Mobilya ve Perde Uyumu Önerileri

Yaşam alanlarını dekore ederken mekan için seçtiğiniz renk tonları, zemin ve duvar – mobilya ve perde uyumu her zaman ön planda olmalıdır.

Dekorasyonda bütünlük sağlanması sadece mobilya seçimleriniz ya da aksesuar seçimleriniz ile değil, mekan için en uyumlu renk paletlerini kullanmanız ile ortaya çıkacaktır.

Mekan bir bütün olarak ele alındığında perde koltuk renk uyumuna dikkat edilmeli  ve tamamlayıcı perde renkleri seçimi ile daha göz alıcı ve düzenli bir ortam haline gelebilir.

Perde ve mobilya uyumuna geçmeden önce size ilham olabilmesi açısından daha önce yayınladığımız Perde Modelleri hakkındaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kısaca açıklamak gerekirse  diyelim ki, bir mekanı yeniden dekore edeceksiniz, ilk olarak bu mekanın dekorasyon tarzına karar vermelisiniz.

Dekorasyon tarzını seçtikten sonra, duvar ve zemin için renk seçimleri yapmalısınız. İşte bu kısım çok önemlidir , çünkü bu mekanın renk seçimlerini duvar ve zemin rengine göre belirlenir. Mekanda mobilya ve perde seçimleri ve uyumları, zemin ve duvar rengi belirlendikten sonra yapılmalıdır.

Perde Koltuk Uyumu Nasıl Olmalı?

Kahverengi deri oturma grubu ile uyumlu perde seçimi
Kahverengi deri oturma grubu ile uyumlu perde seçimi

Dekore ettiğiniz mekan için zeminde ve duvarda kullanacağınız renk tonlarına uygun mobilya seçimleri yapmalısınız. Mobilya seçimlerinizi yaptıktan sonra mekanın en önemli parçaları olan perde seçimlerine sıra gelmelidir. Koltuk ve perde uyumunu yakalayabilmek için bu iki ürünün renk uyumu oldukça önemlidir. Nasıl mı?

Koltuk ve Perde Uyumu

Koltuk ve Perde Uyumu
Koltuk ve Perde Uyumu

Ev dekorasyonunda sıkça yapılan hatalardan birinden bahsedelim, mobilyalar ile aynı renk tonlarına sahip perde seçimleri..

Mobilyalarda tercih edilen renklere yakın veya zor bir ihtimal olsa da aynı rengi kullanırsanız ortaya oldukça sönük ve sıkıcı bir tablo çıkacaktır.

Bu nedenle koltuklarınız ile aynı renk olan perde veya fon seçmeniz yanlış bir seçim olacaktır. Oturma grubuna uygun perde seçiminde önemli olan nokta, tasarımda yer alan rengi tamamlayabilen, uyumlu renk tonları seçmektir. Hangi rengi tercih etmeliyim diye merak ediyorsanız, dekorasyonda birbiri ile uyumlu renkleri araştırabilirsiniz.

Salon Renk Seçimleri ve Uyumlu Renkler

Eğer seçtiğiniz oturma grubunun kumaşında renkli desenler yer alıyor ise bu perde seçimi sizin için daha kolay olacaktır.

Oturma grubunda yer alan desenlerin öne çıkan baskın renk tonlarına uyun perdeler seçerek oldukça uyumlu bir perde rengi seçebilirsiniz.

[haber id=”2878″]

Oturma grubu ile perde uyumu sağlamak için aynı rengin farklı tonlarını tercih edebilirsiniz. Açık yeşil oturma grubunuz varsa koyu ve parlak yeşil perde seçerek şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Diğer renkler içinde aynı durum söz konusu olabilir, ancak daha dikkat çekici ve sofistike bir stil için zıt renklerin yarattığı zamansız etkiyi kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Neon Renklerin Hüküm Sürdüğü Dekorasyonlar

parlak kahve rengi perdeler ile oturma odası dekrasyonu
parlak kahve rengi perdeler ile oturma odası dekrasyonu

Kahverengi oturma grupları ile uyumlu perde seçimi : Genel olarak baktığımızda oturma gruplarında en çok kullanılan ve ilgi gören renkler arasında kahverengi ve tonları yer alır. Kahverenginin bir çok farklı ara tonu vardır ve bu tonlar modern ve şık bir dekorasyon için vazgeçilmez renklerdir. Koyu kahverengi oturma grubu ile açık kahve tonlarında perdeler son derece uyumlu ve ferah bir görünüm oluştururlar. Kahverengi aynı zamanda beyaz ve krem tonları ile son derece yakışan bir renk olduğundan açık renk perde seçimleri ile harika bir stil ortaya çıkabilir.

Desenli oturma grupları için perde seçimleri

desenli oturma grupları ile uyumlu perde seçimi
desenli oturma grupları ile uyumlu perde seçimi

Renkli desenlere sahip oturma grubuna sahipseniz , yukarıda belirttiğimiz gibi tasarımda yer alan desen renklerinde perdeler seçebilirsiniz. Bu şekilde daha uyumlu bir görünüm ortaya çıkacaktır. Ancak unutmamanız gereken önemli bir detay ise , desenli koltuk ve oturma takımları için düz renk perdeler, desenli perde kullanmak istiyorsanız düz renk koltuk ve oturma takımı seçmelisiniz. Hem mobilya hemde perde seçiminde desenli tasarımlar kullanırsanız son derece kalabalık ve göz yorucu bir görünüm oluşabilir.

Mobilya ve Perde Uyumu Önerileri

Dekorasyonda mobilya ve perde uyumu hakkında sizlere bazı önerilerde bulunabiliriz, seçimlerinizi yaparken bu detaylar size yol gösterebilir.

  • Desenli mobilyalar için düz renk perdeler kullanın.
  • Düz renk mobilyalar için desenli perde seçimleri ortamı hareketlendirebilir. Eğer tek renk ve sade bir perde modeli tercih ettiyseniz, renkli fonlar kullanmaktan çekinmeyin. Dilerseniz tül fon kullanabilirsiniz.
  • Alçak tavanlı mekanlarda daha çok  düz ve açık renkli perdeleri tercih edin.
  • Oturma grubunuzda kullanılan kumaşlar ile perde kumaşlarında dokuların uyuşması önemlidir. Modern koltuk takımları veya chester koltuk takımlarında fon perde kullanımı, ortamın kalitesini artıracaktır.
  • Mobilya ve perdelerde aynı renk paletini kullanmak yerine , mobilya rengini baz alarak, perde seçimlerinizi kontrast renkte yapabilirsiniz.
  • Perde seçimlerinizi yaparken en yaygın mobilya renklerine göre yapabilirsiniz, örnek verecek olursak bej rengi, beyaz ve tonları renklere sahip perdeleri pek çok mobilya ile son derece uyumludur. Ayrıca diğer tüm renkler ile uyum sağlayan renk tonlarıdır.