ürünleriyle harmanlandığında yaşamaktan zevk alacağınız bir ortam ortaya çıkması işten bile değil. Biz de bu yazımızda sizler için ahşap ağırlıklı dekorasyon modellerine yer verdik.

Bir kaç yıl önce köyde doğduğu eski evin 200 yıllık kapısının halen dimdik ayakta olduğunu görünce söktürüp makam odasına getiren bir iş adamının haberini okumuştum. Belki geçmişe duyulan özlem, belki mesleği ile geçmişi arasında kurduğu bir bağlantı veya kapının yıllara meydan okuması. Hangi düşünce bunu yapmasını sağladı bilemeyiz ama duygusal anlamda vefalı bir duruş, teknik olarak da bu kapının çok orjinal ahşap dekorasyon fikirleri arasına girdiğini söylemek yalan olmaz. 

Malatya'da doğduğu evin kapısını Bursa'daki iş yerinde makam odasına taktıran iş adamı Yalçın Toy
Malatya’da doğduğu evin kapısını Bursa’daki iş yerinde makam odasına taktıran iş adamı Yalçın Toy

Bu haberden yola çıkarak bizde yok artık diyeceğimiz ahşap dekorasyon fikirleri hakkında bir araştırma yaptık. Uzun bir girişten sonra yazıdan ilham alınması dileğiyle başlayabiliriz. 

Daha önce  Ağaç Dalları ile Süslenmiş 15 Yaratıcı Dekorasyon  ile ilgili bir makalede ahşap iç dekorasyon örneklerini paylaşmıştık. Bu makalemizde biraz daha konuyu derinleştirmek istiyoruz.

Avize İle İlgili Ahşap Dekorasyon Fikirleri

Köyden toplanan çalı çırpılarla yapılmış bir avize
Köyden toplanan çalı çırpılarla yapılmış bir avize

Çok sevdiğiniz köyden getirdiğiniz çalı çırpılar, kütükler ile orjinal ahşap dekorasyon fikirleri, objeleri üretmeniz mümkün. Isı ile ahşabın bir araya gelmesinde oluşabilecek yangın tehlikesine karşı mutlaka önceden tedbirlerinizi almalı ve güvenilir elektronik malzemeler kullanmalısınız.  Ters çevrildiğinde çarpık sarkıtlardan oluşan dallardan çok güzel bir avize modeli yapmanız mümkün. Yüksek duvarların olduğu odalarda veya doğal temalı kafeler de sadece sizde bulunacak bir kendin yap projesi de diyebiliriz.

 Ağaç Direklerden Ahşap Dekorasyon Fikirleri 

ağaç direklerden ahşap dekorasyon fikirleri
ağaç direklerden ahşap dekorasyon fikirleri

İlk bakışta ne alaka diyeceğiniz, orjinal bir ahşap dekorasyon fikri. Daha çok geniş salon veya kafe türü yerlere gidebilecek bir ahşap iç dekorasyon örneği. Kavak ağacı gibi uzun ağaç türleri bu tarz bir dekorasyon yapmak için daha uygundur. Bu tarz bir uygulama ile alanın tamamına doğal bir esinti yaymanız mümkün. Ortama giren insanların direk odak noktası haline gelecek çok farklı bir fikir olabilir.

Ahşap Oturma Alanları

AHŞAP KOLTUK TAKIMI
AHŞAP KOLTUK TAKIMI
ahşap tekli koltuk
ahşap tekli koltuk

Hem modern, hem naturel, hem şehirden, hem köyden, hem ihtişamdan, hem sadelikten yana bir tarafınız varsa kesinlikle tavsiye edebileceğim bir tür yukarıdaki koltuk türleridir. Kuvvetle muhtemel bu tarz bir koltuk takımı bulmanız zor. Ancak eğer tanıdığınız iyi bir koltuk ustası varsa, bu tarz bir koltuk takımı tasarlayabilir ve çevrenizin size gıpta ile bakmasını sağlayabilirsiniz. Ahşap dekorasyon fikirleri hakkında kafa yoran bir çoğu kişinin bu tarz bir dekorasyon ögesi aklına gelmeyebilir. Ahşabı gerçekten seviyorsanız mutlaka bu tarz bir uygulamayı gözden geçirin.

 Ahşap Dekorasyon Objeleri

Farklı bir ahşap dekorasyon fikri

Bahçemizde, piknik yerlerinde ağaç altında illa ki yemek yemişliğimiz vardır, ancak hiç birimizin kapalı bir ortamda ağaç altında yemek yemişliği yoktur. Dış dünyaya ait olan bir ürün yukarıdaki görselde ki gibi bir iç dekorasyon ögesi olabilir. Doğa adına ne kadar uygun bir düşüncedir bilemeyiz ama iç mekanda naturelliği yakalamak isteyen herkes için orjinal bir fikir olabilir.

Farklı Ahşap Dekoratif Ürünler

Daha önce bir çok yazımızda ahşap paletlerden yapılan dekoratif ürünler hakkında paylaşımlarda bulunmuştuk. Bu nedenle bu yazımızda ekstra bu konuya değinmek istemiyoruz. Bunun yerine değinmediğimiz daha farklı fikirlere değinmek istiyoruz. Ancak siz yine de paletlerden yapılan dekorasyon ürünleri hakkında fikir edinmek istiyorsanız aşağıdaki yazılarımızı tıklayarak inceleyebilirsiniz.

[haber id=”3250″]

[haber id=”1034″]

[haber id=”1025″]

Sandal şeklinde yapılmış ahşap bir iç dekorasyon ögesi

Deniz tutkunuz var, denizi evinize getirmeniz imkansız olabilir ancak denizin varlığını hissettiren objeleri evinize getirebilirsiniz. Deniz tutkunlarının odasının baş köşesine koymak isteyeceği yaratıcı bir  ahşap dekorasyon ürünü. Gerek mutfakta kullanılabilecek bir raf, gerekse odanızda kullanabileceğimizi bir kitaplık olarak kullanabilirsiniz.

Ahşap Parçalarından Oluşturulmuş Bir Duvar

Köyünüzde ağaçların arasında gezerken bulduğunuz veya bir marangozhane de işlemden geçmemiş ağaç gövde parçalarını toplayarak evinizde oldukça doğal bir duvar dekorasyonu yapmanız mümkün. Bu hem bütçe olarak sizi zorlamaz, hem de orjinal bir fikir olarak odanızı süsleyebilir.

ahşap iç dekorasyon ürünleri
ahşap iç dekorasyon ürünleri

Ağaç dalları takı ve kolyelerinizi asabileceğiniz mükemmel bir araçtır.

Meyve kasalarından yapılan ürünler artık klasikleşmiş dekorasyon ürünleri haline gelmiş olsa da, dekorasyonda hayallerin sınırları da olmadığını öncelikle belirtmek isterim. Eğer ahşap dekorasyon fikirleri ile ilgili derin düşünce halindeyseniz ucu bucağı olmayan bir okyanusun içindesiniz demektir. Özellikle bu konuda Diy kendin yap projeleri öne çıkmaktadır. İnternette yüzlerce belki binlerce bu konu hakkında yazılıp çizilmekte, videolar yapılmakta, sosyal medyada tabiri caizse çarşaf çarşaf sayfalar bulunmaktadır.

Eğer halen ahşap dekorasyon fikirleri hakkında kendinizi yetersiz hissediyorsanız bu bahsedilen alanlara yönelerek araştırmalar yapabilirsiniz.